Petoglasna sa DVA Bassoon fasena

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Petoglasna sa DVA Bassoon fasena

Post od sampionce »

A sta mislite o ovome??
U pitanju je, naravno, montaza... :)

Slika
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Petoglasna sa DVA Bassoon fasena

Post od sampionce »

Kako vam se dopada ovaj dizajn tastera?

Slika
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Petoglasna sa DVA Bassoon fasena

Post od Koca »

Onaj prvi je prihvatljiviji, ovaj me podseca na kinesku robu😁
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Petoglasna sa DVA Bassoon fasena

Post od sampionce »

Ti si covek konzervativac... :)
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Petoglasna sa DVA Bassoon fasena

Post od petar3petar »

Pozdrav svima.
Ta akcija na nekoj postojećoj 5 glasnoj harmonici i nije tako jednostavna.
Ako se želi postaviti još jedana duboka oktava( bason )i to van kabine, po meni bi je trebalo staviti umjesto niskog tremola, a za to je nužno imati dodatni par fasena koji bi se mjenjao po potrebi s postojećim. Razlog je taj što na postojeće fasene ne bi stali oktavu dublji tonovi jer su pre dugi.
Ako bi tonovi i stali na postojeći fasen nebi bilo dovoljno samo pomaknuti tonove za oktavu već ih i podignuti na osnovnu frekvenciju. Da tako postavljen bason ostane na nižoj frekvenciji on u kombinaciji s basonom u kabini nebi davao očekivani tremolo. Tremola bi bilo samo u zadnjoj oktavi. Razlog je taj što duboki tonovi slabo tremoliraju. Po meni bi bilo nužno da oba basona budu na istoj frekvenciji.
Netko je spominjao da se visoki tremolo digne za 2 Hz a niski smanji za 2 Hz u odnosu na osnovni. Ja mislim da to nije dobro. Opet isti razlog koji sam već spomenuo.
Visoki tonovi tada tremoliraju znatno više, po meni previše a duboki manje. Treba ga raditi "stepenasto".
Ja tremolo ne radim na instrument već "na uho" i slažem si željenu vibraciju koja pomalo raste budući da tremolo prirodno raste. Vibracija može biti veće ili manja ali prirodno je da postepeno raste.
Postoje harmonike koje imaju u kabini uz standardnu duboku oktavu(bason) i još jednu za oktavu dublju. Neki to zovu bariton. Primjer takve harmonike je Hohner Imperator VS. Ta harmonika dakle ima standardni bason i oktavu dublji u kabini a van kabine ima osnovni ton kao sopran, zatim pikolo i kvintni pikolo. Pikolo za kvintu viši od standardnog. U toj kombinaciji kvinta daje tremolo.
Spomenuta harmonika ima 29 registara a mene asocira na crkvrnu muziku.
Ništa "pošteno" ne možete stisnuti od tih 29 registara da bi se reklo "to je to" osim pojedinačnih registara.
Bilo je još sličnih pokušaja ali su bili vrlo rijetki.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Petoglasna sa DVA Bassoon fasena

Post od Koca »

Ovde smo krenuli od osnovne postavke petoglasne harmonike sa 2 basona, pa smo pustili masti na volju sta bi bilo kad bi bilo, pa sam ja rekao da ne bih voleo da imam petoglasnu i stavio moj predlog da se izbaci jedan glas pa sam konstatovao da bi naj bolje bilo izbaciti sopran kako bi ova 2 basona unekli neku inovaciju tj univerzalniji instrument ako bi se sa tim uopste i uspelo u narodnoj muzici. E sad ostaje vankabinski bason koji bi podsecao na sopran u visim oktavama kao sto pikolo podseca na sopran u nizim oktavama a nisam mislio da se bilo sta vadi.

Sampionce, ja sam kao Hari Matahari " Staromodan tip", lepsi su ti prvobitni natpisi registara, ovi drugi su za neku cirkusku predstavu :lol: :pozdrav:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Petoglasna sa DVA Bassoon fasena

Post od sampionce »

Pozdrav za G-dine Petrovica koji se ukljucio u diskusiju i cije misljenje svakako dragoceno.

Ono « 2Hz gore + 2 Hz dole » je bilo samo teoretsko predstavljanje odstupanja dva soprana od osnovnog, a cini mi se (procitao sam pazljivo kompletan forum nekoliko puta do sada) da je neko i pominjao kako je imao tako podesene frekvencije na svojoj 5-glasnoj harmonici. Ali, kao sto rekoh, to je bilo samo ilustrativno...

Svakako da, kao sto Matahari rece :D, 2+2 harmonika bi bila zanimljivija za « preradu » u prakticnom smislu (duze svirke stojeci) pa je u skladu s tom i idejom izvedena ilustracija mogucih tastera u dve varijante - kafanske, i cirkuske nastupe! :)

Dva pitanja za G-dina Petrovica:
- kolika su odstupanja/razlike u duzini tonova, tj. da li bi se oktava dubljih tonova (za oktavu nize) mogla bez prekrajanja fasena smestiti u postojeci (teoretski receno, « novi » vankabinski Bassoon umesto postojeceg Soprana)? Na osnovu Vaseg iskustva...
- da li bi se isto moglo primeniti i u basu? Naime razmisljam ozbiljno da u bas strani na prvi « lomljeni G-fasen » umesto srednjih tonova ubacim jos jednu garnituru (12 tonova) najdubljih basova i time pojacam bas stranu.

Srdacan pozdrav!
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Petoglasna sa DVA Bassoon fasena

Post od sampionce »

Dakle, u ovaj fasena dva seta najdubljih bas tonova:

Slika
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Petoglasna sa DVA Bassoon fasena

Post od Koca »

Odo smo u naucnu fantastiku, no pozitivno, necu da odgovaram na pitaje za Petrovica nego da se svrstamo na isti kolosek tj. da li prekrajamo petoglasnu sa 2 basona (sto sam ja mislio kad sam otpoceo diskusiju ) ili prekrajamo standardnu 2+2 ?
Aj, nema veze znaci sada prekrajamo i analiziramo 2+2 (jer ko ce traziti te petoglasne), tako da umesto soprana ubacimo bason nomalno vankabinski...cekamo gospodina Petrovica koji se dugo nije druzio sa nama na forumu, inace mislim da sam ga ja podstakao da se vrati na forum videci lapsus gresku u njegovom oglasu. Jedino ne mogu Dugmetarca78 nagovoriti da se pridruzi pa mozda nekom i krene od ruke.

Inace ko hoce moze me zvati Matahari jer su me u sednjoj skoli zvali Hari sto sam nekima izgledom podsecao na njega.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Petoglasna sa DVA Bassoon fasena

Post od sampionce »

Ja sam vec poceo... :D
Zavrsices ti kao Dirty Harry! :)

OK, ajde onda 2+2 nek ostane.
A moze i odgovor na pitanje o zameni tonova u basu... :)
Odgovori