Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Odgovori
chemist
120 basova
120 basova
Postovi: 170
Pridružio se: 03 Apr 2012, 16:36

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od chemist »

A kakva su iskustva u preradjivanju cetvorke, da se smanji i preradi, da ubaci jos jedan fasen u kabinu? Dobila bi se na neki nacin trojka?
brunoMARGETA
48 basova
48 basova
Postovi: 78
Pridružio se: 26 Maj 2013, 16:38

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od brunoMARGETA »

Nravno da moze..Ali racunaj sad,da bi se to kvalitetno odradilo,treba puno pocupanih zivaca,znoja rada,i to na kraju koliko ispadne u evrima ihihi..
To je radio rajko majstor iz bijenjine,jednom momku,iz laktasa,dakle pravio mu od cetvorke trojku.
Kaze da je prezadovoljan,cijena te prerade je iznosila 800 e,ali sad skontaj..
cetvorku moze najbrze prodati za oko 2000 e,i tih 800,2800 e,kod nas nema trojke,osim jedne sto je bila kod rajka..
brunoMARGETA
48 basova
48 basova
Postovi: 78
Pridružio se: 26 Maj 2013, 16:38

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od brunoMARGETA »

dugmetarac78 napisao:Da bih se napravilo da kabinske klapne više "zinu" morao bih se ceo kabinski patos pomeriti prema bass strani, znači prema fasenama od basova, time bi se dobila veća "poluga," To je jako zahtevno, i potrebno je ogromno znanje, i jako puno posla. To su neke marke proizvođača rešile bolje i od dallapea i od guerrinija. Ili neki RR, kojeg je pravio dobar majstor, pa je tako napravio odmah, al to kasnije preopravljati je promašaj.
Dugmetarac,delim tvoje misljenje,ali mislism da ima jos jedan prakticniji nacin,brzi nacin..ali jednu stvar gubis..
to je da bi ti dirke bile duplje u odnosu na predhodnu situaciju.mislim da si shvatio sta bih ja uradio.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od dugmetarac78 »

To svakao,al kao što si i sam rekao, na jednoj strani dobijaš, ana drugoj gubiš. To nisam ni naveo kao opciju, jer bi se retko ko odlučio da žrtvuje klavijaturu zbog toga, jer bi se (zavisi od modela) moralo proračunati koliko bi morala klavijatura biti dublja da se dobije na otvaranju kabinskih, i klapni uopšte, znači od same osovine se meri dužina do klapne i dužina do mesta pritiska iliti dodira dirke na filc koji je postavljen ispod iste. A pošto su kabinske klapne bliže osovini trebalo bi dosta da se podigne klavijatura da bi se dobio neki rezultat. Što se tiče izjednačenja snege Male kabine (klarineta) i soprana, e to neće ići na sa tim postupkom, jer je klapna od vanjskog patosa dosta dalje od osovine, i više otvara, tako da bi u tom slučaju još više otvarala, i di si tu si. Zato se u kabinu uvek (SKORO UVEK) stavlja tanji filc iz više razloga, a jedan od njih je da manje zauzima volumen kabinskog prostora, i da manje upija zvuk.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od Koca »

Bruno moze tako ali gubis brzinu zbog dubine. Znaci prihvatljivije je ovo sa pomeranjem patosa za sada (ako neko ne da jos jednostavnije) jer ovo sto kaze dugmetarac nemozes lako uraditi. Ja bi presao odmah na 2+2 ali mi iskreno smeta nesrazmera izmedju soprana i klarineta jer mi je klarinet jako tih kod sup2 i 3. Dugmetarac jasno mi je to da iz jednog udarca ubijas 2 muve znaci ako pojacas klarinet istovremeno ide i bason ali u tome nema nista lose, ko nevoli jak bason? Sve se svodi da kad su jaki tonovi onda se manje umaras od meha a tezina je priblizno ista jos napominjem jedino su po prici Presidenti i Supermaestro lakse kao i neke troglasne, a ako neko zbog tezine proda sup4 i kupi s2 taj nije bog zna sta uradio jer ce vise na suvaka tegliti meh. Jedan clan forima mislim Petar pan koji se dugo ne javlja u diskusijama je meni rekao da je prodao sup2 koja je imala oko 14 kg i kupio Dallape supermaestro 60ih sa nekih oko 12 - 12,5kg ne znam tacno zaboravio sam. Ako jos uvek cita forum neka potvrdi ovo. Imali sanse preko druge duzine i ugla viljuske u kabini da se klapna jace otvara? Jel neko ovako razmisljao??????? :pudc8:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od dugmetarac78 »

Ja sam rekao Koco da je utomatski više otvorrena i vanjska klapna, znaci sopran u ovom slučaju, basson nisam komentarisao, znam šta misliš u vezi ovoga što si pitao za ugao klapne, ali time niša nemožeš dobiti, jer gleda se TAČKA A I TAČKA B Znači osovina i klapna, a između njih može biti namotano 35cm aluminijumskog držača klapne, ako je od A do B zračna linija 10cm. Kontaš?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od Koca »

Sta ce se desiti ako se poveca dubina kabine a tima se poveca i krak kabinske klapne pa time i zazor??? Mozda je to resenje, :hmmm: sve zavisi koliko ta dubina moze stati u postojeci korpus.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od dugmetarac78 »

Koco Koco, čitaj redom :depkvk:
dugmetarac78 napisao:Da bih se napravilo da kabinske klapne više "zinu" morao bih se ceo kabinski patos pomeriti prema bass strani, znači prema fasenama od basova, time bi se dobila veća "poluga," To je jako zahtevno, i potrebno je ogromno znanje, i jako puno posla. To su neke marke proizvođača rešile bolje i od dallapea i od guerrinija. Ili neki RR, kojeg je pravio dobar majstor, pa je tako napravio odmah, al to kasnije preopravljati je promašaj.
:svirac:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od Koca »

Hoces reci da si i ti to rekao jel??? Ako je tako ja sam te onda krivo shvatio. Pa da nije sija nego vrat, ja sam te prvo shvatio da se ravan patosa pomera a ja mislio da ravan ostaje gde je pa se samo produbljuje. U stvari kako god se okrenes dupe ti je pozadi :lol:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Weltmeister Supita - Weltmeister S4 razlika????

Post od Tomina »

dugmetarac78 napisao:Prijatelju ako je tebi tremolo dosta raštelan kako kažeš onda je to malo više od 3 Hz a ne centa, sećaš se da sam ti u jednoj temi već to objašnjavao.? Inače Hertz ili Hz je mera, a cent je promenjive vrednosti, al od prilike je 1HZ cca nešto ispod 4 centa (3.9+- ) Standardno se radi ako hoćeš manje tremola, 2Hz u Plus- padajućim sistemom, a taj slovenački sistem je i po 4, 5, 6, Hz razlike ili ako govorimo u centima ide i po 20+centi. Dallape imaju tremola više od guerrinija al ne baš toliko puno, i Dallapa ima svoju specifičnu toplinu i lepotu zvuka, bez obzira i da se radi o 2 ili više Hz švebunga.
joj sory prijatelju, mješam ti ja još te oznake Hz i cent, hehe, moja greška :jdishddf:

Koliko se sječam dok sam mjerio sa mobitelom, A= 442 Hz u pikolu, basonu i klarinetu, a u sopranu je A=446Hz koliko se sječam.
To sam htio reći. Nisam znao da je cent nešto sasvim drugo, ja sam mislio da je to drugi naziv za Hz, hehe, sory još jednom :D

I znam da sam prema uputstvu restauratora naštimao si 2 tona u basonu koja su mi na uho bila čudna, kad sam ih mjerio znam da su odstupala skoro 4Hz od onoga što bi trebala biti...I zbog ta 2 tona sam valjda 5 puta skidao mjeh dok nisam skužio gdje grebati i kako, hehe.

Dalje nisam nikaj radio iako ima još tonova, volio bih to malo bolje učiti, ali nemam vremena ni za svirku kamoli šta drugo.
Odgovori