"Klapanje" tipki u diskantu

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Anto
16 basova
16 basova
Postovi: 20
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

"Klapanje" tipki u diskantu

Post od Anto »

Tražio sam ali ne nađoh nigdje na forumu ovaj problem. Dakle, kako smanjiti "klapuranje" tipki kada se svira jako tiho ili na recimo "pikolu". Klapanje se čuje ne kada se tipka stiska nego kada se otpusti. Dali su pretvrdi filcevi ili je nešto do podnice. Sličan problem se javlja kod jeftinijih kao i kod skupljih harmonika. Primjetio sam jedino kod novih Piginija da su izrazito tihe (možda zato što su još nove i nerazmrdane)
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od zex »

Nisi nam rekao o kojoj harmonici se radi, ali u 95% slucajeva to lupkanje je do filca.
Anto
16 basova
16 basova
Postovi: 20
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od Anto »

Konkretno kod mene je Guerrini 2 sa crvenim filcevima, razmišljao sam na jednoj tipki staviti bijele pa da vidim što će se dogoditi
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od petar3petar »

Pozdrav!
Promjenom filceva će lupanje klapni u podnicu biti tiše i to je jedina mogučnost da se problem svede na najmanju mjeru.
Poslednja izmena od petar3petar u 08 Sep 2012, 18:09, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od zex »

Ne znam koliko si vest majstor, mada svakako nije neki problem niti majstorija promeniti filc na jednoj klapni, da vidis kako bi to radilo (predlazem prvu klapnu odozgo). Ali moras imati na umu da je taj beli filc koliko se ja secam meksi ali i tanji (mozda i gresim), pa se moze desiti da ti se klavijtura malo izdigne (da dobije malo na dubini). Ali i to se moze resiti, tako sto bi na drvce nalepio neki medjufilc, pa na njega beli filc (recimo).
Svakako ti predlazem da se konsultujes sa nekim majstorom u koga imas poverenja.
Korisnikov avatar
TBjole
16 basova
16 basova
Postovi: 19
Pridružio se: 08 Dec 2011, 15:25
Lokacija: Trossingen Njemacka

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od TBjole »

Anto napisao:Tražio sam ali ne nađoh nigdje na forumu ovaj problem. Dakle, kako smanjiti "klapuranje" tipki kada se svira jako tiho ili na recimo "pikolu". Klapanje se čuje ne kada se tipka stiska nego kada se otpusti. Dali su pretvrdi filcevi ili je nešto do podnice. Sličan problem se javlja kod jeftinijih kao i kod skupljih harmonika. Primjetio sam jedino kod novih Piginija da su izrazito tihe (možda zato što su još nove i nerazmrdane)

Tu ima vise mogucnosti da se smanji ili kod kvaltetniji Harmonika ukloni to klapuranje najbolje je ako imas nekoga ko je verziran Harmonikama da pogleda u cemu je stvar nekada znaju biti filcevi nekada sam tipke znaju to klapuranje da naprave posto su jeftine Klapne ili dirke u pitanju zna to se se dogodi.
Ako nisu klavirne harmonike u pitanju moze nekada da se dogodi da sam Materijal kod Dugmetarice se jednostavno preklopi kazimo Aluminijum od Dugmica.Ima neki Modela pod kojima mozes postaviti jako fini filc i tako ako materijal dodirne dno puta od dirke spreci klapuranje sve zavisi o kojoj se harmoniki radi i kako je proizedena Harmonika.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od Dallape 1960 »

Druze to moze da bude do filca, ali ine mora.. postoje odredjene "biksne" koje vremenom propadnu, pa klavijatura mora da se "biksnira" moj ujak ima Dallape iz 61 godine, dugmetaru.. kad je dao 1400 eyra i doneo je kuci, htedoh da se slogiram (u delovima je bila u dzaku) :D jos 1000 je dao da je sredi.. stvarno je bomba harmonika.. videh da je menjao klavijaturu.. covek mu postavio dugmad od prezidenta, 'biksnirao' klavijaturu, sredio, omeksao za 60 eura cini mi se.. kunem ti se ni jedna guerini koju sam svirao nema tako dobru klavijaturu kao ta Dallape..
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od petar3petar »

Dallape 1960!
Ti pričaš o dugmetari a čovjek kaže da mu lupa tastatura na Guerrini Superior 2.
Dugmetarska tastatura i tastatura na Guerrini Superior 2 se bitno razlikuju!
Kod spomenute harmonike je najvjerojatnije filc pre tvrd pa lupa iako se sličan zvučni efekt događa i kada tastatura jako prošeta, odnosna kad se jako rasklima usljed puno rada.
Poslednja izmena od petar3petar u 08 Sep 2012, 18:01, izmenjeno 1 put ukupno.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od Dallape 1960 »

Ups :roll: :roll: stvarno se izvinjavam..nisam detaljno citao postove iskreno.. Znam da je razlika poprilicna kod klavirke i dugmetare, medjutim ne znam tako puno detalja kao vi.. vi ste ipak serviser, a ja samo harmonikas :) Pa bih zamolio da objasnite.. to kad klavijatura "prosece" od dugog sviranja.. dali se toradi o tom biksnama? one propadnu?
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: "Klapanje" tipki u diskantu

Post od petar3petar »

To ti je kao kada točak zarotiraš na osovinia a ona je poderana ili je pak "otišao" ležaj na točku.
Točak će tada raditi, rotirati nepravilno, raditi će "osmice". Isto se događa i sa dirkama samo što one ne rotiraju u krug.
Naravno, kod harmonika se najčešće potroše "ležejevi" , te biksne kako ih zoveš, a ne osovina jer je osovina čelična pa duže izdrži abraziju odnosno sve napore kojima je izložena.
Poslednja izmena od petar3petar u 08 Sep 2012, 18:00, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori