oznaka tona B.N.85181

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.

48 basova
48 basova
Pridružio se: 15 Jul 2012, 12:31
PostPoslato: 25 Jun 2017, 17:15
u bas sekciji moje harmonike scandalli super 6 na jednom tonu pise oznaka B.N.85181,volio bih saznati sta znaci ta oznaka,ako netko zna,unapred se zahvaljujem :pozdrav: Slika

96 basova
96 basova
Pridružio se: 22 Jun 2011, 20:50
PostPoslato: 25 Jun 2017, 22:25
To su Taboro tonovi. Zaboravio sam kako glasi italijanska rec na "b". "N" je "numero".

48 basova
48 basova
Pridružio se: 15 Jul 2012, 12:31
PostPoslato: 27 Jun 2017, 05:55
Jaric_T_Zivadin je napisao:To su Taboro tonovi. Zaboravio sam kako glasi italijanska rec na "b". "N" je "numero".

hvala puno,ja sam vidio tu oznaku na tonovima guerrini harmonika,ali pored te oznake na njima doslovno i pise jos "taboro vicence",a ovde kod mene pise samo oznaka,ja sam onako laicki mislio da to B.N znaci binchi,a da broj 85181 oznacava neku karakteristiku celika :zbunjen:
Korisnikov avatar
120 basova
120 basova
Pridružio se: 03 Apr 2012, 17:30
PostPoslato: 16 Jul 2017, 18:02
Imam ja jednu zanimljivu priču vezanu za te tonove, koju sam čuo od jednog poznatog majstora iz Bg. Ne radi se o Binči i Taboro tonovima kako mnogi misle (i ja sam isto mislio dok nisam čuo o čemu se radi) Jedan naš čovek koji živi u Italiji i koji je veliki zaljubljenik u harmonike pokušao je da sazna ko je pravio te tonove i doznao je da su to tonovi koje je ručno radio majstor Petinari koji nije stavljao ime na svoje tonove, te garniture su išle u skandalije, sett.sopranie, guerrinke sve do 76. godine kada je majstor umro, a zanat nije imao ko da nasledi. To BN znači brevetto numero- broj patenta. Pozdrav za sve!

96 basova
96 basova
Pridružio se: 22 Jun 2011, 20:50
PostPoslato: 16 Jul 2017, 21:04
DzoksySp je napisao:Imam ja jednu zanimljivu priču vezanu za te tonove, koju sam čuo od jednog poznatog majstora iz Bg. Ne radi se o Binči i Taboro tonovima kako mnogi misle (i ja sam isto mislio dok nisam čuo o čemu se radi) Jedan naš čovek koji živi u Italiji i koji je veliki zaljubljenik u harmonike pokušao je da sazna ko je pravio te tonove i doznao je da su to tonovi koje je ručno radio majstor Petinari koji nije stavljao ime na svoje tonove, te garniture su išle u skandalije, sett.sopranie, guerrinke sve do 76. godine kada je majstor umro, a zanat nije imao ko da nasledi. To BN znači brevetto numero- broj patenta. Pozdrav za sve!

Tako je. "brevetto" je prva rec koje nisam mogao da se setim.
U svakom slucaju, to Binči ton nije. -Mnogi se ponesu onim kad procitaju "B.N.". Mozes naci na internetu puno fotografije tonova gde su tonovi potpisani "Taborro V. B.N. 85181", a negde (obicno u basu) B.N. 85181.
Ne iskljucujem mogucnost da je pomenuti Petinari imao neke veze s tim tonovima, ali prica da su se proizvodili do njegove smrti, tj do 76. god ne pije vodu, jer su ti Taborro tonovi ugradjivani u harmonike i mnogo godina posle te 76'.

Konkretno, evo fotografije potpisanog tona od president-a iz 85' godine.

http://imgur.com/a/wvgYS
nije neki kvalitet fotografije, ali vidi se sta treba.

Mislim da potpis u sustini ne znaci ama bas nista.

Povratak na Tehnička konstrukcija i servisiranje harmonike