PRERADE, Prerade, prerade...

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od sampionce »

Koca je upravo « potegao » pricu o onome sto i jeste prvobitna zamisao naslova teme - prerade sa dugmetara (najcesce skandinavskog tipa) u klavirke.

Ajde sad da postavim jedno ocekivano pitanje (a koje dovodi u pitanje opravdanost prerade) - koliko su, recimo slicne po kvalitetu tonova, jorpusa, mehanike i dr. «  origalne » harmonike i ove koje su namenjene preradi?

Sa druge strane, neki izuzetno kvalitetni stari modeli Skandalija su (po mojim informacijama) samo radjeni kao dugmetare. Zasto bi onda bilo nerazlozno takvu harmoniku prepraviti u klavirnu i « udahnuti joj novi zivot », da citiram G-dina Jarica...
Jaric_T_Zivadin

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od Jaric_T_Zivadin »

Koco pretpostavio sam da se radi o tonovima prve klase i gde je sve ostalo uradjeno onako kako Bog zapoveda. Nisu mi ni na kraj pamet bile neke sklopocije. Ima ozbiljnih instrumenata i na jednoj i na drugoj strani, kao i losih. Ali nepravedno je iskljucivo favorizovati samo jednu stranu.

Pomenuo si da su rr radjene od italijanskih delova, sto je verujem u 95% slucajeva slucaj. Znam za pok Vekica da je pravio i svoje korpuse, fasene, dirke itd. Ne znam za period pre nego sto je umro dal je pravio sve zbog godina, ali znam da je i tada imao narudzbe za harmonike... Takodje pok Djordjevic je kradom da dallape ne sazna i da se ne naljuti, izradjivao tonove kod coveka koji je pre radio za dallape-a. A sto se tice tih 15-ak harmonika njegovih, znam da su napravljene da budu nepoderive. A klavijature su im i dan danas ko nove i ekstra. Tonski zvone... Pravio ih je kao neku vrstu zaovstavstine. Da ostane nesto kvalitetno i dobro za njim. Znaci uneo je sebe u izradu tih instrumenata.
Uglavnom, hipoteticki: danas, svako moze da ode u italiju, da kupi iste delove koje inace koristi vecina (ako ne i svi) proizvodjaci i da sastavi harmoniku. Verujem da bi jedan iskusan majstor umeo to malo bolje da probere, da eventualno otkloni neke nedostatke i da sve to uklopi i nastimuje da bude cak bolje od onih iz fabrike. -Po cemu se sustinski ona to razlikuje osim u natpisu? Jer slozicete se da je cinjenica da italijani uvek gledaju sto manje da uloze a sto vise da naplate. Znaci idu s devizom;"ako prodje-prodje".
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od sampionce »

Ubedjen sam da tako radi (kupujuci gotove delove iz Italije) vecina majstora koji prave SVOJE harmonike i da ih predstavlja kao « originale » a kritikujuci tudji rucni rad! Zbog bolje prodaje naravno...

Na kraju krajeva, zar i nova klavijatura kod preradjene harmonike nije iz Italije??
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od petar3petar »

Jaric_T_Zivadin napisao: 02 Sep 2018, 23:31
petar3petar napisao: 02 Sep 2018, 22:36

Iste harmonike postižu veće vrijednosti od od izuzetno dobrih talijanskih harmonika. Kriterij je samo što piše na harmonici i kako ona izgleda.
Apsolutno. Nisam vam ni nametao svoje. -Samo se u potpunosti ne slazem sa vasim.

Molim Vas, sta se vidi? Kao u svakoj, vide se faseni, tonovi, kabina... Neke su ko nove, negde se vidi da su radjene itd... Ako je radjena prerada, mogu se videti neki tragovi koji pokazuju da je nesto radjeno i sta onda?
Vidi se kod svake krpanje podnice(patosa) i fasena i eventualno neki estetski momenti a često i veličina. Ako se skraćuje harmonika to je još žešća devastacija.
Jaric_T_Zivadin

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od Jaric_T_Zivadin »

To je mozda za vas devastacija, jer Vi necete objasnjavati vasim ledjima da npr prifessional 4 mora da tezi 15kg i da to mora tako. Treba vezbati, treba stajati ceo dan na svirci i nositi to. Opet ponavljam: ako je dobar (pravi majstor) to nece biti ili pak izgledati ko sklopocija, nego ce biti dobro. A ako je dobro uradjen posao, zasto da ne? Verujem da bi ste vi to umeli bas lepo da odradite kad bi hteli.
Razumem sta Vi govorite. Samo posmatramo stvari iz razlicitih uglova i ne mozemo se sloziti jer nismo na istim pozicijama.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od sampionce »

Jedni su na pozicijama « prakse » (kojoj i sam pripadam) a drugi na pozicijama « originalnosti », i to mogu da razumem... ali cesto sebim postavim pitanje, u cemu je ta originalnost « originalna » ako se uzimaju tudje komponente i od istih pravi « originalan » instrument. Samo zato jer se ne vide krpljenja unutar instrumenta (kao kod prerdjenih instrumenata) jer je koncepcijski drukciji??

Pa nisu Guerrini i Dallape « stekli ime » na nasim prostorima preko noci. I za to je bilo potrebno vreme, trud, kapital, marketing... Zasto to nisu postali Bugari, Piatanesi, ili neki drugi proizvodjaci??

I sad kad su i muzicari i potrosaci navikli na iste brendove JER GARANTUJU odredjeni standard u kvalitetu zvuka, sad cemo da filizofiramo kako su to i drugi (u sta cesto imam jako velike sumnje kad to cujem) samo sto ih mi ne znamo! A zasto ih ne znamo??
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od sampionce »

Koliko preradjeni instrumenti za skandinavsko trziste (Symphony, Rämjes, Ramses, i ostali modeli) u stvari tonski podsecaju/lice/identicni su u odnosu na Superior 2 recimo?

Kakva su vasa iskustva, ukoliko sviratec(ili ste svirali) preradjen instrument?
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od sampionce »

Koliko preradjeni instrumenti za skandinavsko trziste (Symphony, Rämjes, Ramses, i ostali modeli) u stvari tonski podsecaju/lice/identicni su u odnosu na Superior 2 recimo?

Kakva su vasa iskustva, ukoliko sviratec(ili ste svirali) preradjen instrument?
Jaric_T_Zivadin

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od Jaric_T_Zivadin »

Nemam iskustva sa tim , ali zasto ne bi licile? Sve su to harmonike izradjene od 90% istih delova sigurno. Samo drugaciji natpisi.
Korisnikov avatar
Ulični_Muzičar
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 05 Sep 2018, 23:56

Re: PRERADE, Prerade, prerade...

Post od Ulični_Muzičar »

Sve sto ce da zadovolji onog ko ce da svira na toj harmonici ja podrzavam i odobravam. Tako vazi i za preradjivanje harmonike dugmetara / klavirna ili obrnuto. Vazno je da covek bude zadovoljan sa rezultatom koji je dobijen preradjivanjem i da sa punim elanom svira na takvom instrumentu, a oni koji gaslusaju uzivaju u muzici :) Mozda na sve gledam sa nekog filozofskog stanista, ali na kraju krajeva zar nije MUZIKA najbitnija u ovoj prici :ijuju: Harmonika je samo instrument - sredstvo za ostvarivanje muzike.
Odgovori