Servisi za popravku harmonika

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od Koca »

Ima raznih muzicara, no pitanje je glasilo da li moze biti majstor neko ko nema pojma o sviranju? Moj odgovor je NE i na taj odgovor je uticalo moje i misljenje i iskustva drugih u mome okruzenju, a ako ima i suprotnog misljenja ja ga postujem jer svakoje doziveo neko svoje iskustvo. Sto se tice fabrika normalno ne mora onaj sto pravi mehove da zna da svira ali mora onaj ko proba komplet proizvedeni instrument.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od dugmetarac78 »

Koca napisao:Ima raznih muzicara, no pitanje je glasilo da li moze biti majstor neko ko nema pojma o sviranju? Moj odgovor je NE i na taj odgovor je uticalo moje i misljenje i iskustva drugih u mome okruzenju, a ako ima i suprotnog misljenja ja ga postujem jer svakoje doziveo neko svoje iskustvo. Sto se tice fabrika normalno ne mora onaj sto pravi mehove da zna da svira ali mora onaj ko proba komplet proizvedeni instrument.
Slažem se u potpunosti, ne mora svaki majstor u nekom pogonu da zna da sira, ako je reč o fabričkoj proizodnji,, Tj. tamo gde se parcijalno prave iliti sklapaju komponente i delovi, Nisu ni si radnici FAP-a bili kamiondžije.......
Ali ako pričamo o majstorima koji se bae servisiranjem harmonika, OD-DO, znači od štimovanja preko dihtacije itd..... smatram da nemože nikako biti isto ako je čovek muzičar, ili ako mu je to samo "zanat" jer uek će se naći nešto bez obzira na iskustvo, što će majstor-muzičar primetiti, u odnosu na nekoga ko je samo majstor.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od dugmetarac78 »

Sad tek vidim da mi slovo V ponekad čak i radi :lol:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od Koca »

U vezi tog "V" ima jedan strasan vic koji nema veze s temom ali je dobar.
Propituje uciteljica decu da joj svako smisli nesto u stihu a se rimuje i na to se javi DJurica i rece:

"Trci Mita oko supe vidi mu se golo dupe."

Uciteljica ljutito mu odbrusi da je nevaspitan i da je mogao i kulturnije da kaze :" Vidi mu se golo d..." pa bi svi shvatili sta je hteo reci.
Na to se javi Perica koji je ukapirao upotpunosti uciteljicu i rece:

" Radojica frulu sviri, iz gaca mu kurac V..." :ijuju:

Izvinjavam se na izrazu i na iskakanju iz teme. :pozdrav:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od petar3petar »

dugmetarac78 napisao:Ima raznih muzicara, no pitanje je glasilo da li moze biti majstor neko ko nema pojma o sviranju? Moj odgovor je NE i na taj odgovor je uticalo moje i misljenje i iskustva drugih u mome okruzenju, a ako ima i suprotnog misljenja ja ga postujem jer svakoje doziveo neko svoje iskustvo. Sto se tice fabrika normalno ne mora onaj sto pravi mehove da zna da svira ali mora onaj ko proba komplet proizvedeni instrument.
Poštovanje.
Najpreciznija, najkompletnija ili kako da to nazovem, harmonika danas je Beltuna.
Kod Beltune sam prije 19 godina vidio kako štima harmoniku maestro Nelo Mengaschini. Mislim da on više ne radi jer je i onda bio star. Koliko sam čuo danas ga mjenja njegov mlađi brat Nando. Sreo sam i vidio kako to rade i drugi priznati majstori. Nekih od njih više nema.
Znam samo jednu stvar, nitko od njih ne zna svirati harmoniku.
Oni proizvode harmonike različitih koncepcija a ne samo klavirne i dugmetare u B grifu.
Proizvodi se jako puno dijatoničkih harmonika zatim harmonika sa konvertorom i da ne nabrajam.
Neke sisteme uopće ne razumijem. Prema tome najbolji majstor bi trebao znati dobro svirati sve te vrste harmonika.
Svi štimaju u kutiji. U kutiji može osjetiti da li mu ton izgovara ili ne. To može odrediti jačom ili slabijom kompresijom.
Znam da su to neki određivali i na stolu no budući da je radim na stolu, ne znam kako je to izgledalo.
Znam samo jednu činjenicu da se harmonika točno može naštimati jedino u kutiji a idealno bi bilo u vertikalnom položaju. Taj način nisam vidio ali sam čuo da tako štima jedan rumunj. Da li je informacija točna, ne znam.

Sve jače firme zato imaju nekoga tko im to isproma prije "izlaska" van.

Prema gorne navedenoj tezi najbolje bi znao naštimati harmoniku onaj koji je najbolje svira. Znam da ima boljih majstora svirača od mene kojima kada spomenem štimanje u kutiji "dobiju mlade". Neki su su otpor pružali godinama i svašta su mi pripisivali i smirili su se tek kada sam ih doveo na lice mjesta i pokazao kako to rade i drugi.


da ne duljim
svako ima svoje mišljenje i neka uživa u njemu

pozdrav
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od Koca »

Nikako da se razumemo. Ja cu navesti primer kada odradim harmoniku i koja na meh stolu odlicno stima i klavijatura odlicno radi pod pritiskom prsta i vraca itd. Po tome ja zakljucim da je sve OK, i kad odsviram neku laksu stvar sve izgleda OK, zatim sviram dalje i odsviram nesto tezu stvar i tada mi je OK i na kraju sviram npr. nesto vrlo slozeno i onda otkrijem da nemogu lako da izvedem neke delove ili ispadne brljavo ili neki tonovi ili trileri se ne odazovu kako sam hteo a na stolu je sve izgledalo ekstra pa i na laksim stvarima. Ako ja ubijam ruku da odsviram nesto onda nesto ne valja sa klavijaturom. Tako i ton na 3 kola radi a na cetvrtom nisam zadovoljan jer se delimicno javi u brzini ili u glasnom stakato sviranju. Onda sviram tiho i brzo pa opet neki kasne itd, itd... Onda ponovo popisem sve nedostatke kao harmonikas i ako sam bio zadovoljan kao majstor na pocetku dok nisam uzeo da sviram ozbiljno. A stimovanje nezavisi od mog svirackog umeca pa ili stima ili ne, bilo sta da sviram. Tvrdim da se bez sviranja (samog majstora ili nekog drugog) ne moze perfekto odraditi pa ne mora serviser da zna svirati ali bi bilo pozeljno da uvazi utiske nekog drugog harmonikasa, prijatelja ili same musterije. Ima savesnh majstora koji rade harmonike i otkriju na neki nacin ove nedostatke pa i uvaze na kraju musteriju ali vecina se rukovodi devizom " Ma samo ti sviraj i sve ce da legne na svoje mesto". To po njima znaci da se razrade i legnu kozice i sami da se podese zazori i da se samo nastima nesto sto nije dobro odradjeno a i klavijatura ce da bude kao kod Presidenta, i novotapacirane klapne ce da zadihtuju koje trenutno ne dihtuju, samo da se svira narednih nekoliko godina......Znaci dolazi na kraju do nezadovoljstva musterije jer harmonika nije testirana i pre 3 dana sam se uverio da je covek dosao da mu kazem misljenje o tek servisiranoj harmonici jer je on nezadovoljan harmonikom ali je imao povoljnost za neku kompenzaciju sa majstorom koga i ne poznaje. Da skratim da majstor nije primetio da 2 tona ne rade, harmonika gusi na virtuoznom sviranju a pojedini tonovi ne stimaju. Ovo se zove sistem " Ako prodje-prodje". Ako su musterije zadovoljne kod majstora koji nema pojma o sviranju onda postoji stvarno takav. Mislim da bi trebale i musterije malo da pisu svoje utiske s raznim majstorima, sviracima, nesviracima, savesnim , nesavesnim...
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od petar3petar »

Ok
Nisam razmišljao na taj način no ćinjenica je da se harmonika mora isprobati prije preuzimanja te svakako uvažiti reklamaciju budući da se s vremenom pojavljuju i skrivene mane, recimo to tako.
Štimanjem u kutiji dobar dio mana na tonu se odkrije na vrijeme.
Što se tiće tastature, mnogim harmonikašima tastatura danas paše(mislim na dubinu tipke i tvrdoču) a sutra ne. Ne govorim na pamet i imam dosta svježih primjera, ne od mojih mušterija.
Korisnikov avatar
k3ra
48 basova
48 basova
Postovi: 58
Pridružio se: 14 Sep 2011, 19:35

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od k3ra »

Pozdrav! Dali neko ima broj od Nusreta sa Ilidze (Sarajevo), majstor za harmonike,prezime mu neznam!?
Jaric_T_Zivadin

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od Jaric_T_Zivadin »

Морам да кажем да сам скоро носио хармонику на прање и штимовање и више сам него задовољан. Ради се о гверини шампион хармоници. Отворила се, проговорила! Грми и на суво и на разгласу.
Радио је један стари мајстор из Београда који је добар свирач, а занат за сервисирање тонова учио код чувеног Мартина Хорвата. На страну његов рад за који имам само речи хвале, али заиста тако неискварених и оперисаних од сујете људи више скоро и да нема. Веома сам се пријатно изненадио када ми је у једном разговору рекао:" Не могу ја вас свираче да потцењујем са високим ценама јер у оно време када сам ја свирао, ја сам зарађивао. А ви се данас мучите".
Верујем да га неки људи са форума знају. Ради се о деда Мији Крављанцу. Деда Мија има изузетно велико знање и искуство. Доста мајстора доноси код њега тонове да их он сервисира. Међу њима је био и његов пријатељ покојни Ђоле Векић.
Верујем да доста млађих колега не зна за овог старог мајстора, а ја вам га свима препоручујем. И као човека и као мајстора.
Налази се у улици Чеде Мијатовића, на Звездари. Телефон: 011/2411887
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Servisi za popravku harmonika

Post od dugmetarac78 »

Sto se tice cika Mije, znam ga godinama, ljudina od coveka, i veliki majstor. Takodje sam mnogo puta bio bas i sa njim kod cika Djoleta, takodje veliki majstor i covek. Zao mi je zbog njegove smrti.
Odgovori