Nešto o ovoj harmonici

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od Tomina »

Evo ideje što ću sve sam probati uraditi:

1.) Sve detaljno očistiti, svaki mehanizak, svaki kut harmonike jer sve puno prašine i čuda.

2.) Unutrašnjost bih sve kutove i spojeve lagano sa voskom namazao ako slučajno gdje ne dihta - da se popravi. Može li se ovdje koristiti onaj silikon za drvo umjesto voska? Mislim isto mi je, pitam samo. Iako bih to radije voskom uradio.

3.) Vanjski izgled neznam - celuloid u lošem stanju na par mjesta i sumljam da se može brusiti i polirati. Probat ću. Ako ne, mislio sam popraviti neravnine, plastik primer, te polakirati u crno. Trebalo bi držati radi primera.

4.) Mehaniku ću svu počistiti isto, te sve probati namjestiti da bude bolje, koliko mogu i znam. Filcevi svi novi, od filceva ispod samih tipki do filceva na mehanizu za zatvaranje.

5.) Dalje koliko mogu i koliko ću uspjeti, kožice zamjeniti itd. Bas mehanizam ne diram jer to je babaroga za mene :) A i nije loš, potrebno samo filceve promjeniti jer su neki propali pa su tipke neravne.

Štimanje i završno ostavljam majstoru.

Eto, nije puno koštala, raskopao sam ju da se imam čime baviti ovih zimskih danima, jer vidim da me to smiruje. Nemam šta više shebati jer je sama bila u dosta lošem stanju.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od alibaba40 »

Pozdrav Tomina,evo da se ukljucim u temu koji si postavio.Lijepo si objasnio sta ces da radis samo me zanima koliko si vican tome poslu?Prvo kad si spomenuo celuloid i lakiranje odmah da ti kazem to nimalo nije lagan posao zabrljaces i biti ce jos gore nego sto je.Da lakiras cijelu harmoniku u redu ali lakiranje zajedno ostaviti sa celuloidom samoubistvo.Drugo filcevi na basovima koliko god to izgledalo nije jednostavno.Sve ti ovo govorim iz licnog iskustva,kozice bez vadjenja tonova nije nista od posla.To sto pojedini MAJSTORI kazu kako mogu staviti nove kozice u tonove bez vadjenja :asdfnjo: isto samoubistvo, da mogu ali kako ce da bude nikako meni su tri puta to radili i ubjedjivali me je da je to posao lagan i da to funkcionira LAZU:Sve dok i jedan jedini ton nije izvadjen ociscen i nove, pazi nove kozice a ne stare kako kazu to cemo malo da ispeglamo i biti ce ko nova LAZU harmonika nece imati onaj ton koji treba.Mozda jedno vrijeme ali poslije
par svirki katastrofa.Nemoj me uzimati za zlo nego ti zelim pomoci da poslije ne dajes vise novaca nego sto trebas sam sam to iskusio na svojoj kozi.E sad ako ti nije zao i imas harmoniku za ucenje restauracije to je druga stvar.Silikon mjesto voska e jga nije to prozor ni baustela isto sam probao i isto zabrljo.Zato dobro razmisli,Pozdrav od Alibabe :depkvk:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od dugmetarac78 »

Pozdravljam Alibabu, moram priznati da si u pravu, nije to bas tako jednostavan posao, jedino te moram demantovati u vezi kožica, to jest postavljanja unutrašnjih kožica bez skidanja, pločice, to se može sigurno odraditi, ali treba znati kako, dakle postoji caka, i da tako kažem faora na koju se to radi. Pozdrav. :depkvk:
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od alibaba40 »

dugmetarac78 napisao:Pozdravljam Alibabu, moram priznati da si u pravu, nije to bas tako jednostavan posao, jedino te moram demantovati u vezi kožica, to jest postavljanja unutrašnjih kožica bez skidanja, pločice, to se može sigurno odraditi, ali treba znati kako, dakle postoji caka, i da tako kažem faora na koju se to radi. Pozdrav. :depkvk:
Dugmetarac nemam nista protiv,ali moja harmonika to vise dozivjeti nece.Znam i ja jednu foru za kozice sa iglom ali vjeruj mi to nije ni blizu.Ne bih polemisao oko toga ako ti kazes da mozes svaka cast,samo to kod mene vise proci nece.Pozdrav
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od Tomina »

Harmonika je u takvom zapuštenom stanju da jednostavno nemogu ništa više lošije napraviti :pudc8:

Ako i 20% sam riješim što se tiće restauracije - za mene je to puno, barem neko iskustvo ;)

Nabavio sam vosak i filceve, jučer očistio 80% mehanizama od klavirne strane, skinuo stare filceve i tak...Mislim da što se tiće tonova neću baš ništa raditi jer nemam vremena za učiti se na njima...Voskom ću popraviti sve moguće spojeve po harmonici, staviti nove filceve, poravnati tipke, počistiti regsitar mehanizam i još sitne stvari.

A što se tiće lakiranja ili dalje, neznam što ću.Celuloid na mjestima se skroz odvojio od harmonike, na mjestima jer valjda sa kistom i bojom popravljana oštečenja i tak...Loše loše...
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od dugmetarac78 »

Daj okači koju sliku, da vidimo šta radiš. :svirac:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od Tomina »

Evo par slika, samo zadnja je tek kad sam krenuo skidati...sad je sve dolje, poslikat ću dalje pa staviti...

Ukratko - harmonika je jad i bijed, jako stari ručni rad, 140 basova, 12.7 kg po dig. vagi, ali što je bitno glasna i jako ljep ton - i niti jedno perce nije puknuto, glasovi su svi isti, kao da nikad nisu niti skidani dolje.

A harmonika kao da je stajala negdje na tavanu nepokrivena :o

No složit će se...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
bixic
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 31 Dec 2013, 13:24

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od bixic »

uff, jeza me prošla, ovo je ogroman posao, vjeruj, ne bih se usudio sam to radit. Želim ti puno uspjeha i da napraviš harmoniku na način da budeš prezadovoljan.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od dugmetarac78 »

Ma samo polako, ako si već naumio da je sređuješ, onda smatram kad je završiš da će ti biti draža nego da ti neko pokloni novu, jer kad čovek nešto svojim rukama napravi, to onda nema cenu. :depkvk: :svirac:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Nešto o ovoj harmonici

Post od Tomina »

upravo tako, mislim sam ću napraviti sve što mogu sam...voskiranje kuteva i spojeva, filcevi, ravnanje klavijature, namještanje vremena otvaranja klavijature itd..

Najveći problem mi je što sa vanjskim dijelom...Novi celuloid je sigurno skup i to sad nemam novaca...Možda samo ovaj gdje je oštećen da lagano sa kistom u crno prelakiram, i sve dobro dobro ispolirati...Barem će biti bolje nego sad...

Najradije bi celuloid dolje skinuo, obnovio drvo i prelakirao.
Odgovori