Neku glasniju harmoniku?

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
petarbg77
48 basova
48 basova
Postovi: 60
Pridružio se: 29 Nov 2011, 23:55

Re: Neku glasniju harmoniku?

Post od petarbg77 »

Bata Kanda 73 napisao:Hvala na lepoj prici.I stvarno,luda je sreca naici na ovako nesto,prosto da covek ne poveruje da postoje harmonike tipa dallape,guerrini...(na ovim nasim prostorima) a da su "u najlonu" tj.NOVE.Pa eto,sto se slika tice-a vr.rado bi da ih vidim,cucemo se preko privatne poruke pa,ako uspes,pusti ih preko mejla.Veeeliki pozdrav! :depkvk:
Evo, malo kasnim sa slikama "dallape"- ali nism škrtario, ako bude dobro postavljeno, a nadam se da hoće, evo link za fotografije. Postaviću ga i na
temu DALLAPE. Pozdrav svima...



http://imageshack.us/g/225/dallapetrogl ... nova3.jpg/

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xXIPWhbdCpw[/youtube]

To su slike harmonike sa videa...,
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Neku glasniju harmoniku?

Post od steela »

pozdrav,koliko si platio ovu kopiju?
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Neku glasniju harmoniku?

Post od restaurator »

Ovo na slikama je original iz kasnih pedesetih ili ranih sezdesetih godina! Deklo jeste malo neobicno ali je original 100%.
Na ovoj stranici ima jedna Supermaestro iz pedesetih, pogledaj i uporedi unutrasnjost.
http://accordiongallery.com/accordion-sales.htm
Originalne Dallape iz pedesetih i sezdesetih godina izgledaju malo drugacije nego ove iz sedesetih i osamdesetih itd. Tada nisu stavljali iznutra nikakve zigove (osim na aluminijumske komponente na kocistu) na kuciste, fasene i tonove. Cak su i nitne na tonovima bile drugacije- bile su tanje i ravne povrsine. Doduse Dallape nije nikad nitovao tonove tipa "kisobranska glava". Isto jako interesantno. Sve je to malo zbunjujuce, pa stoga samo pravi poznavaoci mogu da razlikuju original od kopije.
Na ovom forumu ima par (nazalost samo par) clanova koji su istinski poznavaoci harmonike pa se nadam da ce moci potvditi moje rijeci!

Takodje i ja imam jednu Dallapu 100% original iz kasnih pedestetih, gdje su mnogi detalji indenticni.

Srdacan pozdrav.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Neku glasniju harmoniku?

Post od Bata Kanda 73 »

Apsolutno se slazem sa restauratorom,rec je o originalnoj dallapi.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Neku glasniju harmoniku?

Post od steela »

ok menije samo malo deklo bio cudan ali ok,zanima me koliko je placena...
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Neku glasniju harmoniku?

Post od restaurator »

I ja bih imao jedno pitanje za Petarbg77, da li znate tacno ili bar priblizno godiste te vase Dallape, posto i ja imam takvu istu samo sto je dugmetara, a tacna godina proizvodnje mi nije poznata. Znam samo da bi morala biti iz pedesetih ili eventualno ranih sezdesetih godina.Isto jedna neobicna cinjenica da je registar automat smjesten unutra u kucistu ispod kabinske fasene, a to se zaista rijetko vidja.
Evo slika kako to izgleda iznutra:
Slika

i ovdje slika registar kuplunga iz vana, sa izvadjenom tastaturom:
Slika

Dakle jedno zaista rijetko tehnolosko rjesenje registar mehanike!

Hvala!
Poslednja izmena od Webmaestro u 16 Dec 2012, 01:22, izmenjeno 2 puta ukupno.
Rezlog: Slike ubačene u "Img" tag radi bolje preglednosti.
petarbg77
48 basova
48 basova
Postovi: 60
Pridružio se: 29 Nov 2011, 23:55

Re: Neku glasniju harmoniku?

Post od petarbg77 »

steela napisao:pozdrav,koliko si platio ovu kopiju?
Prvo da odgovorim članu "stela", bez uvrede i ljutnje, očigledno se ne razumete dovoljno u harmonike i vrlo ste površni, što vam je potvrdio i član "restaurator", koji ipak ima reputaciju poznavaoca, kao i Bata Kanda....

Ako ste pogledali fotografije na ovom linku http://imageshack.us/g/225/dallapetrogl ... nova3.jpg/, to je zaista dovoljno, da ne kažem previše, za onog ko zna osnovne stvari o Dallape harmonikama. Naravno, ručni rad nikad ne može da zvuči ovako. Harmonika je redjena u najmanjem formatu, sa uskim dirkama "lady", što joj po meni možda bio jedini nedostatak, ali sam se brzo navikao.

Za člana "restaurator" - precinu godinu ne znam ali je svakako ispod 60 godine. Kada pogledate slike na kojima se vide "krupni" tonovi na basonu, vidite da se radi o najstarijim tonovima koje je radila "Dallape" u svom pogonu za tonove, dakle -VLASTITA PROIZVODNJA i što je tipično za te tonove, (koje majstori iz ne znam kog razloga ovde zovu #kalajski#) oni se prepoznaju po tim tegovima na prvih pet šest tonova i jedinstveni su po tome.

Ono što je najvažnije do 60 godine Dallape NIJE STAVLJAO na tonove žig Dallape, ŠTO SE VIDI NA OVIM FOTOGRAFIJAMA, a od 60 do 68 godine, na te ISTE tonove stavlja se i žig Dallape. Inače ti tonovi su poznati kao izuzetno glasni, teško gube štim, i to je neponovljiv ton, poslušajte organ i sve jasno.
Dallape 68 godine GASI PROIZVODNJU vlastitih tonova i počinje sa ugradnjom tonova drugih prozvodjača, na koje, u nekim slučajevima , STAVLJA takodjer svoj žig, a u nekim ne , kao na primer razvučeno slovo "M", su tonovi "magnatera", koje Dalape stavljao vrlo često u modele iza 70 godina.

Mogao bih vam i detaljnije o ovome, ali nema potrebe, pošto vas je zanimalo godište moje harmonike. Inače, ovakve maske su karekteristične za tržište Amerike i Canade, mada je ova najsličnija njima, ali nije ista I svakako nije tipična....kao ni sama harmonika... Gledao sam na pr. i kasnijih godina, u samoj fabrici, da se rade dekla koja nikad nigde nisam video, taako da, ne treba donositi sud o harmonici na prvi pogled.

Siguran sam da ste čuli za harmonikasa Enesa Mavrica zvanog Endži, koji ima svoj studio. On ima nekoliko vrhunskih harmonika koje svira i koristi.
Medju njima su Setimio i stari Prezident,a kad je čuo ovu harmoniku, zamolio me da mu je dam da nasnimi neke stare pesme i kola sa njom u studiju, jer ga je tonski oborila sa nogu. - to je dovoljno, a ko ga poznaje, nek slobodno pita.
Za vasu harmoniku ne znam, ali ako ima tonove kao moja na slikama onda je ispod 60 godine, takodjer automat kod moje JE bio resen skoro identično kao vaš...Ako imate više dobrih slika unutrašnjosti to bi pomoglo, ovako ništa više od onog što sam rekao....
Inače imam i Superior 2, svirao sam zaista najbolje harmonike što svoje što od drugih, i mogu da kažem da se malo koja može da nosi sa ovom harmonikom kad je ton u pitanju, a sa tim su se složili isvi oni koji su je probali u živo...
Kako sam došao do nje, vec sam pisao, tako da se ne bih ponavljao, a i nebitno je...
Nadm se da sam pomogao članu "restaurator" , a lično mi je čast da me takav majstor i poznavalac uvažava .
Pozz, svima Petar
petarbg77
48 basova
48 basova
Postovi: 60
Pridružio se: 29 Nov 2011, 23:55

Re: Neku glasniju harmoniku?

Post od petarbg77 »

http://imageshack.us/g/225/dallapetrogl ... nova3.jpg/

http://img543.imageshack.us/img543/239/ ... sna019.jpg

Evo link sa fotografijama , pošto sam napravio grešku u tekstu, kad je link u pitanju. Drugi link prikazuje tonove o kojima sam vam pisao.
Poz, Petar
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Neku glasniju harmoniku?

Post od restaurator »

Petarbg77, hvala na opsirnom i kompetentnom odgovoru! Uporedjujuci slike sa mojom gore spomenutom harmonikom, mogu da kazem da je unutrasnjost a pogotovo tonovi i fasene 100% indenticna. Takodje jedno jako interesantno zapazanje gop. Petra mogu da potvrdim: tonovi toliko stabilno drze stim da je nesto nevjerovatno. Prije par mjeseci sam radio stimovanje na toj harmonici, i do danas je stim stabilan, ne popusta ni 1%. To se najbolje vidi na organu i flauti, gdje se oba glasa od koji se sastoje te dvije registar kombinacije bukvalno stope takoreci u jedan glas. Inace imam takodje Guerrini Champion, (nema potrebe da objasnjavam koliko je to dobra harmonika, mislim da bi smjelo vec biti poznato) i jucer sam tu Dallapicu direktno uporedjivao sa Championkom. Mogu da kazem da Dallapica u nekim stvarima dosta "jaca". Npr. Flauta registar, organ i Clarinet su nekako prodorniji otvoreniji, ostriji. U svakom slucaju jedinstven instrumenat. Takojde sam je jednom nosio na svirku, i to je bila svirka na suvo - bez razglasa. Mozes cijelu noc da sviras a da se ne umoris ni malo- zbog male mase i tonske prodornosti. Ja sam bukvalno zaljubljen u tu harmoniku!

Ah.. umalo da zaboravim. Iz Srbije mi se javilo par ljudi koji imaju istu ili slicnu harmoniku, koji su mi potvdili da se radi o instrumentu iz pedesetih godina, upravo koako sam i mislio. Time bi moja radoznalost bila zadovoljena.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Neku glasniju harmoniku?

Post od steela »

ok :depkvk: moja greska
ali interesuje me koliko je placennnaa!
Odgovori