Fleke od parfema na celuloidu

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Fleke od parfema na celuloidu

Post od bpodnar »

Nedavno sam malo brisao harmoniku od masnih prstiju i ajde da malo naparfemišem onaj jastuk. Međutim, kako sam ja to iz daljeg špricao tako je malo parfema završilo i sa strane na celuloidu. Mislio sam da će se to obrisati ali ne ide. Ostali su tragovi sitnih kapljica koje s ničim ne idu dole. S čim bi to mogao očistiti? Probao sam sa onom politurom za drveni namještaj ali jok, ostaje i dalje čak sam uzeo i polir paste za automobile ali isto bez rezultata. Nije baš da se to vidi, ali ružno izgleda, onako musavo.
Korisnikov avatar
kamikazars
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Fleke od parfema na celuloidu

Post od kamikazars »

jao.. nije da te plasim ali mislim da alkohol nagriza celuloid tako da ces to tesko uglancati. Pa sta ce ti parfem na harmonici i to novoj :P...
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Fleke od parfema na celuloidu

Post od micha56 »

Ni ja ne zelim da te plasim, ali ako te fleke nece da se skinu - onda je sigurno doslo do ostecenja celuloida.
Mislim da to moze da se "ispegla", ali treba pitati strucnjaka. Nekog ko dobro poznaje boje, razredjivace i td. Recimo onog ko je napravio harmoniku ili u specijalizovanoj radnji za prodaju lakova i boja (koji prave nijanse raznih boja).
I NIKAKO ne probaj raznim sredstvima, za koje mislis da ce pomoci. Vrlo lako moze da se desi da napravis jos vecu stetu.
Na kraju - mozda je i bolje da ostane tih nekoliko kapljica, nego da napravis mrlju ili nesto losije i od toga.

Pozzz.
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Fleke od parfema na celuloidu

Post od bpodnar »

A jebiga, išo sam malo onaj jastučić namirišati a nisam ga skinuo dole. To je onako sitno, fine kapljice, skoro da se i nevidi. Zvao sam majstora koji je radio harmoniku pa mi je reko da se to može ispolirati. Još mi je reko ako se alkoholom ide po celuloidu onda postane onako kao prljav, mat, izgubi sjaj. Čovjek je kemičar po struci.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Fleke od parfema na celuloidu

Post od Dallape 1960 »

Ja sam kupio kolega neko sredstvo za ciscenje specijalno celulida zove se "DR DUCK'S-AXWAX" odlicno je..skida sve fleke. prasinu i daje super sjaj harmonici..a nije ni skupo 10 eura..evo meni 5 godina traje.. :jdishddf:
Korisnikov avatar
celicni
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 19 Maj 2011, 13:57
Lokacija: Smederevo

Re: Fleke od parfema na celuloidu

Post od celicni »

Ajd molim te napisi gde mogu kupiti to sredstvo? Hteo bih da nabavim tako nesto da mogu redovno odrzavati svoj instrument. Hvala!
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Fleke od parfema na celuloidu

Post od Dallape 1960 »

Ja sam kupio u Krusevcu u muzickoj raionici "akord" probacu da pronadjem vizit karticu zaturio sam je negde, pa cu postaviti broj, ako vam je daleko Krusevac verovatno moze i da se posalje..
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Fleke od parfema na celuloidu

Post od dane servis »

Nije celuloid nagizen to je u pitanju agresivna eakcija,nego imas poli pastu sa velikim granulatom i polir pastu finog granulata,naravno ne za masinsko poliranje vec iskljucivo za rucno poliranje,Nanesi grubu pastu na manju povrsinu dobro pritisni mekom krpom-atlet majicim i brzo poliraj sve dok nestane paste na harmonici,onda cistom mekom krpom prebris,pa ako si zadovoljan isto to uradi sa finom pastom ali drugom krpom nikako istom.Ako nisi zadovoljan ponovi ovo vise puta sa grubim ganulatom,mada posle prvog puta mora biti kao iz fabrike,voleo bih da ovo dobro odradite.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Fleke od parfema na celuloidu

Post od petar3petar »

Mislim da to neće ići niti jednom od spomenutih metoda!

Predpostavljam da je spomenuto sredstvo imalo komponentu koja otapa celuloid te na njemu nije ostala mrlja suhe komponente već je celuloid otopljen.
U tom slučaju niti jedna metoda neće dati dobar efekt a najmanje ispiranje alkoholom.
Celuloid nije čista tvar već sadrži više komponenata a alkohol otapa neke od njih pa će nastati još veća mrlja. Čak predpostavljam da je spomenuti sprej bio na bazi alkohola kao otapala pa su nastale mrlje posljedica toga.
Po meni jedini lijek u ovom slučaju je fini brusni papir(šmirgl) finoče zrna iznad 400 i stroja za poliranje.
Korisnikov avatar
dane servis
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 09 Avg 2013, 12:03
Lokacija: Loznica
Kontakt:

Re: Fleke od parfema na celuloidu

Post od dane servis »

Sve zavisikolika su ostecenja nastala pa prema njima mora uskladiti finocu smirgl papira,p400,p500,p1000,p1500 i finis p2000,medjutim pored ove metode pripreme smirglom,ja koristim abalone,tako da u pred poliranju nestanu bilo kaki fologrami,a onda poliranje razlicitim metodama i pastama,a to za gospodina bpodnara nije toliko bitno moze sa manje tehnike da dobije dobar efekat.
Odgovori