Reparacija stare harmonike

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Reparacija stare harmonike

Post od zzivic »

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Reparacija stare harmonike

Post od zzivic »

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Reparacija stare harmonike

Post od zzivic »

Krece rasklapanje bas mehanizma ....

Slika

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Reparacija stare harmonike

Post od zzivic »

Za pocetak, rasklopljen ceo bas mehanizam. Pojacanja za nosace kaisa u groznom stanju. Donji bio skroz odlepljen, od gornjeg ostali samo dugmici :zbunjen:
Malo ciscenja iznutra, sto celicnom cetkom sto smirglom pa uklapanje bukove letvice za donji drzac. Lepilo Moment Expres - Henkel. Stegom malo pritegnuto na mesto i to je to

Slika

Kanal za poklopac u ocajnom stanju. I gornju i donju sam morao skroz odseci pa dodati parce parene bukovine 12x10 mm. Dobro pritegnuto i posle susenja obradjeno glodalom na meru kako je bilo ranije.

Slika

Slika

Gornja kopca je malo komplikovanija te sam je pravio masivnije i jace.

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Reparacija stare harmonike

Post od zzivic »

Spolja, skinuti svi nestabilni delovi celuloida. Naravno ... Pojavile se pukotine na svim uglovima. :zbunjen:

Slika

Sve iznutra ocisceno sto se bolje moglo pukotine malo rasirene kajlicama pa usprican moment expres sve ponovo stegnuto napregnutim trakama i ostavljeno da se dobro osusi.

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Reparacija stare harmonike

Post od zzivic »

Krece smirglanje da se sav celuloid matira i da se pojave nepravilnosti od udaraca i kojekakva ulubljenja.

Preko toga Dvokomponentni git BodyFiber.

Slika

Slika

Slika

Slika

Delovi drveta sa kojih sam skinuo celuloid su sad prekriveni fiber plastikom u tankom sloju sto je relativno slicno karakteristikama celuloida. Izuzetno dobro vezuje a kasnije se odlicno obradjuje.
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Reparacija stare harmonike

Post od zzivic »

Posle tako ide smirglanje, smirglanje, smirglanje, smirglanje, smirglanje, smirglanje, smirglanje pa malo pauze .... pa onda smirglanje, smirglanje, smirglanje, smirglanje :ijuju: :ijuju: :ijuju:

Opet git gde treba pa smirglanjeeeeeeeeeeee. I tako 2 3 4 puta dok ne budete zadovoljni.

:cool: A prasineeeeeeee. strashno :cool:


I na kraju tog procesa Spric git. Ima da se nabavi u spreju. Taman jedna boca za obe strane bi trebalo da bude dosta.

Slika

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
zzivic
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 466
Pridružio se: 10 Sep 2013, 23:41
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Reparacija stare harmonike

Post od zzivic »

Pa opet malo smirgle .... 2000. pa jos jednom popravka gde treba pa ponovo spric git.... opet malo smirgla 2000 i krece prvi sloj crnog spreja. :harmonikas: :harmonikas: :harmonikas:

Slika

Slika

Slika

Sve ovo radjeno na dvoristu... Bez ikakvih specijalnih prostorija za farbanje....

Uradjeno 2 sloja boje. I deluje mi sasvim ok. Razmak izmedju slojeva oko pola sata. Posle toga sam isao 3 sloja plastik sprej laka. koji je boji dao dubinu i zastitu.

Rezultat ..... Mislim da je sasvim ok. Sto se mene tice, ja zadovoljan :cool: :svirac: :svirac: :svirac:
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Reparacija stare harmonike

Post od alibaba40 »

Svaka cast Gospodine Zivicu jako lijepo od vas sto ste ovo podijelili sa nama vidi se majstorluk.Nego htio sam ovo da kazem dok sam gledao ove slike koje ste postavili neko rece gore da je ova harmonika radjena u Beogradu u Skali,pa sam primjetio ove poluge u primu kako su dobro odradjene i kako su mesnate pune
sto sigurno koliko god da se na njoj sviralo ne bi doslo do pucanja za razliku od originala Guerinija kome je to slabost. :cool:
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: Reparacija stare harmonike

Post od Bata_Amater »

Svaka cast na trudu i pedantnositi gospodine Zivicu, ali ja bih ovo stvarno bacio. Cak i da vizuelno i zvucno ova harmonika bude OK, koliko ce sve ove popravke da drze pre nego sto sve pocne da se raspada zbor razlika u materijalima koji su korisceni, dolepljivanja, gitovanja itd itd. Ako je za licno reklamu (stavi se urmar i pokaze se fotka pre i posle) onda je OK, ali ovo vise nije instrument za ozbiljno amatersko i profesionalno rabljenje.
Odgovori