harmonika bugari 3+2

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
ivanbulja
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 05 Apr 2018, 10:01

harmonika bugari 3+2

Post od ivanbulja »

Imam pitanje ako moze neko da mi objasni ko sto reko imam bugari artist 3+2 ima ima normalno dve kabine basson i clarinet ima taj za musset koji se ukljucuje i iskljucuje ali mad ukljucim bandeneon,akkordeon,violin...i da ne nabrajam dalje cuje se ko decije harmonike bez kabine ostro ono nikako jel moze to da se uradi da stimuje ko nase harmonike slusao sam ostale bugari artist odlicno se cuju...hvala unapred svaki komentar je dobro doso
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: harmonika bugari 3+2

Post od Koca »

Slikaj registre .
ivanbulja
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 05 Apr 2018, 10:01

Re: harmonika bugari 3+2

Post od ivanbulja »

Neznam kako sliku da postavim registri su ko na 2+2 samo ima za taj musset da ga ukljucis i mozes da ga mesas sa svi registri i da ga iskljucic inace ima 13 razlicitih i masster je sa strane
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: harmonika bugari 3+2

Post od sampionce »

Pretpostavljam da je u pitanju ova harmonika:

Slika

U pitanju je zanimljiv koncept registara (neko je vec ranije pominjao da bi zeleo da ima to na svom instrumentu, ne znajuci da to vec postoji).
Dakle, harmonika je 3+2 sa Basunom i Klarinetom u kabini (standardno) i dva Soprana i Pikolom vam kabine (i ovo je standardno). Medjutim, ono sto je nestandardno (donekle) jeste to sto prvi i poslednji registar otvaraju taj jedan glas (Sopran - ne znam koji od dva...) i time je cine 4-glasnom odnosno 5-glasnom harmonikom. Pretpostavljam da je mogucnost kombinacija 23.

Mislim da kad bi se stimovala "ravno" (ona dva Soprana) ili sa jako malim tremolom da bi "ubijala" na mestu! :svirac:
TO sto daje zvuk "decije" harmonike upravo i jesu ti Soprani koji su jaaaako razvedeni i to bas smeta!
Medjutim ono sto mnoge odbija od nje jeste ono 3+2, cineci je glomaznom (po dimenzijama) i teskom... :roll:

Srdacan pozdrav!
ivanbulja
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 05 Apr 2018, 10:01

Re: harmonika bugari 3+2

Post od ivanbulja »

sampionce napisao:Pretpostavljam da je u pitanju ova harmonika:

Slika

U pitanju je zanimljiv koncept registara (neko je vec ranije pominjao da bi zeleo da ima to na svom instrumentu, ne znajuci da to vec postoji).
Dakle, harmonika je 3+2 sa Basunom i Klarinetom u kabini (standardno) i dva Soprana i Pikolom vam kabine (i ovo je standardno). Medjutim, ono sto je nestandardno (donekle) jeste to sto prvi i poslednji registar otvaraju taj jedan glas (Sopran - ne znam koji od dva...) i time je cine 4-glasnom odnosno 5-glasnom harmonikom. Pretpostavljam da je mogucnost kombinacija 23.

Mislim da kad bi se stimovala "ravno" (ona dva Soprana) ili sa jako malim tremolom da bi "ubijala" na mestu! :svirac:
TO sto daje zvuk "decije" harmonike upravo i jesu ti Soprani koji su jaaaako razvedeni i to bas smeta!
Medjutim ono sto mnoge odbija od nje jeste ono 3+2, cineci je glomaznom (po dimenzijama) i teskom... :roll:

Srdacan pozdrav!
ivanbulja
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 05 Apr 2018, 10:01

Re: harmonika bugari 3+2

Post od ivanbulja »

Jeste to je ta harmonika dal moze da se prestima i koliko bi me to kostalo da se odradi lepo
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: harmonika bugari 3+2

Post od Koca »

Moze, ali ne znam koji su registri i sta onda dobijas kad stimovanjem svedes na cetvoroglasnu. Sigurno moras i neke registre da prekrajas, pa to mora prvo da se vidi, i naravno fasene sta koja sadrzi od glasova. Ako ima dupli tremolo onda se 2 glasa prestimuju ako ces ravan stim, ili ako ces jedan tremolo onda samo jedan vratis na osnovni stim.
ivanbulja
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 05 Apr 2018, 10:01

Re: harmonika bugari 3+2

Post od ivanbulja »

Hocu ako je musset da bude taj da ne bude onaj za francusku muziku Violin uglavnom svi registri da budu ko na nasim harmonikama jel ponekad kad sviram na sopran ko da mi ne stimuje ima u sebi onaj alpski stim sto odvaja svaki registar da ne zvuci ko nas dole u srbiji
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: harmonika bugari 3+2

Post od Koca »

Vidi ovako nasao sam registre i sheme i dosta su dobre u odnosu na sheme kod Guerrini superior 5, no to sto se ne cuje lepo kod violina koji je dvoglas i musete koji je troglas jeste to sto je pre vise svebovan, znam da to ne zvuci lepo nego kresti, pa se samo stimovanjem moze resiti slucaj. Sopran treba da nosi oznaku "flute" i ima jednu tackicu tj jednoglasni pa taj sveb jedino mozes da uocis uporedjivanjem sa basovima ili ako ukljucis 1. ili zadnji registar (musete) pa mu tako dodas jos jedan glas (8) pa dobijes violin. Jel tako? Ako iskljucis ostaje jednoglasni. Odradis ravan stim i bices zadovoljan. Pozzz.
ivanbulja
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 05 Apr 2018, 10:01

Re: harmonika bugari 3+2

Post od ivanbulja »

Pa to znam sa koji se on mesa da bi bio i violin i musset i bandeneon i harmonium i svi ostali koliko bi to mene kostalo da mi ti to uradis jel neko kog znas
Odgovori