Ispod dirke

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
akrivic
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Ispod dirke

Post od akrivic »

Hvala svima ...
Skidao sam tipku po tipku namučih se ... :) promijenio sam i čoju i ne znam kako da ih nazovem .. ali separatori između tipki imaju
na sebi isto malo čoje i to promjenih ... počistih sve i podmazah mašinskim uljem malo osovinu na čemu sve to stoji i uspio sam da izravnam par tipki koje su stršile nisam se usudio micati sve dirke tj spustiti zagriz :) tj hod smanjiti .. bilo bi još više neravnih ... izgubih cijeli dan no nestalo je krckanje i škripanje tipki i udarac je neprimjetan ...

Što se tiče svirke ... eh.... :) di sam ja ... na dnu ... :)

pozdrav svima još jednom :)
pekan000
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od pekan000 »

Webmaestro napisao:@dugi68, jasno mi je u potpunosti sta te muci, jer i ja sam jednom bio pocetnik! :) Nije problem u harmonici vec u tehnici sviranja. Posto si ti sad negde na pocetku ucenja, vrlo je vazno da krenes da ucis na pravi nacin. Jer! Cak i ako ucis pogresno, naravno da ces postici neki rezultat i pomak s nule i bices zadovoljan. Ali! Pogresan nacin nije dobar na duge staze. Jednom ces stici do plafona preko kojeg dalje neces moci vise, zato jer si krenuo pogresnom tehnikom.
Ako sviras tako da dirku samo okrznes, a ne pritisnes je do kraja, nikad neces postici onaj nivo svirke, sto bi narod rekao: "svirka sa mudima", da izvinite :) Evo posto imam volje (samo jos da imam i malo vise vremena) da ti objasnim kako treba pravilno vezbati, reci mi koju melodiju trenutno vezbas pa cu pokusati da snimim jedan video onako kako bi trebalo da je vezbas.
citam vase postove i nemogu a da se ne umesam
sviram harmoniku dallape dugmetara ali nema veze
sviram i klavir,,nema veze sviram i duvacki istrument nije ni vazno
tehniku sviranja neces dobiti udaranjem na dirkuvec sto vise vezbanja skala
kasnije ces svirati ,legato ,portato,stakato
bas sam se nasmejo da te trebaju cuti komsije kad vezbas trudise da svira sa 5 prsta kako desne tako i leve ruke iamm muzickog iuskustva preko 25g sviram citam i pisem note narvno,, harmoniku koju imas dobra je za pocetak ali gledaj da si kupis vecu brzo ces napredovati,,ta harmonia je tvrda ali ono sto imas moras i koristiti
pozzdt=rav pa kao nesto nije nasno javi se a kakav sam muzicar poslacu ti na pp
sviram sve vrste zanrova caaaaaaaaaaaaaaoooooo
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od guerini »

pozdrav. volio bih da objasnite kako treba da se vezba , na koji nacin se stize do najboljih rezultata? i ako moze neke konkretne vezbice
pekan000
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od pekan000 »

guerini napisao:pozdrav. volio bih da objasnite kako treba da se vezba , na koji nacin se stize do najboljih rezultata? i ako moze neke konkretne vezbice
naravno da cu dati savet kako treba vezbati
prvo koju harmoniku sviras nemaislim marka harmonike klavirna ili dugmetara
da li citas partiture
da bi znao koje vezbice da ti predlozim
ako imam vremena stavicu ti i prstored
je si pocetnik ili vec sviras
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od guerini »

sviram klavirnu, oko dve i po godine - tri. snalazim se sa notama jer sam zavrsio osnovnu muzicku, nije za harmoniku ali barem moze da mi koristi to sto znam note. muci me brzina, kako da je postignem? znam da treba vremena za brzinu, al voleo bih da znam pravi nacin kako doci do nje. hvala i pozdrav
pekan000
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od pekan000 »

guerini napisao:sviram klavirnu, oko dve i po godine - tri. snalazim se sa notama jer sam zavrsio osnovnu muzicku, nije za harmoniku ali barem moze da mi koristi to sto znam note. muci me brzina, kako da je postignem? znam da treba vremena za brzinu, al voleo bih da znam pravi nacin kako doci do nje. hvala i pozdrav
ovako da bi postigo brzinu nabavi jedan metronom obavezno
i siraces u taktu skalu CDEFGAH pocni sa brziom 60 tempo
za tvoju harmoniku raspored C- dur 12312345 ,,54321321 sviraj cetrtinke note
kad dodjes do brzinu od 130 minmum javise znqci bez greske mislio sa i na basovnu stranu ali za sada samo desna ruka

samo skale mogu ti pomoci da dobijes brzinu a sa brzinom i tehniku ali otom potom
pozzz
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od Bata Kanda 73 »

epa evo i mene konacno (lesi se vraca kuci :D ),kolko vidim sve pocetnike muci tehnika sviranja,brzina,pravilnost...itd.Drugari nema tu velike filozofije,prvo treba naci adekvatnu literaturu (npr.za klavirnu/Albin Fakin.za dugmetaru/skola Mije Todorovica Krnjevca).To su jos uvek neprevazidjene skole harm.Ako se uci po njima sigurno nema greske,naprotiv!A onda ukoliko dzep dozvoljava i nekog proverenog ucitelja tj.majstora. I naravno,neizostavno,VEZBANJEEE :)
akrivic
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od akrivic »

Ispod dirke :) nisam ni slutio kad sam postavio ovo pitanje prije godinu dana da ću pokrenuti ovoliku raspravu :)
Prošlo je dosta malo sam napredovao :D i mogu reći da ispod tipke ima svega i svačega naročito kod onih sa dvije osovne :)
Pozdrav svima otvorit ćemo još koju zanimljivu temu ;)
crooki
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od crooki »

nisam znao da sam koristio dva profila ne znajući sam stavio krivi nick crooki ili akrivic sad vidim obadva postoje ljudi to sam ja i sad će najvjerojatnije admin foruma poluditi i obrisati me :) :) :) joj joj joj
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ispod dirke

Post od harmonistak »

uh nacitah se....

jedno pitanje u vezi klavijature. dok sam se aktivno (citaj profesionalno) bavio muzikom sretao sam se sa harmonikama sa veoma "plitkom" klavijaturok gdje je hod dirke bio bugvalno par milimetara. to su uglavnom bile ciganske harmonike. tada sam cuo da oni ispod klavijature stavljaju filc da bi hod bio manji da bi se trileri brze pravili i uopste da bi se moglo svirati brze.

jedan stari majstor me je odvratio od toga a meni se i dan danas cini da to i nije toliko losa opcija.

jel ima neko neki komentar u vezi ovoga?
Odgovori