Servisi za popravku harmonika

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Učlanjen: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od petar3petar » 15 Jan 2012, 10:38

Da ne ispadnem dosadan svojim postovima. Ako jesam opomenite me pa više neću!

Pogledao sam komentare na ovu temu a i naslušao sam se svakakvih teorija o štimanju harmonike šta je dobro a šta nije.

Smatram samo jedno ispravnim. Harmonika je naštimana ili nije bez obzira kako je štimana i ko ju je štimao!

Vidio sam na ova dva klipa kako neki od majstora ugađaju tonove. Vidi se korištenje brusilice i igle. Neki štimaju tako a neki na drugaćiji naćin. Razvili su svoju metodu a suština, odnosno bit, svih metoda je ista s ciljem dobiti odgovarajuće naštimanu harmoniku.
Smatram da je korištenje ovakvih brusilica nespretno i usporava rad. Ja ponekad koristim brusilicu ali znatno manju i praktičniju za rukovanje. Prvenstveno se služim iglom i turpijom.
Osobno smatram da je korištenje turpije i igle "zakon" za ugađanje harmonike. Isključivo korištenje tih pomagala možete primjetiti na harmonikama koje su rađene u italiji a ako harmoniku ne zna naštimati talijan, onda je ne zna naštimati nitko.
Poteže se mišljenje da to nije dobro jer se ton oštečuje te da zbog ovoga ili onoga razloga tonovi prije popucaju.
Svakoga mogu uvjeriti da tonovi ne pucaju zbog naćina štimanja već zbog naćina sviranja harmonike. Isključujem iz ovoga tu mogučnost da je ton na mjestu gdje puca znatno oštećen na bilo koji naćin.

Svako preferira onoga majstora koji mu je zadovoljavajuće naštimao harmoniku ili onoga kojega mu je netko preporučio, što je normalno.

Postoje oni poput ivek-cool koji je kod mene kada je ušao u garažu prilikom ćega me je prvi put vidio, znao da mu ja imam namjeru zamjeniti fasene i u njegovu staviti ko zna šta a njegove zadržati. Pri tome nije imao na umu, jer nije znao, da je to nemoguća misija jer talijanske harmonike su unikati i ništa ne paše s jedne na drugu čak ni kod istovrsnih harmonika bez prethodnog podešavanja.
Ima i onih koji misle da se iz Weltmeistar Grandine (ili sl. već sam zaboravio) može dobiti ton kakav ima dalapa ili guerinka s kabinom.
Nije imao na umu da boja tona i štim harmonike nije isto te da je to moguće da nitko ne bi kupovao skupe talijanske harmonike s kabinom već jeftine Weltmeistere, Delicije i sl.

Imao sam svakakvih "pacijenata"!?
Zadnja izmena: petar3petar, dana/u 08 Sep 2012, 17:51, ukupno menjano 1 put.

luchhini
16 basova
16 basova
Učlanjen: 05 Mar 2011, 11:16

Post od luchhini » 03 Feb 2012, 01:26

Nosio sam moju harmoniku na servisiranje i štimovaje .Čovek je odlično odradio posao i nije bio ni skup,a slučajno sam saznao za njega .Žika -Harmonika Kruševac :svirac: (Saša Živadinović 064 3408896)

luchhini
16 basova
16 basova
Učlanjen: 05 Mar 2011, 11:16

Post od luchhini » 03 Feb 2012, 11:00

Vezano za majstora koji mi je radio harmoniku,jutros sam saznao da ima svoj web sajt pa evo adrese: :jdishddf: https://sites.google.com/site/servisharmonika/

Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Učlanjen: 27 Maj 2011, 21:25

Post od Dallape 1960 » 03 Feb 2012, 13:44

luchhini je napisao:Nosio sam moju harmoniku na servisiranje i štimovaje .Čovek je odlično odradio posao i nije bio ni skup,a slučajno sam saznao za njega .Žika -Harmonika Kruševac :svirac: (Saša Živadinović 064 3408896)
Druze jeji adresa majstora Dusanova 22? Servis pod nazivom "akord"

Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra

Post od Dallape 1960 » 03 Feb 2012, 13:56

Gospodine Petre u ovom postu ste u velikoj vecini u pravu.. Samo oko 2 stvari ne bih se delimicno slozio sa vama.. Napisali ste "harmonika je nastimana ako je nastimana, bez obzira kako je stimana" ne bih se bas slozio sa tim.. ipak morz da postoji odredjena granica za koriscenje ifle i turpije, zar ne? :D A i o kradji tonova se ne bihbas slozio, jer sam vec napisao sta se mom kolegi desilo.. i kako je covek ostao bez tonova.. Inace vama kao poznavaocu harmonike svaka cast.. ja sam ipak samo harmonikas za razliku od vas..pazdrav..

petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Učlanjen: 02 Jul 2011, 23:23

Post od petar3petar » 03 Feb 2012, 19:46

.
Zadnja izmena: petar3petar, dana/u 07 Sep 2012, 22:02, ukupno menjano 1 put.

Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra

Post od Dallape 1960 » 06 Feb 2012, 11:48

Da..to sam mislio.. Jednom se mom kolegi desilo bio sam zivi svedok, i ostade covek bez svojih tonova..izgubi na sudu.. Ali sto je jos neverovatnije-nije mu covek zamenio tonove, verujte mi stavio nove fasene, sa sve tonovima novim.. sirovo belo drvo, samo sto voda ne procuri iz fasena :asdfnjo: :asdfnjo: jedva ovog majstora policija spasi.. :ijuju: :ijuju: Ali ostade kolega bez fabrickih tonova..

Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Učlanjen: 20 Mar 2011, 19:38

Post od Ukika » 06 Feb 2012, 19:04

hahahah da je to meni uradione bi ga spasla ni vojska ni policija, obezmudio bi ga da izvinete na izrazu... strasno...

Ivane, ja se slazem sa Dallape 1960, bitno je kako se stimuje harmonika, jes da sam klinac i imam 17 godina, jos sam "balav" al sam sve i svasta video, i raznih radova (stimerskih) sam video...

klokkende
Nema harmoniku
Učlanjen: 08 Avg 2011, 08:37

Post od klokkende » 26 Mar 2012, 22:52

Da li neko ima broj telefona majstora Rada Ilica Varkasa iz Cacka? Ili makar adresu? Hvala unapred.

batadjero
48 basova
48 basova
Učlanjen: 14 Apr 2011, 13:00

Post od batadjero » 27 Mar 2012, 10:47

Pozdrav svima vidim da ima raznih komentara svakojakih pa zato kazem najbolje je kada svako radi svoj posao ako je neko dobar proveren majstor zna kako se stimuju tonovi i tehnike oko toga ..Nisu svi majstori losi ne kazem da ih nema ali ovde ispada da neko zna kako se stimuje a opet nosi kod majstora zasto ne nastimuje sam kad poznaje tehniku stimovanja...Dobrog muzicara zanima kako tonski radi i da li ga zadovoljava nastimovana harmonika ostalo nije njegova briga ako je nezadovoljan onda nastaju problemi .E zato pazite kod koga nosite harmoniku...Popravka harmonika je veoma ozbiljan zanat koji se uci postepeno i odgovorno takodje nosi veliku odgovornost jer vam neko poveruje svoj instrument .Pozdrav svima

Odgovori