Ispod dirke

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od Bata Kanda 73 »

O tome si mogo da procitas na ranijim postovima.Kako god,nije preporucljivo "filcirati" harm.da bi dirka bila plica.Tada se automatski smanjuje i hod klapne (vidi semu koju je dao webmaestro).Uglavnom ako zelis bilo kakvu prepravku gledaj da to uradi iskusan majstor.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Ispod dirke

Post od micha56 »

Tako je Bata Kanda 73.
Ja mislim da smanjivanjem hoda dirke ne povecavas brzinu "javljanja" tona, osim sto smanjujes kolicinu protoka vazduha kod klapni i gusis harmoniku.
Mozda, ukoliko je harmonika mnogo "duboka" smanjis kolicinu saplitanja o susedne dirke u toku sviranja, pa tako trenutno i prividno ubrzas svoje sviranje, i nista vise.
To oko brzine javljanja tona se radi na drugaciji nacin i to NIKAKO ne moze da uradi amater. Samo dobar majstor za harmoniku.

Pozzz.
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od harmonistak »

hvala na odgovorima

ja mislim da je za brzinu sviranja i trilera potrebno MNOGO vjezbanja a i jaka saka. dok sam isao u muzicku prije casa su nas tjerali da vjezbamo sa onom jakom crvenom gumom za ruku. to ti dodje nesto kao igrati kosarku sa medicinskom loptom.
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Ispod dirke

Post od harmonistak »

unaprijed molim moderatora da prebaci ovo pitanje ako nije u dobroj temi :oops:

pitanje se odnosi na broj fasena. da li i kod harmonika "vise" znaci "bolje"? da li petoglasna harmonika ima vise mogucnosti i bolji zvuk od cetveroglasne i cetveroglasna od troglasne?

i jos jedno podpitanje, da li je Dallapa supermaestro 120 basova cetveroglasna ili petoglasna i da li je kabina 1, 1.5 ili 2 fasena?
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od Bata Kanda 73 »

Vise neznaci i bolje.5-glasne harm.treba izbegavati,zbog njihove tezine i lose statike (kada je stavis na grudi).5-glasna harm.imaju jedan fasen vise da bi udovoljile i onim harmonikasima koji sviraju i "evropsku" muziku (npr.francusku..),sto nikako neznaci da su one bolje.Supermaestro su uglavnom 4-glasne,mada su radjene i 5-glasne (ranije) i imaju UVEK 2 fasena u kabini. Kvalitet harmonike (u bilo kom smislu) ne zavidsi od toga dali je 3,4,ili 5-glasna.vec od mnogo drigih stvari koje su vec pominjane ovde.Nadam se da sam bio kratak i jasan :) Pozdrav!
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od zvrk555 »

harmonistak napisao:unaprijed molim moderatora da prebaci ovo pitanje ako nije u dobroj temi :oops:

pitanje se odnosi na broj fasena. da li i kod harmonika "vise" znaci "bolje"? da li petoglasna harmonika ima vise mogucnosti i bolji zvuk od cetveroglasne i cetveroglasna od troglasne?

i jos jedno podpitanje, da li je Dallapa supermaestro 120 basova cetveroglasna ili petoglasna i da li je kabina 1, 1.5 ili 2 fasena?
nisam stručnjak ali mislim da o broju fasena ovisi i kvaliteta samog tona, svirao sam dvoglasnu, troglasnu i četveroglasnu harmoniku, najbolje se zapaža po meni razlika između dvoglasne i troglasne harmonike, čim više fasena ima to je ton koji harmonika daje puniji.

Što se tiče ovog drugog pitanja mislim da supermaestro modela ima i četveroglasnih i peteroglasnih, a čini mi se da imaju 2 fasena u kabini.

znam da kad na harmonici stoji natpis organtone da tad ima jedan fasen u kabini

Ako sam nešto pogrnešno napisao ja se unaprijed ispričavam! Slika
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od zvrk555 »

Bata Kanda 73 napisao:Vise neznaci i bolje.5-glasne harm.treba izbegavati,zbog njihove tezine i lose statike (kada je stavis na grudi).5-glasna harm.imaju jedan fasen vise da bi udovoljile i onim harmonikasima koji sviraju i "evropsku" muziku (npr.francusku..),sto nikako neznaci da su one bolje.Supermaestro su uglavnom 4-glasne,mada su radjene i 5-glasne (ranije) i imaju UVEK 2 fasena u kabini. Kvalitet harmonike (u bilo kom smislu) ne zavidsi od toga dali je 3,4,ili 5-glasna.vec od mnogo drigih stvari koje su vec pominjane ovde.Nadam se da sam bio kratak i jasan :) Pozdrav!
zanima me, jel na tim peteroglasnim harmonikma peti fasen služi da se jače istakne tremolo?
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od harmonistak »

bata kanda kao i uvijek kratak i jasan :D HVALA veliko!

takodje i ostalima hvala na dopuni.

e sad kad sam vec poceo da ispitujem da bar nastavim :?: ...

u vezi fasena u kabini...na mojoj dalapi supermaestro ima prvi registar koji je priguseni osnovni registar i to je valjda registar u kabini. on postoji i u normalnoj varijanti i zvuci kao i na harmonikama bez kabine. ali sta je sa drugim fasenom? ako su dva fasena u kabini zar ne bi trebao da bude jos jedan registar koji postoji u dvije varijante, normalan i u kabini? ili sam ja sad sve pomijesao :roll:

u svakom slucaju jedini "dupli" registar je osnovni. svi ostali registri su samo po jedan.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od Bata Kanda 73 »

Samo jedna napomena,moj komentar i objasnjenje je vezan iskljucivo za prof.harm. tj.kabnske.Skolske harm. se nemogu gledati ni analizirati na isti nacin.Sto se tice tog 5 fasena,moze (ko sto si reko) da bude tremolo ili musette (neznam dal sam ispravno napisao)-sto je cesce. Malo pojasnjenje,Dallape supermaestro su iskljucivo sa 2 fasena u kabini,a D.organtone mogu da budu u svim varijantama (1; 1,5; ili 2 fasena),ali su najcesce sa jednim fasenom u kabini.
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od harmonistak »

bata kanda, sta bi u vezi ovog mog pitanja o registrima i fasenima u kabini Slika
Odgovori