Ispod dirke

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
hrmnk
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od hrmnk »

Meštre, ali meni se čini da mi je ton sasvim ok ako dirku ne stisnem do kraja. Imam osjećaj da je ful pun. Možda griješim, vjerujem i da je u pitanju i stanje instrumenta ali ovo malo što sam do sada naučio, čini mi se da nemora ići do kraja.
Moram se umiješati u raspravu jer mi nije nešto jasno. Kako to misliš da dirku ne stisneš do kraja
Nije mi jasno na koji način misliš regulirati pritisak kod sviranja. Uzmi na primjer jednu pjesmu brzog tempa ili neko kolo. Uzmi stakato notu - kako odsvirati a da ne stisneš do kraja.
Zaista čudno . Možda se kod tebe radi o nećem što drugi nemaju. Možda imaš osjećaj za sviranje na poluotvorenom registru zaista ne znam ali mi je tvoj način nepoznat. Možda si zaista budući velemajstor ali to moraš istražiti kod nekog vrhunskog profesora koji te može dalje uputiti i dati ti preporuke. Bojim se da smo mi ovdje samo prosječni ljudi i neke stvari ne poznamo dovoljno.

ILI

ono što ja mislim da si ti otkrio je sviranje sa laganim pritiskom dirke kako se svi tonovi ne bi čuli kod sviranja. Npr. Imaš troglasnu harmoniku i ukopčaš master registar. Tada ti kod sviranja klapna otvara sva tri tona . Ako lagano pritisneš dirku otvoriš samo gornji ton. dok preostala dva se ne čuju. Pritisni još malo dumlje čučeš prvi i drugi, apritisneš li do kraja čuju se sva tri (odnosno četiri,pet -zavisi od koliko je glasova napravljen registar). Isto to ćeš dobiti pomoću registara, jer registar je kombinacija više tonova. Zato kad pritisneš lagano dirku i pustiš ton pokušaj uvidjeti razliku između malog pritiska i punog

Napominjem da je to samo moje mišljenje pokušavajući spojiti znanje o mehanici instrumenta i prakse iz života

POZDRAV
dugi68
120 basova
120 basova
Postovi: 209
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od dugi68 »

e al me obrija.
prvo, nedavno sam dao neke svoje generalije iz kojih se vidi da sam početnik, neznalica ali da se trudim, učim, želi i bla bla. najvjerovatnije se kod mene radi o drugom dijelu tvojega komentara.
ali, moraš me razumjeti kada sam presretan da uspijem odsvirati (ovo malo što znam) a da komšiluk ne pomisli kako upravo stupa vod vojske kroz selo. :oops: :D
hrmnk
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od hrmnk »

:D
nikad se ne zna u kom brlogu spava talent. Mnogi toga nisu svjesni cijeli život.
Ali pustimo šalu na stranu. Zaista nije mi jasno kako to misliš da će te cijeli komšiluk čuti ako si čvrst na dirci. glasnoća nije proizvod dirke nego mjeha (bar ja tako osjećam dok sviram)
Daj malo više opiši tu svoju tehniku stvarno ne kužim
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Ispod dirke

Post od Webmaestro »

@dugi68, jasno mi je u potpunosti sta te muci, jer i ja sam jednom bio pocetnik! :) Nije problem u harmonici vec u tehnici sviranja. Posto si ti sad negde na pocetku ucenja, vrlo je vazno da krenes da ucis na pravi nacin. Jer! Cak i ako ucis pogresno, naravno da ces postici neki rezultat i pomak s nule i bices zadovoljan. Ali! Pogresan nacin nije dobar na duge staze. Jednom ces stici do plafona preko kojeg dalje neces moci vise, zato jer si krenuo pogresnom tehnikom.
Ako sviras tako da dirku samo okrznes, a ne pritisnes je do kraja, nikad neces postici onaj nivo svirke, sto bi narod rekao: "svirka sa mudima", da izvinite :) Evo posto imam volje (samo jos da imam i malo vise vremena) da ti objasnim kako treba pravilno vezbati, reci mi koju melodiju trenutno vezbas pa cu pokusati da snimim jedan video onako kako bi trebalo da je vezbas.
hrmnk
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od hrmnk »

upravo je u toku upload knjiga za učenje sviranja harmonike, od držanja ruku pa svega ostalog možda ti pomogne. Skini knjige pa malo pročitaj. pa uči vježbe po redu i uspjeh ti je zagarantiran

pozdrav
hrmnk
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od hrmnk »

Pretražih cijeli internet i konačno sam našao sliku koja prikazuje položaj tipke, klapne(ventila) i tonske pločice u fasonu. Ljepo se vidi da klapna prilikom otvasanja stoji malo u koso u odnosu na rupu kroz koju prolazi zrak i stvara ton. Ako dirka nije potpuno pritisnuta ni tonovi neće biti potpuni

slika

Slika
dugi68
120 basova
120 basova
Postovi: 209
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od dugi68 »

trenutno radim na Pjevaj mi pjevaj sokole i Blijedi mjesec zagrlio zvjezdu danicu. Meštre, ostalo sam ti napisao u pm. :)
dugi68
120 basova
120 basova
Postovi: 209
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od dugi68 »

e hrmnk, sad si me stvarno stjero u gabulu. kada pročitam tvoje odgovore vidim da se neznam niti kvalitetno izraziti. nakon tvojih komentara moj bi zaključak bio da ponekada pogodim neku dirku, dobijem pun ton ali nije do kraja. evo večeras probah i ne mijenja mi zvuk kada ju stisnem do kraja. PONAVLJAM, ja sam samouka neznalica koja obožava harmoniku i želi učiti. jest, sigurno da puno stvari radim na preskokce ali ste zato vi tu da me uredno nagrdite i posavjetujete. :oops: :D
hrmnk
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od hrmnk »

dugi68
ne daj se smesti. nisam ti ja baš niš posebno pametan već govorim i pišem onako iz života i onoga što me život naučio. Mnoge stvari pitam druge jer ih ni sam ne znam. Razgovarao sam sa svojim harmonikašem i pitao ga za tvoj način sviranja. Odgovor je bio vrlo zanimljiv.
ON KAŽE
Imao sam isti problem kad sam počeo svirati harmoniku i to zbog toga što je dubina pritiska tipke bila prevelika,odnosno hod tipke (dirke) je bio predugačak. Mučio sam se i lomio prste, nikako da odsviram pjesmu jer su mi prsti zapinjali za susjedne nepritisnute tipke. Na jednom rođendanu svirao sam harmoniku i moj problem je vidio jedan gost koji mi je odmah savjetovao da harmoniku odnesem nekom majstoru da je podesi kako treba.To sam i napravio. Nakon uređenja hod dirke je bio upola manji a prsti su klizili po klavijaturi kao po loju. Od tada (imao je 16 godina) pa sve do danas(58 godina) svaku harmoniku odnesem prvo k majstoru a onda na svirku. Ima tvorničkih koje su krivo namještene naročito ove danas
kineske.

Možda je i kod tebe problem sa dužinom hoda dirke, jer kako kaže moj prijatelj ako je on prevelik, dirku treba dublje stisnuti a prsti zapinju.
Eto nešto novo i za mene zato se ne boj nikad ništa pitati, jer ja se držim poslovice mog pokojnog djeda koji je znao reči da su "čovjek i magarac puno pametniji nego sam čovjek, a kamoli dvojica" :)

Pozdrav
dugi68
120 basova
120 basova
Postovi: 209
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od dugi68 »

Jes, u pravu si, SAMO ŠTO SAM JU POČEO UČITI DA SI ISPUNIM ŽIVOTNU ŽELJU, OPUSTIM ŽIVCE JER NEMAM LOVE, I DA MI NETKO OD VAS KAŽE, SKULIRAJ SE, SUTRA ĆE BITI BOLJE.
Bdw. unatoč svemu, napredujem. :D :)
Odgovori