Basovi??

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Korisnikov avatar
zula
16 basova
16 basova
Postovi: 24
Pridružio se: 02 Sep 2011, 16:08

Basovi??

Post od zula »

Pozz!
Evo jedno pitanje za znalce bas strane:
imam weltmeisster serino 120 basova
i trebam zameniti filc i kozice na klapnama, e sad je pitanje ako skinem
mehanizam jer jedino tako mogu da dodjem do klapni, bojim se
da nesto ne shebem tj da necu znati vratiti posle obavljenog posla!!!
rastavio sam levu stranu, i malo sam prostudirao sistem skidanja i nekako me
sve strah da necu znati dobro vratiti!
dal je neko to radio i malo da mi da neke savete kako, sta? itd!!!

p.s desna strana odradjena bez problema (haha ko pasulj naspram leve strane)
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Basovi??

Post od šokac »

Mislim da je pametnije da to ne diraš sam,postoje neke stvari koje se mogu poremetiti pa će ti puhati zrak ako ne napraviš sve kako treba.
I kad staviš novi filc i kožice moguće je da poneku polugu treba naštimati da ne "penje" i podiže klapnu prije pritiska na basovno dugme.
Ako baš imaš jaku volju pokušaj a ukoliko se to desi odnesi da to netko dovrši tko zna mada nitko od majstora nije sretan kad mu se donese harmonika na kojoj je netko već nešto pokušao srediti pa nije uspio..
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Basovi??

Post od Ukika »

ne igraj se sa levom stranom narocito kod weltm. izadje popravka pola cene harmonike.. bolje to nek majstor odradi

ja sam se zeznuo jednom, pa sam harmonicicu od 48 basova odneo na popravku i platio 40 e, a ona vredi 100 u vr glave.. dzaba ti bilo
kocha
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 06 Sep 2011, 13:08

Re: Basovi??

Post od kocha »

Pokusaj da skines prvo bas kajs a zatim imas 2 rajbera koja kad skines ispada ceo mehanizam kontri i ostaju ti zatim 2 ili 3 reda bas dugmica u zavisnosti da li ima 120 ili 140 basova. Zapamti kako se skidaju tj 2 reda idu na jedan nivo a sledeca 2 na drugi to se lepo vidi. Prvo probaj nekoliko basova da uguras unutra da vidis semu a nikako nemoj svih 80 odjednom jer neces znati da ih vratis. Kad skines 80 kontri ( idu u kompletu) ostaju ti basovi 40 ili 60 oni idu svaki za sebe a ne u kompletu, i onda dolazis do klapni. Ja sam dotle radio a kako ces da izvuces klapne i da promenis filc vidi sam, samo pazi kod vracanja da ne iskrivis zice a i ako iskrivis ispravices ih jer se lako savijaju da ti nebi se basovi zaglavljivali kad sviras i da nebi stojali ukoso ili da neki bude visi a neki nizi. Kod klapni pazi na dihtovanje probaj da stavis list novine (deo) ispod klapne i ona mora tesko da se vadi ispod klapne a ako ide lako onda ce ti pustati. Planiraj 1 ili 2 cela dana za tu akrobaciju. Sracno.
Korisnikov avatar
zula
16 basova
16 basova
Postovi: 24
Pridružio se: 02 Sep 2011, 16:08

Re: Basovi??

Post od zula »

hmmm tako sam i mislio, da si isplaniram!
jbg promenio sam kozice na desnoj strani i sve dihta 5+ ali vidim da mi dve klapne malo pustaju
na levoj strani i odem pogledat kad vidim da je filc spreman na izmenu i na levoj (bas) strani
kad sam skidao ona dva metalna jezicka i malo pogledao i malo izvlacio, uocio sam da je
to sve povezani i ako izvucem nebi se trebalo sve raspertlat samo treba nekako obiljeziti koji bas ide u koju rupu mada bi ilo najlakse zapamtiti po stanglicam koje su isavijane i na njima bas dugme
jer npr: svaki bas koji je jednako savijen svi ti idu u isti red a po redovima su svaki red drugacije isavijan, tako da je to najveca problematika.
cak sam mislio ici obiljezavat svaku stanglicu ali je nepristupacno jer je to sve na gusto poredano hahaha!!
jbg, za sada sviram ovako, jer kad budem to uhvatio raditi moram se psihicki pripremiti
i kad uhvatim rastavljat to mora za jedan dan biti gotovo tj sto prije vracat klapne nazad dok
je slika svega toga u memoriji friska!!
uuuuu!
Odgovori