Promena tonova u fasenu

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Promena tonova u fasenu

Post od sampionce »

Pozdrav kolege.
Jedno tehnicko pitanje...
Na zapadu se cesto daju naci harmonike sa Musette stimom, najcesce 4-glasne sa kabinom, i najcesce je Bassoon u kabini a tri soprana van kabine (dakle 3+1).
Pitanje:
Da li je moguce, i da li se isplati, zbog nase muzike, izvuci tonove iz jednog soprana i na njihovo mesto staviti pikolo tonove?
Ima li ko iskustva s tim?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Promena tonova u fasenu

Post od dugmetarac78 »

Naravno prijatelju. Samo se "doda" jedna oktava pikolo (najvisih 12) i naravno izbaci prvih(najnizih 12tonova) jedino mora da se odradi intervencija na fasenama zbog razlike u fizičkoj velični pločica iliti tonova. Pozz
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Promena tonova u fasenu

Post od Koca »

Upravo tako kako je Dugmetarc rekao, a mozda ces morati i neki registar da izvedes i (ili) da prestimujes neki od preostalih soprana zavisi koji je ostao jer jedan ima osnovni stim, drugi je povisen a treci snizen. Znaci nebi trebalo izbacivati onaj sa osnovnim stimom i onda se iznalizira kako postojeci registri otvaraju postojece kombinacije pa ako nesto zafali zrtvujes jedan registar i na tom mestu izvedes drugi koji je potreban a nema ga.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Promena tonova u fasenu

Post od sampionce »

Hvala na odgovorima!

Ma dobro, pikolo registar sam po sebi se ionako veoma malo koristi ali je bitan u kombinacijama (organ i dr.).
Znam da je tesko reci, ali koliko bi kostala takva intervencija sa solidnim tonovima (manje-vise)?
Isplati li se?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Promena tonova u fasenu

Post od Koca »

Po meni se ne isplati, kupis nesto sto ti unapred ne odgovara pa seces i krpis.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Promena tonova u fasenu

Post od sampionce »

Pa razlog je sledeci...
Povremeno se u zapadnim zemljama mogu naci harmonike koje su kvalitetne izrade i VEOMA zanimljive cene, ali ciji Musette stim i nije bas u potpunosti za nasu muziku.
Stoga pitanje iz naslova...
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Promena tonova u fasenu

Post od dugmetarac78 »

Pazi sam mozes da procenis dali ti se isplati odredjena harmonika da je radis. Tj da ubacujes pikolicu. Na cenu harmonike nabacis cenu garniture picolo tonova i koliko ti majstor kaze da bi te to kostalo da ti odradi, i znas na cemu si.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Promena tonova u fasenu

Post od Koca »

Dugmetarac, znam da si hteo reci jedna oktava najvisih pikolica a ne cela garnitura, tako si prvi put i napisao ali si sad napravio lapsus, ali necemo ti zameriti :D :pozdrav:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Promena tonova u fasenu

Post od dugmetarac78 »

Hehe. Necu ni ja tebi zameriti sto me ispravljas tamo gde nisam pogresio. Zna se sta je garnitura pikolo tonova. To su neke osnove u domenu servisiranja. Dakle garnitura PIKOLO tonova je set od 12tonova najvisih po definiciji, a ne komoplet od 37,39,41,43,45,47,49 itd broj tonova, zavisno od harmonike. Al kao sto rekosmo nema zamerke. Tu smo da ucimo jedni od drugih. :harmonikas: :pozdrav:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Promena tonova u fasenu

Post od Koca »

Aj ako si tako mislio onda OK, ne znam sta bi neko dobio kao cenu za pikolo tonove kad bi ih porucio i kako bi se sporazumeli sa prodavcem. Ako zoves i kazes dajte mi garnituru pikolo tonova, moras reci koliko i kojih tonova jer neko pravi od troglasne cetvoroglasnu pa mu treba garnitura recimo 41, 43.... tona a on ti posalje 12. No razumeli smo svi o cemu se radi, ja bih naglasio kad narucujem od B3 do A4 (za klavirnu harmoniku), jer se ni Alibaba nije sporazumeo sta treba da se radi sa njegovom harmonikom.
Odgovori