Guerrini superior 5

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Motif
96 basova
96 basova
Postovi: 117
Pridružio se: 22 Dec 2011, 16:40

Guerrini superior 5

Post od Motif »

pozz svima.

Zainteresiran sam za navedenu harmoniku,pa me zanima ako je netko imao,kakva je,koja bi joj bila realna cijena,koliko može da teži,pošto sam našao jednu,a prodavatelj tvrdi da ima 14kg,a negdje po forumima sam vidio da imaju i po 16kg.Zanima me pošto je peteroglasna,kakav je štim? hvala
chik
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 20 Mar 2011, 16:17

Re: Guerrini superior 5

Post od chik »

Kad sam pitao majstora Kira Siskovskog za harmoniku Guerrini superior 5, rekao mi je da je ne kupujem. Rekao mi je da joj je stim problematican. Sto se tezine tice, i 14 kg. je po meni previse ukoliko sviras stojeci. Posle par sati svirke ramena otpadaju, a i kicma zaboli.Pozzz
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Guerrini superior 5

Post od Koca »

Interesantna tema... Sta mu znaci problematican stim? Ima vise posla da nastimuje 5 a ne 4 glasova, pa ne stimuje valjda po sluhu nego ima aparat koji meri fregvencije. Ali taj majstor voli sto manje da radi a sto vise da zaradi. Slezem se da ima 14 kg i teza je od cetvotke za 1 fasen. Mene interesuje da li ima zaseban svaki od glasova kao jednoglas npr. registar klariner, pa sopran, pikolo, bason i onaj peti glas bi bio verovatno poviseni sopran. Ona ima isto 12 registara pa ne znam koje tu kombinacije postoje a koliko sam video ima 4 registra sa jednom tackicom a ne pet, da li sam u pravu?
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Guerrini superior 5

Post od šokac »

Krepa se na svirkama s takvim teškim harmonikama i bolje to ne uzimati kao ni bilo koju koja ima oznaku 5!
Ispočetka sve štima a onda kad težina počne smetati prodaje ju se za ništa,ako se ikako i uspije takve rješit..
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Guerrini superior 5

Post od Ukika »

stim moze da bude problem, ako jedan gas nije ustimovan kako treba, onda kvari sve registre koji ga otvaraju... to jedino moze da bude problem.. a tezina.. statika... havarija.. ostim sto je teza za 1 fasen, korpus je siri, samim tim i tezi, a i losija je statika - vise te vuce napred.. tako da ako sviras stojeci dzaba ti bilo... ok je to za studio, koncerte i tako to, ali za tezgu gledaj nesto troglasno.. cetvoroglasno, skraceno.. sto lakse :D
Kiro
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 29 Maj 2012, 11:22

Re: Guerrini superior 5

Post od Kiro »

Koca ! Problematican shtim kako shto je CLIK rekao, mislise o tom petom glasu kojije duplirani Sopran. Da bise taj drugi Sopran razlikovao mora da bude POVIShEN ( Francuski shtim ), koji nije za narodnjake. Dakle: peti glas ne smeta u vezi procesa shtimovanja cele harmonike.Svakom serviseru ide u prilog da za tog petog glasa uzme vishe novca. Kad shtimer-seviser zna da nashtima cetvoroglasnu harmoniku koja na primu ima ukupno 328 tona a plus i basovsku stranu, kako i baritonske harmonike koje su josh sa vishe tonova a plus i tonove u bas za solo sviranje, nije nikakav problem da uradi i ta 82 tona na taj drugi Sopran.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Guerrini superior 5

Post od Ukika »

bravo Kiro, prvi post i lepo objasnjenje!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Guerrini superior 5

Post od Koca »

Ajmo konkretnije o tom stimu. Nije da harmonike 3+1 nisu za narodnjake zato sto imaju povisen sopran. One su prodornije za suvu svirku dok su 2+2 lepse za uvo na ozvucenju. Evo uporedicu neke registre kod 3+1 a zatim kod 2+2. Violin kod 3+1 je kao takav veoma prijatan i nije osetljiv ako neki od 2 glasa se rastima, a kod 2+2 je osetljiv vac za razliku od 2 i vise Hz izmedju klarineta i soprana ( razlika za 1 moze proci) i taj sveb onda nije prijatan za narodnjake. Muset kod 3+1 vise reze, prodorniji i ostriji nego kod 2+2. Master kod 3+1 je isto ok. Ne zvuci lepo kombinacija bason i povisen sopran zbog sveba, ali zato postoji drugi registar bason plus klarinet koji su isto stimovani koji je OK, dok kod 2+2 kombinacija bason i klarinet (oba u kabini isto stimovana) isto ne zvuci lepo za narodnjake (mutavo i mutno) ali zato postoji kombinacija bason+sopran(van kabine) koji je ok. I naravno sam za sebe povisen sopran se ne koristi nego u kombinacijama. Ako moze neko ovako analizirati registre kod Superior 5 tada bi kolgi Motifu bilo konkretno jasno sta je tu lepo a sta nije za narodnjake. I opet postoje razliciti ukusi pa o tome ne vredi raspravljati.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Guerrini superior 5

Post od Bata Kanda 73 »

Mnogo puta je bilo price na ovu temu...ranije.Ukika je lepo reko.Taj peti fasen je stimovan drugacije-za ne balkansku muziku,i nije samo stvar prestimati njega nego,uglavnom,treba tu i tamo doradjivati i ostale-veliki poso koji kosta pa kad dodas cenu same harm.izadje puno-pa kad dodje vreme da je prodas bolje je pokloni nekom.Retke su petoglasne koje pasu i za "nasu" muziku (uglavnom one starijeg datuma-pre '80g).Pozdrav.
GUERINI27
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 18 Maj 2011, 00:51

Re: Guerrini superior 5

Post od GUERINI27 »

Ovako zvuci harmonika kad majstor KIRO to uradi kako treba
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yBpVcNbIiKQ[/youtube]
Odgovori