Dallape štimanje vaša iskustva

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
zex
120 basova
120 basova
Učlanjen: 20 Nov 2011, 14:21

Re: Dallape štimanje vaša iskustva

Post od zex » 11 Jan 2021, 23:08

Moram opet da ponovim da nisam majstor, pa ne znam tacno zasto se neke stvari rade bas tako, ali ima logike kad ti majstor objasni (pa i fizike :D ). Da, moja harmonika je stimovana upravo tako, skidanje tonova sa fasena, ciscenje od voska, pranje tonova benzinom (sada postoje i ultrazvucne kadice), stimovanje i propratno stelovanje perca, zazora, itd i ponovno zalivanje tonova voskom na fasene. Kod mene su iskoriscene skoro sve originalne kozice i ponovo vracene na tonove. To je ono kako sam ja upamtio stimovanje, moguce da sam propustio neke korake, jer nisam bio prisutan sve vreme kod stimera, ali harmonika je odlicno nastimovana zaista.
A sto se tice okretanja tonova, mislim da je tu razlog cista fizika. Perce koje svira u vucenju meha trpi veci zamor od onoga u vracanju, pa se onda okrene da se zamara malo vise ovo drugo (do skora spoljasnje) perce. Iskreno ne znam da li to praktikuju svi stimeri, ali ima logike.

Odgovori