Registri na harmonici

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Registri na harmonici

Post od Koca »

Kako ste mislili to? Moja cetvorka ima 12 + master. Slicni su sopran i klarinet ali ne mogu svirati sa sopranom samostalno pogotovo gore zbog stima, kao i bandon (bason+klarinet) u istom stimu i saksofon (bason+sopran) u razlicitom stimu koji ja ne podnosim zbog tremola pa zato su oni za mene i tekako 2 razlicita, a ako negledamo stim onda jesu isti i ima ih 11. Da li ste tako mislili? Pozdrav.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Registri na harmonici

Post od petar3petar »

Znam da četvorka ima 12. registara ali su i sopran i klarinet iste bije samo su malo različitih frekvencija.
Ostalom kombinacijama se dobiju atipični registri koje nitko ne koristi i obično ničemu ne služe.
Krivo sam se izrazio!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Registri na harmonici

Post od Koca »

Bas tako Petre. Saxofon bas nikad ne koristim kao sto rekoh, jedino mi je krivo sto je sopran koji je povisen jaci od klarineta na jako glasno sviranje ali zbog stima koristim klarinet. Razmisljam da sopran spustim na linearno 444 Hz od gore do dole i da zrtvujem dobre kombinacije registra sa tremolom u gornjoj oktavi ili da kazem trecini klavijature, i dobijem pitomiji muset, violin i master sa manje titranja, da bi sopran mogao samostalno koristiti jer je izrazito pun i masivan. Sta mislite jel se isplati ova zrtva? Tj. da li se nece primetiti ne slaganje za samo 2 Hz kod samostalnog soprana ili ce ga biti malo?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Registri na harmonici

Post od Koca »

Jel neko radio ovo i da li mu se to vise svidja od originalnog stima soprana kod 3+1? O ukusima ne vredi rapravljati ali zelim cuti jos neko misljenje naravno ne teoretski nego prakticno. Znaci koristio bih samostalno sopran umesto klarineta jer je puniji od njega ali ga moram malo spustiti da bolje stimuje samostalan. Da li jos ima primera da je kod nekoga kod 3+1 jaci sopran od klarineta? Ima misljenja da je to zbog ugla tona i patosa jer ne stoje obe strane fasene pod istim uglomu odnosu na patos, neko kaze zbog fregvencije, pa ima li jos neko drugacije misljenje?
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Registri na harmonici

Post od Tomina »

ne znam, ja to ne bih radio...ali dobro, ti kažeš da nisi ljubitelj tremola, pa onda tebi to bude i korisno da sopran bude samo mrvicu raštiman u odnosu na klarinet...

Meni je sopran jako raštimovan, i zbog toga mi super služi za određene pjesme zagorskog i dalmatinskog štima - ali opet, stvar je od korisnika i slušatelja harmonike :svirac:

Meni je onaj zvuk musseta iz foršpila "Božanstvene žene" jednostavno predobar, i mislim da u toj pjesmi niti jedan drugi zvuk forpšpila nebi postigao takav efekt pjesme.
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: Registri na harmonici

Post od sqartist »

Zato fino uzet 5 glasnu harmoniku sa sistemom ON/OFF duplog tremola i svaku boju četveroglasne po želji "obojati" duplim tremolom, i takoreči imati 15x2 registra i problem riješen.... :) :svirac:

Mislim da bi se moglo na već postojećoj 5 glasnoj harmonici promijeniti registar mehanika tako da imamo open-close tipke neovisne o ostalim registrima ????? :hmmm:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Registri na harmonici

Post od Koca »

Da li imas 5oglasnu i koju? Najvise bi voleo da izjednacim sopran i klarinet ali sopran ipak odzvanja na glasno sviranje i ako su zazori optimalni na klarinetu i pojacan primetno u odnosu na kupljeno stanje. Veci mi je filing rezati sa sopranom bas je masivan. Znam da postavljam teska pitanja na koje mi ni Guerrini nebi tacno odgovorio i vidim da se ljudi ustrucavaju da komentarisu da nebi ih drugi demantovali.
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: Registri na harmonici

Post od sqartist »

Nemam 5glasnu harmoniku. Imao sam kratko vrijeme Cantus 5 na probi, a kolega je imao Super paolo 1+2 sa dakle tremolom. Tremolo je bio malo jači od umjerenog a Bandon i Sax se nisu puno razlikovali. Što se tih frekvencija i samog štimanja tiče, to ti ne znam odgovoriti. Znam jedino da se tremolo ne štima na fiksnu frekvenciju iznad i ispod osnovnog tona, nego se namjesti s obzirom na visinu samog tona. Mislim da kad bi se ista razlika namjestila na svim glasovima, to ne bi štimalo... kažem, neka odgovori netko iskusniji
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Registri na harmonici

Post od Koca »

Pa tako je, ne ide fiksno i zato taj glas i ne mozes samostalno koristiti (narocito gore) nego samo u kombinacijama. Ne moze i jedno i drugo pa posto verovatno niko nije to radio necu ni ja da skrnavim original, jer ce meni mozda i ta 2 HZ razlike smetati a manje od toga nema smisla jer je 3+1.
Weltmeister_S5
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 30 Apr 2013, 18:42

Re: Registri na harmonici

Post od Weltmeister_S5 »

Meni skoro uvijek smeta kombinacija(usporedba) registara na desnoj strani: svi duboki registri su najniže (tonski), a piccolo ti naravno okol c3 nikad ne može koristiti. Isprobao sa već više komada Morina, 3 Beltune, 4 Piginke (jao bože, nikakvog "ordnunga") i shvatio, da je WT još najbolji; kad "porastem" za nekoliko tisuća eura, kupi ću vjerovatno Leadericu V (od Beltune), i to registrima po narudžbi. 8-)

Moj "ormar" :D
Slika
:svirac: :svirac: :svirac: :svirac: :svirac:
Odgovori