Dali neko zna nesto o drvenim delovima harmonike?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
milan975
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Dali neko zna nesto o drvenim delovima harmonike?

Post od milan975 »

POZDRAV SVIMA!Registrovao sam se na ovaj forum jer sam video da obozavate HARMONIKU kao i ja i da pomazete jedni drugima o raznim temama....
Ja bih voleo da pravim drvene delove harmonike pored muzike bavim se i umetnickom stolarijom i mislim da bih mogao.Na yu tube sam nasao neke snimke al se nevidi nista konkretno.
Dali bi neko mogao da mi pomogne? trebale bi mi neke skice,dimenzije,slike drvenih korpusa(Guerrini,Dallape). Ima majstora sto prave harmonike verovatno i njima to odrade stolari. Unapred vam hvala!
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dali neko zna nesto o drvenim delovima harmonike?

Post od bpodnar »

Mislim da svako ko se imalo ozbiljnije bavi proizvodnjom tj. izradom kvalitetnijih harmonika da kupuje već gotove dijelove iz Italije gdje postoje specijalizirane firme samo za određene dijelove harmonike. Dakle, jedna firma proizvodi tonove, druga kutije, treća maske, tipke i ostalo i svi oni onda surađuju trgujući između sebe. Ja još nisam čuo da netko u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni ili negdje dalje, da sam pravi drvene dijelove već svi naručuju to izvana ili idu u Italiju po to ako imalo drži do svoje reputacije i kvalitete, a Balkanci ko Balkanci su lukavo doskočili i tom problemu nestašice dijelova pa su počeli plagirati Dallape i Guerrini (najčešće te dvije marke) ubacujući glavne dijelove od Weltmeistera, Hohnera i drugih sličnih i jeftinijih harmonika. Moje je mišljenje da to tebi nebi bilo isplativo osim možda na veće količine jer radi se o puno posla i to preciznog posla, a to ti nitko nebi mogao platiti koliko to vrijedi odnosno sav tvoj uložen trud u izradu nekog drvenog dijela. lakše je nekom majstoru kojji je vješt u tom poslu da od nekog krša kojeg je dobio za badava, uzme kutiju ili nešto drugo iskoristivo iz harmonike pa je sklopi od 100 dijelova, ispolira i natandrči natpis Guerrini i eto ti mamca za naivce još pogotovo ako je cijena popularna, ide to ko alva. Balkanska posla kako god okreneš, a iznimkama svaka čast.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dali neko zna nesto o drvenim delovima harmonike?

Post od Bata Kanda 73 »

bpodnar ti je sve reko>Ostavi se uzaludnog posla.Jedino ukoliko imas jos nekog znanja (mislim na harm.) pa da radis,popravku ili repariranje drvenih delova kao neki vid servisa kod stari i losije odrzavanih harmonika.
Korisnikov avatar
milan975
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dali neko zna nesto o drvenim delovima harmonike?

Post od milan975 »

Hvala vam na savetima, u pravu ste sto se tice zarade da je sve slabija u ovoj bezparici,bavim se ja pored muzike i proizvodnjom namestaja ali mnogo volim harmoniku i uzivao bi dok bi je pravio,to bi mi bio (ispustni ventil) neka vrsta hobija
i relaksacija od neizbeznih zivotnih problema!
Imam ogromnu volju a  verujem da uporan covek moze sve da nauci,ni jedan majstor se nije naucen rodio.

Dali zna neko dal ima da se kupe prazni drveni korpusi (levi i desni) od guerrinke i gde? to bi mi pomoglo imao bi modele...
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Dali neko zna nesto o drvenim delovima harmonike?

Post od alibaba40 »

Evo milane i mene,ako imas toliku zelju da pravis dijelove od harmonika pronadji malo literature i probaj,probaj slobodno slusaj svoje srce sta ti govori.Jest da je to precizan posao ali ako imas alat i masine probaj malo konsultacije sa nekim majstorima i sta,niko se naucen nije rodio, a nauciti se neces ako ne probas ai ako promasis pa sta i drugi su svjetski majstori fulali u svemu sto ne bi i ti.Da ti dam jedam primjer sa mnom,zivim u Austriji volim strasno motore istio koliko i harmoniku isviranje ali odrzavanje masine ovdje strahovito skupo, sta hocu da kazem dijelovi nisu ali za ruke ovde kozu deru jos kad vide da si stranac ma sami ti vade pare iz zdepa koliko hoce dok meni nije puko film: a to je internet ,forumi ,literature i volja dok nisam skuzio sta i kako a kad sam skuzio sta i kako malo je falilo da se nisam cekicem opalio u glavu kad sam vidio za sto su mi lovu uzimali.Zato moj savjet straha nema,nemoj nesto veliko ulagati polako i sam uvidjeti dali imas talenta ili ne.Moram ti jos i ovo reci godinama sam vani pa poznajem i talijane i francuze njemce svicarce ali vjeruj radnika sa bivsih prostora jugoslavije nema nigdje,snalazljivi,kapiraju, kradu znanje i kod nas nema e ovo ne moze sve moze i mora samo kad se hoce.
Odgovori