Nešto o ovoj harmonici

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od Tomina »

još jedno pitanjce - unutrašnjos samog korpusa nije lakirana...Da li se smije bezbojnim prelakirati?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od dugmetarac78 »

Nemoj se zezati sa tim, jer to se neradi običnim lakom, ako lakiraš običnim, drvo će ga upiti, jer se dugo suši, pa će vrlo lako da se desi da harmonika "zatupi" neznam kako da se adekvatnije izrazim, al znaš na šta mislim. :depkvk:
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od ssokac »

To je sve ok Tomina samo to se isprobava ne jeftinim harmonikama za par stotina kn a ne eura.
S.ebo te vjerovatno onaj sto stalno ima neke krseve Supite al tjesi se,nisi jedini,znam jos neke koje je skuvo!
Sumnjam da ce to vise klapati jer je odvise komplicirano petljati po kabini za nekog ko to nije nikad ni vidio kako se radi.
Na tvom mjestu prodo bi ju budi zasto cim bi vidio to njeno stanje pa makar nesto i izgubio..
Ovako s improvizacijama ce jos manje vrediti ako ne proradi kako treba a jako je velika sansa da se to dogodi..
Sretno!
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od CROharmonika »

Gospodine Tomina nemojte me krivo shvatiti ali zasto ste prodali svoju Paolo Soprani da bi nesto ustedjeli, a sad se mucite s popravkom ove. Mozda Vam se na kraju nece sve to isplatiti.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od Tomina »

Hvala Dugmetarac, neću ništa dirati sa lakom.

Sokac - kažem da nemam šta zeznuti jer je već zeznuta do bola. Da, upravo taj, ovako je izgledala sa manje uloga, no drek.

Croharmonika - računao sam na ovu harmoniku kad kupim da i ubacim 200 eura u servis da bude to to, no ispada da treba puno više, ako me kužiš. Nisam Sopranku prodao da bih uštedio nego jer sam bio glup, eto zato ;)

Evo slika od jučer:

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Dakle, mehanizim od dirki očišćeni, filcevi skinuti.

Mehanizam limiča od registara sam otvorio, očistio, i sad se isti pomiču jako lagano, bez otpora, što prije nije bio slučaj. Dosjed harmonike gdje filcevi sjedaju sam detaljno očistio tako da će sad filcevi 100% naleći na površinu.
Kožice su sve u jako lošem stanju, probat ću poravnati one koje mogu, a one jako oštečene ću zamjeniti sa novima.
Novi vosak ide unutra na sve kutove da se popravi dihtacija, jer ona tko je prije ovo zaljevao neznam šta da kažem.
I tako, popravit šta mogu, a dalje će majstor da usavrši.
Korisnikov avatar
bixic
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 31 Dec 2013, 13:24

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od bixic »

Samo naprijed, bit će to ko bombon na kraju.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od dugmetarac78 »

Jedna sitnica ako se nećeš ljutiti, patos harmonike gde naležu klapne, nemoj jako ispolirati, neka bude kao da si ga prešao ne baš jako finim šmirglom, znači malo "hrapaviji" jer će tako kožie tj. klapne bolje dihtovati nego ako ga ispoliraš, iako lepše izgleda kad je sjajno, al sigurno nisi video ispoliran patos jel??? :depkvk:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od Tomina »

Nisam ga uopće polirao sa šmirglom, nego sam ga dobro oprao sa spužvom i to onim hrapavim dijelom...Nema potrebe jer je i ovako ravan i dobar....Mislim ako je dihtalo donekle prije, sad može samo bolje ;)

Nema ljutnje, tu smo da si pomažemo ;)
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od Koca »

Ma svaka cast Tomina ti si pokazao sta je ljubav prema harmonici ! Ne zaboravi jos jednu vaznu stvar operi za nekim dezinfekcionim sredstvom unutrasnjost sva tri kajsa kao i jastucic tako sigurno nece smrdeti na znoj i posle kad je ipoliras ima da bude sasvim druga prica, samo napred i lagano. :depkvk:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od Tomina »

Hvala, budem sigurno ;) Ovaj vikend sam rezervirao samo za harmoniku hihi...Opušta me ovo :svirac:
Odgovori