Promena tonova u fasenu

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
48 basova
48 basova
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41
PostPoslato: 05 Avg 2017, 20:58
Pozdrav kolege.
Jedno tehnicko pitanje...
Na zapadu se cesto daju naci harmonike sa Musette stimom, najcesce 4-glasne sa kabinom, i najcesce je Bassoon u kabini a tri soprana van kabine (dakle 3+1).
Pitanje:
Da li je moguce, i da li se isplati, zbog nase muzike, izvuci tonove iz jednog soprana i na njihovo mesto staviti pikolo tonove?
Ima li ko iskustva s tim?
Korisnikov avatar
Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 31 Maj 2012, 19:31
PostPoslato: 06 Avg 2017, 02:46
Naravno prijatelju. Samo se "doda" jedna oktava pikolo (najvisih 12) i naravno izbaci prvih(najnizih 12tonova) jedino mora da se odradi intervencija na fasenama zbog razlike u fizičkoj velični pločica iliti tonova. Pozz
Sent from my Pisaća mašina

Šef orkestra
Šef orkestra
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
PostPoslato: 06 Avg 2017, 09:08
Upravo tako kako je Dugmetarc rekao, a mozda ces morati i neki registar da izvedes i (ili) da prestimujes neki od preostalih soprana zavisi koji je ostao jer jedan ima osnovni stim, drugi je povisen a treci snizen. Znaci nebi trebalo izbacivati onaj sa osnovnim stimom i onda se iznalizira kako postojeci registri otvaraju postojece kombinacije pa ako nesto zafali zrtvujes jedan registar i na tom mestu izvedes drugi koji je potreban a nema ga.
Korisnikov avatar
48 basova
48 basova
PostPoslato: 06 Avg 2017, 14:07
Hvala na odgovorima!

Ma dobro, pikolo registar sam po sebi se ionako veoma malo koristi ali je bitan u kombinacijama (organ i dr.).
Znam da je tesko reci, ali koliko bi kostala takva intervencija sa solidnim tonovima (manje-vise)?
Isplati li se?

Šef orkestra
Šef orkestra
PostPoslato: 06 Avg 2017, 17:54
Po meni se ne isplati, kupis nesto sto ti unapred ne odgovara pa seces i krpis.
Korisnikov avatar
48 basova
48 basova
PostPoslato: 07 Avg 2017, 10:43
Pa razlog je sledeci...
Povremeno se u zapadnim zemljama mogu naci harmonike koje su kvalitetne izrade i VEOMA zanimljive cene, ali ciji Musette stim i nije bas u potpunosti za nasu muziku.
Stoga pitanje iz naslova...
Korisnikov avatar
Šef orkestra
Šef orkestra
PostPoslato: 07 Avg 2017, 18:42
Pazi sam mozes da procenis dali ti se isplati odredjena harmonika da je radis. Tj da ubacujes pikolicu. Na cenu harmonike nabacis cenu garniture picolo tonova i koliko ti majstor kaze da bi te to kostalo da ti odradi, i znas na cemu si.

Šef orkestra
Šef orkestra
PostPoslato: 07 Avg 2017, 19:57
Dugmetarac, znam da si hteo reci jedna oktava najvisih pikolica a ne cela garnitura, tako si prvi put i napisao ali si sad napravio lapsus, ali necemo ti zameriti :D :pozdrav:
Korisnikov avatar
Šef orkestra
Šef orkestra
PostPoslato: 07 Avg 2017, 20:50
Hehe. Necu ni ja tebi zameriti sto me ispravljas tamo gde nisam pogresio. Zna se sta je garnitura pikolo tonova. To su neke osnove u domenu servisiranja. Dakle garnitura PIKOLO tonova je set od 12tonova najvisih po definiciji, a ne komoplet od 37,39,41,43,45,47,49 itd broj tonova, zavisno od harmonike. Al kao sto rekosmo nema zamerke. Tu smo da ucimo jedni od drugih. :harmonikas: :pozdrav:

Šef orkestra
Šef orkestra
PostPoslato: 08 Avg 2017, 08:52
Aj ako si tako mislio onda OK, ne znam sta bi neko dobio kao cenu za pikolo tonove kad bi ih porucio i kako bi se sporazumeli sa prodavcem. Ako zoves i kazes dajte mi garnituru pikolo tonova, moras reci koliko i kojih tonova jer neko pravi od troglasne cetvoroglasnu pa mu treba garnitura recimo 41, 43.... tona a on ti posalje 12. No razumeli smo svi o cemu se radi, ja bih naglasio kad narucujem od B3 do A4 (za klavirnu harmoniku), jer se ni Alibaba nije sporazumeo sta treba da se radi sa njegovom harmonikom.
Sledeća

Povratak na Tehnička konstrukcija i servisiranje harmonike