Pitanje za majstore

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
eketo
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 19 Jan 2015, 23:42

Pitanje za majstore

Post od eketo »

Pozdrav svima.

Da li je normalno da klarinet(kabina) nakon stimanja bude tisi i da li će to vremenom nadoći.?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pitanje za majstore

Post od dugmetarac78 »

Istina je da harmonika treba malo da "Legne na svoje mesto" posle štimanja. Al nebi nikako smela da bude tiša. Verovatno nije podešen ponovno zazor na percima, posle stuimanja. :harmonikas:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Pitanje za majstore

Post od Koca »

Ma nebi trebalo da bude tisa, opisi malo detaljnije da li na svim tonovima klarineta, da li samo na cimanje gusi, da li isto i na zatvaranje i otvaranje meha, jesu li menjane kozice,sta je sve radjeno na njoj...
eketo
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 19 Jan 2015, 23:42

Re: Pitanje za majstore

Post od eketo »

Kožice su promijenjene, ranjen generalni servis i klavijatura i sve je moguće određeno. Na otvaranje i na zatvaranje je isto. Na 2-3 tona je tisa u odnosu na ostale pogotovo na visočijim tonovima. Svi tonovi su tiši 10% nego prije.
Harmonika je Bugari Bayan i Bugari tonovi su u njoj.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Pitanje za majstore

Post od Koca »

Pa prijatelju mogu nagadjati, bitno je da ne bi trebalo tako biti. Kako se ponasa bason sto se tice snage i da li je stavljan deblji filc na kabinskim klapnama? Mislim da li se cele kabinske fasene slabije cuju ili to nisi zapazio?
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Pitanje za majstore

Post od petar3petar »

Pozdrav.
Netko je spomenuo zazor pera. To nije sigurno. Neki majstori odvoje pero previše pa se tonovi ne javljaju na mali pritisak zraka i potrebno je jače razvlačiti mjeh pa zbog toga harmonika zvuči jače. Jedino je moguće da je zazor pera previše mali,odnosno da je pero preblizu aluminijskoj osnovi tona. U tom slučaju tonovi dobro ne izgovaraju.
Moguće je da klapne slabije otvaraju ako je postavljen deblji filc a isto tako je moguće da su ventili previše zalepljeni ili su kontrapele, ako se radi o kožnim ventilima, jako nategnute ili prevelike, dakle neadekvatne, pa štopaju strujanje zraka.
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: Pitanje za majstore

Post od Bata_Amater »

Mislio sam da sam poslao moje misljenje ali izgleda da nije proslo, a mozda bi i Koca i drugi majstori mogli da daju svoje misljenje: Da li je moguce da je takav utisak zbog toga sto je harmonika mozda sa A442 restimovana na 440, tj smanjena joj je ekspresivnost "klarineta" pa se "cuje" kao da je manje glasne nego pre. Meni se nekako (po mom uhu barem), svaki "sopran" cuje glasnije zato sto je nastimaovan nekoliko centi vise. Mozda je to u pitanju, subjedtivni osecaj zvuka... ne znam samo nagadjam. Ne bi trebalo da harmonika zvuci tise posle stimovanja.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Pitanje za majstore

Post od Koca »

Pozdrav Bato!
Stim ne utice na jacinu zvuka, uzmi na primer gitaru i zavijaj i odvijaj civije i sta dobijas, samo blage amplitude tonova ili da kazem zavijanja gore -dole a jacina je ista.
Malo informacija imamo da bi to resili, ne znamo da li su slabi na duze tonove ili na stakato seckanje tipa Mirko Kodic? Slazem se da kozice i federcici uticu na jedno perce i sa kontra stane sto kaze Petar3Petar ali i sa iste strane ako kozica ne zatvara do kraja pa vazduh prolazi, ali ovde je problem narocito na visim tonovima kako je opisano, a klarinet nema kozice na svim visokim tonovima pa sam tu varijantu iskljucio iz analize. I dalje nije jasno da li je tisa 10% na svim tonovima klarineta ili na svim tonovima u sve 4 fasene??? Ja sam shvatio da je samo problem u klarinetu a narocito na visokim tonovima. Pa problem treba traziti u necem sto je generalno a ne od tona do tona. Zakljucio sam da nije automat pa moguc je manji korak klapni (kako zbog filca tako i zbog stelovanja klavijature). Moze biti da rajber fasena nije skroz pritisnut sto se moze najpre proveriti.
Bata_Amater
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 30 Sep 2016, 21:23

Re: Pitanje za majstore

Post od Bata_Amater »

Da da, razumem, mislio sam samo na subjektivni osecaj da ton tisi zato sto se stimung promenio (iz nekog razloga meni se uvek "sopran" kao zvuk cini glasniji od "klarineta" ali u 10% razlike (covek hoce da kaze da je razlika i te kako primetna) ne bi trebalo da je vezano za stimung.
Ovo za filceve na ventilima ima smisla ako su zamenjeni debljim samo na "klarinetu", pa se otvor strujanja vazduha smanjio zbog toga, ali to ne vidimo da se stvarno desilo tj da je takav zahvat uradjen na harmonici.

Mozda treba da pita majstora da objasni sta je sve tacno radio na harmonici.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Pitanje za majstore

Post od Koca »

Jeste sopran jaci od kabinskog klarineta kod 2+2 ali kod 3+1 sopran i klarinet treba da su iste jacine a razlika je u stimu. Taj subjektivni osecaj nije vezan za stim nego za podesenost zazora tona. Neki ton jaukne ili cikne a neki se teze javi a iz iste garniture su. Negde je i zazor dobar a pero deformisano pa je opet fals ton, a negde je i pero dobro kao i zazor a opet nece da cikne nego daje neki zvuk 2. klase, a razlog mozda ne lezi u tonu. Kombinacija koliko hoces, ipak mora odneti kod majstora, ne moze se problem resiti na forumu napamet.
Odgovori