Dallape štimanje vaša iskustva

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
borisbugari
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Dec 2020, 11:10

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od borisbugari »

Da li smeta ako se ton stima sa unutrasnje strane po kaljenom dijelu (plavom) ili ton skinuti pa nastimati sa druge strane.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od dugmetarac78 »

Ne smeta, neko čak i zahteva takav način štimanja, mnogo je bitnije kako se brusi ton ...da se ne "zakolje" žargonski rečeno, i da se ne štima ton koji nije čist. Znači OBAVEZNO ČISTE tonove štimati.
borisbugari
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Dec 2020, 11:10

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od borisbugari »

A kako je najbolje oprati ton? Cuo sam da se koristi ultrazvucna kada..
borisbugari
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Dec 2020, 11:10

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od borisbugari »

borisbugari napisao: 01 Dec 2020, 18:03 A kako je najbolje oprati ton? Cuo sam da se koristi ultrazvucna kada..
Nasao sam u temi drugoj. Ne znam obrisati ovo.
mbkrhr
16 basova
16 basova
Postovi: 40
Pridružio se: 14 Okt 2012, 14:17

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od mbkrhr »

Lp.Imam u posjedu Dallape Supermaestro iz kraja 70ih.Nedavno sam bio na stimanju sa harmonikom prilikom cega se ustanovilo da harmonika ima basson i piccolo nastiman na 442,a sopran i clarinet na 444.Harmonika je tonski jaka i mocna,pogotovo u bassonu.Majstor mi je predlozio da clarinet stavi na osnovni stim(442) a sopran da poveca.Sta bi se dobilo sa tim smanjenjem clarineta i povecanjem soprana?Ujedno kolega je nedavno nabavio Supermaestro iz Italije(86.god),te ima uzasno jak tremolo.Stim njegve harmonike je osnovni 440 a sopran 445.Kako postici pravi dallapski ton,kojom frekvencijom nastimati tonove?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Klarinet na 444 hz po meni je rastimovani primerak konkretnog tona, ne verujem da su svih 82 perca klarineta na toj fregvanciji. Ako bi proverio svako perce video bi da je tu siroka lepeza fregvencija kako se koji rastimovao od osnovnog 442. Isto vazi i za ostala 3 glasa svud su po neka odstupanja. Harmonika se cela stimuje.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od sampionce »

Најбоље ми се показало то да појединачан тон одмах на столу штимујем у сва 4 фасена (без обзира на основну фреквенцију). Равно све.
DlappeSupermaestro
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 07 Avg 2020, 18:47

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od DlappeSupermaestro »

Dali neko poznaje majstora, Miloša Djukića iz Bajine Bašte i kako on štimuje harmonike? Kakva su vaša iskustva sa njime i dali mogu da mu poverujem svoju harmoniku Dallape dugnetaru iz 1965. godine original sa papirima? Trebao bi je naštimovati tj. da je malo smiri...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od Koca »

Stimovanje se radi po zelji muterije, majstor radi za novac, harmonka se proba pre nego sto se uzme od majstora. Ako nije dobro slede korekcije. Ali majstor mora znati sta hoces u smislu tremola i nisi napisao koju Dallape imas sto je najbitnije. Mnogo bitnija stvar je kako ce se tonovi posle javljati kada stimuju.
DlappeSupermaestro
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 07 Avg 2020, 18:47

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od DlappeSupermaestro »

Harmonika je Dallape Organtone iz 1965. 3+1,5 sa 140 basova. žuti bas i sedef dirke u primu. Format je 48 cm.
Nisam neki stručnjak i skroz muzički nepismen. Sviram po sluhu i samouk sam. Tako da ne znam ni sta znaci tremol. Samo cujem da je preglasna na recimo Masteru i da ima taj dodatni piskavi ton na Organu na primer ili Violin nekako mnogo zvoni. Neki to vole a meni se svidja kad je malo tupljiji ton i smireniji. No on kaze da je ona na fabričlo stanje i da je na 446 do 447 herca. Decka ne pozanjem, jako je prijatan i deluje mi iskren. Ali se plasim posle videa na youtubu kada je rekao majstor Dane iz Loznice da svaki štimsto laže a on štimuje baš na štimstolu. Izvinjavam se sto ne znam stručno da se izrazim ali se nadam da ćete razumeti ovo što sam napisao. 😊 Hvala vam unapred na svako objašnjenje ili savet.
Odgovori