Koliko i za sta naplacuju pojedini majstori

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Ibro dirka
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 04 Jan 2016, 23:31

Re: Koliko i za sta naplacuju pojedini majstori

Post od Ibro dirka »

Mogu da dodam ,cijene su skoro svugdje iste pocevsi od Grcke i Bugarske pa do Svedske i Norveske,jedino su plate u mnogo vecoj razlici, pati gledaj kako sta da platis...Normalno bi bilo da svaki majstor skonta koliko je vremena ili sati na nekom poslu utrosio pa da po toj nekoj satnici u kojoj je vec zemji zaracuna i cijenu rada.Ali danas svako gleda da zagrabi koliko moze a na sutra niko vise i ne konta.Pozzzzzzz svima.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Koliko i za sta naplacuju pojedini majstori

Post od petar3petar »

Ibrahime nije to baš tako.
Ne dolaze ljudi iz njemačke ovamo na servis zato što je kod nas bolje. Dolaze isključivo jer je tamo znatno skuplje.
Ono što ja napravim ovdje za recimo za 600-700-800 eura, za to se u njemačkoj naplaćuje 2000-2500 eura.
Ne govorim na pamet.
korda61
16 basova
16 basova
Postovi: 27
Pridružio se: 31 Avg 2013, 23:35

Re: Koliko i za sta naplacuju pojedini majstori

Post od korda61 »

U pravu ste g.Petar3Petar,
U Njemackoj je reparatura preskupa,i kod nas je puno jeftinije,
ali postoje izuzeci,g.Gadzihanac je meni naplatio mijenjanje ventila i dostimavanje na 443Hz,a harmonika je vec bila na 443Hz,par tonova je samo dostimao,a bio je dogovor da se spusti stimm na 442Hz,sto on nije ispostovao,znaci samo mijenjanje ventila,naplatio je 650 eura,toliko nije ni ovde u Njemackoj,ovo sam napisao nek znaju muzicari,sa kim imaju posla,kad nose harmoniku kod g.Gadzihanca,mogu rec da su ventili i dostimavanje uradjeni bez greske da je stavio stvarno kvalitetne kozne ventile,to stoji,ali sta je sve dogovoreno da se uradi to nije ispostovano a naplaceno je kao da je radio generalno ciscenje i pranje i dostimavanje,to se u Njemackoj ne moze desiti.Imam informaciju da se u Italiji u Castelfidardu za taj posao naplacuje od 2,50 do 3.25 eura po tonu,to bi ga doslo onda kod cetveroglasne harmonike izmedju 600 i 700 eura..
Ibro dirka
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 04 Jan 2016, 23:31

Re: Koliko i za sta naplacuju pojedini majstori

Post od Ibro dirka »

Postovanje gos.Petar3 Petar,ja sam samo izneo svoje misljenje a vi ste u pravu kad kazete da za isti posao u Hrvatskoj naplatite i do tri puta manji iznos jer je satnica kod nasih majstora utoliko manja,zbog toga vam donose instrumente iz inozemstva.Dobar glas daleko se cuje.....
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Koliko i za sta naplacuju pojedini majstori

Post od alibaba40 »

Ja ne zelim reci da nije skup rad, jeste i tekako ali vjerujte koliko ima posla i ikoliko treba vremena opet i nije.Ovo govorim iz osobnog iskustva i sa razgovorom sa majstorima ,recimo jedam mijeh koliko treba vremena strpljenja da se napravi kad bi uzeli u obzir da se placa po satu izaso bi minimalno 500 - 600 € za neku
ajmo reci ne markiranu Harmoniku zavisi koliko ima rebara itd a da ne govorim za vece profesionalne harmonike.Ima tu dosta caka gdje posao izgleda kao nije to nista na brzinu ce to da se rijesi gledano sa naseg laickog pogleda,dok pravi majstor kad je otvori pa osim toga kvara nadje jos koji govorim o savjesnim majstorima koji zele da svoj posao odrade posteno i naravno kad se to sve doda cijena izadje skuplja.
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: Koliko i za sta naplacuju pojedini majstori

Post od Bata_Amater »

U principu, sve zavisi koliko se satnica naplacuje. Ja znam da kod mene u USA, npr automehanicari naplacuju satnicu oko $85 (dileri) dok privatni mehanicari imaju nesto manju. Naravno, kad se uzme u obzir uracunate masine, specijalnost (skolovanje), dazbine drzavi (harac, tj porez, zdravstveno itd itd), da li je radnja prijavljena ili majstor radi "na divljaka", da li je u pitanju profesija ili dopunski rad za dzeprac i jos sto sta, dolazi se do toga da razlicite struke imaju razlicitu satnicu, kao i razliciti majstori imaju razlicitu satnicu. Iz ovog razloga je normalno da postoje razlike u cenama za iste poslove u Nemackoj, USA i u Srbiji. Po meni je 650e naplaceno za ono sot je Gadzihanac uradio, ali to ti je sve po principu APP (ako prodje, prodje), dokle god ima onih koji ce da plati, mastori ce da zaracunavaju koliko hoce, realno ili nerealno, nije bitno.
Neso
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 22 Nov 2016, 16:11

Re: Koliko i za sta naplacuju pojedini majstori

Post od Neso »

Postovani kolege, ja sam ovdje na forumu nisam jako dugo i ovo mi je prvi put da zelim da se nadovezem na Vase postove ,u vezi popravaka i cijena majstora.Ja osobno sviram amaterski,kuci za prijatelje i imam dvije harmonike Fratelli Crosio 96 basova iz '80 god. i Settimio soprani iz '75 od 120 basova i odrzavam ih ovdje u Italiji,jer i ovdje zivim vec 30 god.Sad mi je na servisu Settimio i mijenjam mijeh-200€,poliranje i popravak 100€,popravak dvije tipke (bijele) i mijenjanje filca ispod klavijature 120€,zamjena dugmeta od zraka i kaisa na bas strani 30€,stimovanje harmonike (harmonika je relativno u redu,ali da se dotjera) 250€,novi kaisevi 50€,zamjena mrezice na maski(dekli) 30€.To mi sve radi jedan prof.harmonike ovdje u Toscani ,koji je ovdje i jedini koji popravlja, izraduje harmonike i dijelovi koje ima su od Scandallia,suraduje sa njima i radi harmonike vec 17god.Usluga mi se ne cini skupa,jer prateci malo i cijene u Hrvatskoj,odrastao sam u Rijeci i u Srbiji koje ne zaostaju nimalo za ovima ovdje .Da dodam samo ,da sam poslao harmoniku u Castelfidardo to bi me kostalo daleko vise,jer jedno obicno sredivanje u Castelfidardu treba 1000€,a ja mijenjam i kaiseve remenje i poliranje.Pozdrav Nebojsa
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Koliko i za sta naplacuju pojedini majstori

Post od alibaba40 »

Pozdrav Neso ,mozeteli nam reci dali taj majstor radi i dugmetarske harmonike? :zbunjen:
Neso
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 22 Nov 2016, 16:11

Re: Koliko i za sta naplacuju pojedini majstori

Post od Neso »

Postovani,ne radi dugmetare,nego samo klavirne harmonike,ali mogu da ga pitam ako netko od njegovih u Scandaliju sreduju harmonike,danas idem kod njega u pet da mu odnesem deklu,stavio bih jednu sliku od njegove zadnje harmonike koju je napravio,ali ne znam kako se postavljaju,tako ako neko zeli da mi objasni ,bio bih mu zahvalan.
Korisnikov avatar
rale023
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 04 Apr 2014, 02:57
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Re: Koliko i za sta naplacuju pojedini majstori

Post od rale023 »

Evo objasnjenja:

viewtopic.php?f=38&t=492
Odgovori