scandalli super 6(klavijatura)

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od dugmetarac78 »

Ako pronađem, kontaktirat ću vas. Al eto i sami ste primetili da sad svi stavljaju bele tipke. Rszmislite i o toj soluciji, što da ne.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Mladene, ako klapna seta 0,5 mm to se ne dira, i nije posledica istrosenosti dirke nego otvora za osovinu koji je neprimetno prosiren. Mora malo da ima lufta da ne bi bila utegnuta pa sporo vracala sto se desi kad nabrekne drvo i stegne osovinu. Tu je sad kompromis izmedju lufta i brzine dirke. Plastiku ako nije ulegnuta vise od nekih 0,5-1 mm ja sam smirglao celu dirku pa polirao do sjaja, sto je teza opcija od zamene i trazi vise vremena i iskustva i za 7-8 dirki ako nenadjes mozes i ovako, pa svakako ces ulegnuca bar smanjiti. Najteza majstorija mi je vrhunska klavijatura, sve izgleda extra na stolu dok ne pocnes da sviras a onda trazis savrsenstvo.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

https://www.youtube.com/watch?v=KIjaq7_ ... Ijaq7_oqdg nasao sam na you tubu ovaj video klip,tu je prikazana reparacija harmonike scandali,izmedju ostalog vidi se rastavljena i klavijatura,primetio sam da se vide na slikama podnice klavijature i neki crveni i crni filcovi na svakoj tipci,jeli postoji mogucnost da se istrosio tj filc,pa ja kad stisnem tipku,ona fakticki upada u sendvic izmedju dva susjedna filca,i ako je taj filc "pojeden",da onda kad mrdam tu tipku,zbog pojedenosti filca dolazi do pomeranja klapne,ja sam laik,nemam pojma,pokusavam da shvatim sta se dogadja,nema mi logike da pri kraju klavijature neka tipka koja je kao nova,tj.nije nista potrosena plastika,da ta tipka ima maltene najveci luft,otvorio sam danas deklu, gledao sam u taj cesalj,ne primecujem golim okom neki vidljivi luft u tom ceslju,na svim tipkama,npr.najvise mi je potrosena tipka a1,izmjerio sam sublerom,ulegnuce je 0,7 mm,sva ostala ulegnuca su manja,ako bi smirglao i polirao tih 10-ak tipki,ne znam koliko je debelo "meso" plastike,sta ako dodjem do drva,onda nema spasa,a ako bi stanjio tih 10 tipki,zar ne bi morao smirglati i polirati i ove preostale koje su ravne,da mi klavijatura ostane ravna,suvise mi je to komplikovano,imam dobrog majstora u novom sadu,servis "harmonija",ali on ne ide nikad u italiju,rekao mi je da mu nije problem da mi slozi novu klavijaturu,iskusan je,radio je vec to,samo da mu donesem tipke tj.plastike,pretpostavljam da u italiji postoji neka firma koja to proizvodi,samo ne znam koja,i da li se to moze naruciti po modelu harmonike ili se moraju skinuti ove postojece plastike pa se po njima naprave nove,ne znam,imao sam dosta harmonika u zivotu,nikad nisam dosad imao potrebe mijenjati klavijaturu ni na jednoj,najvise bi volio promjeniti sve 24 nove zute plastike,interesantno mi je kod ove harmonike sto je razmak izmedju svake susjedne zute tipke 1,5 mm minimum,mozda cak i koji deseti dio mm vise,to nisam dosada vidio ni na jednoj drugoj harmonici,bez obzira na to,jako mi je prijatna klavijatura pod rukom,"lezi mi"
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Koca »

Da su se istrosili crveni filcevi onda bi se dirke klatile i udarale jedna u drugu. Ja sam bas radio dirke na jednoj Scandalli super VI ali ne legendarnoj i nisam stigao do drveta jer bi mi ruka otpala. :P
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od prestovivo »

Uz duzno postovanje, ali mislim da necete naci takve tipke da kupite. To je 55 godina star instrument, a takav rashodovan takodje necete naci. Mozda se rade neke retrospektive za nove modele, pravi se danas takozvani VINTAGE model super 6, ne znam da li su slicne tipke.
Luft u ceslju je mehanicka istrosenost.
Generalno, sve moze da se sredi, ali treba vremena, para, i strucnosti. Ni slucajno ne pokusavajte to sami.
Stole
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 22 Maj 2016, 15:56

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Stole »

Pratim zbivanja oko ove Scandallke, kao i oko drugih harmonika. Video sam istrošenih tipki dosta, ali - ovako još nisam. Mislio sam da će tu biti nekih odgovora i dobrih komentara. Uključili su se Koca, Markoni958, Dugmetarac78, Prestovivo. Ali šta je sa ostalima? S obzirom na rang harmonike, mislio sam da će biti dosta interesenata i novih saznanja. Šta je sa Dankom, gde je Petar3petar? Zapravo, on me posebno interesuje jer ima ogromno iskustvo u tehnici i tehnologiji harmonika, pogotovu u radu sa ovako skupocenim instrumentima. Mnogo sam naučio na forumima, baš, zahvaljujući ovim dobrim ljudima, drugarima i kolegama po instrumentu (ja sviram Gverrinku dugi niz godina), ali da se nikako nejavlja petar3petar - to mi neide u glavu. MALO SAM I RAZOČARAN U NJEGA!!! Koristim priliku da pozdravim Kaurinovićeve. Njifova harmonioka KAURINI mi se svidja.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

zahvaljujem svima na dobronamjernim savjetima,problem je rijesen,dobio sam informacije iz prve ruke,u italiji postoje dva proizvodjaca tipki tj.plastika,od njih narucuju svi proizvodjaci harmonika u italiji,,izmedju ostalih i scandalli,postoje dvije klase plastika,brizgane,one su jeftinije i nekvalitetnije,ali jeftinije,i postoje skuplje,koje se isjecaju iz tabli,pa se poliraju,dimenzije tipki su standardizovane,ja sam narucio ovu skuplju varijantu,garnitura od 24 plastike za moju harmoniku kosta 33 eur,da se dobiju "na ruke",crne necu mijenjati jer su kao nove,nema potrebe,koga zanima informacija,mogu da se poruce i crne plastike,garnitura od 17 crnih tipki kosta 6 eur,"na ruke",materijal od kojeg su ove moje tipke napravljene zove se keox,izuzetno tvrd,otporan na habanje,nema sanse da na njemu dodje do pukotina,ulegnuca i slicnih gluposti,tehnologija ipak napreduje,ja sam narucio nijansu "slonova kost",jer mi takve i trebaju,postoje i varijante za raznorazne boje,osim bijele,koga zanima,tipke se isporucuju i u dvije debljine,3 i 4 mm,ja sam narucio od 4 mm,jer je takva debljina i ovih mojih,stici ce mi za nekih 15-ak dana,kako bude tekla restauracija klavijature na mojoj harmonici,poslikacu pa cu postaviti ovde na forum,vjerujem da ce jos nekog zanimati,ako neko bude imati slican problem s tipkama,slobodno nek mi se javi u pp,uputicu ga na pravu adresu,tu smo da pomognemo jedni drugima,lijep pozdrav svima :cool:
prestovivo
48 basova
48 basova
Postovi: 67
Pridružio se: 31 Jul 2015, 11:42

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od prestovivo »

Takav problem je relativno lako rijesiti zamjenom svih dirki, samo sam ja stekao utisak da vi zelite po svaku cijenu da zadrzite, tj restaurirate stare. Nove tipke nisu skupe, ali to narusava izvornost instrumenta.

Bila je u Makedoniji prije dvije godine super 6 na prodaju, bijele tipke su bile zamijenjene.

Sto se mora, mora se.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od mladen-marija1 »

prestovivo napisao:Takav problem je relativno lako rijesiti zamjenom svih dirki, samo sam ja stekao utisak da vi zelite po svaku cijenu da zadrzite, tj restaurirate stare. Nove tipke nisu skupe, ali to narusava izvornost instrumenta.

Bila je u Makedoniji prije dvije godine super 6 na prodaju, bijele tipke su bile zamijenjene.

Sto se mora, mora se.
mozda ste ipak u pravu,malo sam brzopleto donio povrsne zakljucke,nesto nisam imao mira,reko hajd da skinem deklu harmonike da pogledam te dirke izbliza,i ne mogu da verujem,pa dirka je komplet drvena,ono sto sam ja mjerio debljinu dirke 4 mm to je moja velika zabluda bila,dirka je komplet drvena,a plastika koja ide preko drveta ne vjerujem da je debela niti 1 mm,znaci to je prakticno plasticna skoljkica debljine 0,8-0,9 mm koja je nataknuta na drvenu dirku,e sad bas ne znam sta da radim,da ostavim tako ili ima neko drugo resenje? :zbunjen:
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: scandalli super 6(klavijatura)

Post od Bata_Amater »

Mene stvarno iznenadjuje da dirke mogu ovako da se ulegnu, prosto mi je tesko da poverujem da to moze da se desi od sviranja, sem da nije neko stvirao samo na toj dirci, tj kljucao non stop 24/7. Vidjao sam kako izgledaju "presvirane" harmonike, ali tada celoj harmonici treba remont, a nije samo jedna dirka "ulubljena". Neverovatno!
Odgovori