MUTE - gasenje desne strane na harmonici (opklada)

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

MUTE - gasenje desne strane na harmonici (opklada)

Post od salele »

Dali je tacno to da neki modeli harmonika imaju preklopnik za "mutiranje" desne strane tako da se klavijatura bukvalno ugasi - necuje se, ne dolazi vazduh od meha u fasene desne strane i ne cuju se tonovi?

(ne radi se o elektronskim harmonikama nego o klasicnim)
Jaric_T_Zivadin

Re: MUTE - gasenje desne strane na harmonici (opklada)

Post od Jaric_T_Zivadin »

Teoretski je to moguce. Na pritisak dugmeta zatvore se sve sparingle. Samo ne kairam koja bi bila poenta tako necega? :zbunjen:
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: MUTE - gasenje desne strane na harmonici (opklada)

Post od DzoksySp »

Verovali ili ne, to stvarno postoji. Registar kao i svaki drugi i piše mute na njemu, i zatvara sve četiri šparingle. Al nema toga na harmonikama kojih ima kod nas, ja sam to viđao na "egzotičnim" harmonikama tipa Excelsior, Cruciianeli.... takođe ima fora i za mute na basu.
Jaric_T_Zivadin

Re: MUTE - gasenje desne strane na harmonici (opklada)

Post od Jaric_T_Zivadin »

Verujem ti. Samo i dalje ne vidim poentu tog registra? -Prestanem da vucem meh ili sklonim ruku od klavijature i eto mute-a.
Meni bi bilo bolje da je ubacena jos neka kombinacija glasova umesto tog "mute".
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: MUTE - gasenje desne strane na harmonici (opklada)

Post od Webmaestro »

Jedna od praktičnih primena "mute" registra za desnu stranu je kada želite da svirate bas (dakle meh se razvlači) dok istovremeno desnom rukom po klavijaturi radite perkusijske zvučne efekte bez da se proizvode tonovi koji potiču iz harmonike ;)
Odgovori