Opća pitanja o harmonici

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Odgovori
Korisnikov avatar
bixic
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 31 Dec 2013, 13:24

Opća pitanja o harmonici

Post od bixic »

Dragi forumaši, pregledavam danima ovaj forum, pokušavam razumijeti puno stvari odjednom, večinu sam pohvatao, sad bih zamolio nekoga da mi pomogne rasvijetliti detalje koji mi nisu baš jasni.

Pa da krenem redom, u potrazi sam za svojom prvom harmonikom, na žalost, imovinsko stanje, mjesečni prihodi i rashodi ne dozvoljavaju mi baš neku raskoš i s tim sam se pomirio. Htio bih harmoniku od 80 pa naviše basova i postoji ih popriličan broj u oglasnicima ali, uvijek ali i eto nas na prvom pitanju. Konkretno, radi se o Weltmeister stella 120 basova, cijena je cca 150€, prodavač kaže da ju treba naštimati. Kako zadnjih 25 godina sviram gitaru nije mi stran pojam štelanja instrumenta, ono što me buni je kako se može razštimati instrument koji zvuk proizvodi vibriranjem jezičca u rezonavijskoj kutiji? Tj, nije li taj jezičac svojim dimenzijama i masom identičan od postanka do pucanja?
Vidim popriličan broj harmonika, opisom, u odličnom stanju ali na slikama se jasno vidi da su na klavijaturi tipke zazličite visine, na bas strani gumbići utisnuti, opet neravnomjerno. Nisam baš imao priliku vidjeti raskopanu harmoniku i ne znam što utječe na visinu tipaka? Ukoliko su posavijani mehanizmi nije li takav popravak ipak malo preskup obzirom da se radi o jeftinijoj harmonici?
Koliko uopće, okvirno, može koštati štelanje jer bojim se da bi u konačnici to bio preskup sport. ne trebate navoditi cifre, znam da nije isto štelanje na dvije iste harmonike, savjetujte me, isplati li se ili ne.
Cifra. Ispravite me ako griješim, po oglasima cijene harmonika dosta variraju, to se opravdava stanjem, međutim, postoje, naravno, i likovi koji neopravdano podižu cijene, isto kao i sa gitarama. Jedina razlika je u tome što mi lošu gitaru nitko ne može uvaljati jer sam odrasao s njom dok mi za harmoniku mogu ispričati bajke a ja nemam načina provjeriti da li je to točno ili nije. Pročitao sam Webmasterovu temu o stvarima na koje treba paziti prilikom kupnje, nadam se da će to biti dovoljno zaleđe da znam prepoznati mačka u vreči, s obzirom da nemam nikog poznatog tko svira harmoniku.

Oprostite na ovako dugačkom postu, ako mu nije mjesto tu ne zamjerite, malo sam friški tu, još hvatam pravila.
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Opća pitanja o harmonici

Post od ssokac »

Ne opterecuj se ovim i onim zasto i kako se nesto poremetilo na harmonici.
Tu za 150 e krizaj,ima ih odlicnih za te pare a taj nek ju u takom stanju proda ako moze nekom drugom.
Korisnikov avatar
bixic
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 31 Dec 2013, 13:24

Re: Opća pitanja o harmonici

Post od bixic »

Mah, nisam ni mislio uzet tu, čisto mi je, orijentacije radi, potrebna informacija što i kako. Najradije bih otišao kod gosp. Petrovića, rekao, ja o harmi ne znam ništa, pomozite, ali to bi bilo gubljenje njegovog vremena, zato idem okolo naokolo, pitam ljude koji znaju pa, kad stvorim neko mišljenje, što bi za mene bilo dobro, odem sa konkretnom ideom. S obzirom da nisam još ni početnik, mislim da je razumljivo da mi nije potrebna profi harmonika, niti imam namjeru postat virtuoz, niti za to imam vremena, sa dvoje (uskoro troje) malih klinaca teško da ću nešto postići po pitanju sviranja, ali teorija harmonke mi je vrlo interesantna, pa eto, ako tko ima volje, pomozite, pišite, savjetujte...
Korisnikov avatar
bixic
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 31 Dec 2013, 13:24

Re: Opća pitanja o harmonici

Post od bixic »

Opet ja moram nešto napisati jer mi nije jasno, gledam oglasnik iz Srbije, kupujem prodajem i ne mogu ne primjetit, kad usporedim cijene sa Njuškala, pa to je razlika nebo i zemlja. Za istu harmoniku, Welt stella 96 basova u Srbiju se cijene kreću od 100 do 250 €, dok na Njuškalu 250 € košta jeftinija i cijene idu i do 500 €. Nađem oglas za trgovinu rabljenim harmonikama u Beogradu, lijepo piše, harmonike svih namjena i cijena, može na rate, može slanje paketnom distribucijom, ma sve može. Ovdje u Hr toga nema. Mislim da bi mi se isplatilo potegnut iz Zagreba do Begeša i za lovu koju bih ovdje dao za "nikad sviranu" Wwltmeiatericu od 48 basa uzet 120 basnu u Bg. Jednoatavno, čovjek uzme slobodan dan, ode, kupi i vrati se kući. Na carini bi mogli gnjaviti jer mislim da je vrijednost harmonike veća od dozvoljenog limita bezcarinskog uvoza ali uvijek prolazi šema da sam harmoniku nosio na popravak.
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Opća pitanja o harmonici

Post od darkec551 »

Mene muči isti problem... imam jednu staru harmoniku Weltmeister Meteor sa 60 basova krpana, ne dihta dobro, neke sam tipke sam popravljao i tako... pa razmišljam o kupnji malo bolje polovne. I isto sam se pitao kolike su razlike u cijenama u Srbiji, Bosni i ovdje kod nas u Hrvatskoj... znači tako? Razlika je primjetna...
Čuo sam da se na sajmu u Zagrebu (Hrelić, ili Jakuševac) može na licu mjesta, ako imaš sreće, naći dobra povoljna harmonika...
ssokac
48 basova
48 basova
Postovi: 91
Pridružio se: 22 Avg 2013, 22:40

Re: Opća pitanja o harmonici

Post od ssokac »

Dobro si napiso,ako imas srece..
Vecina tamo racuna duplo da se ne prevari.
Mozes mozda samo kod cigosa kupit neku upitnog stanja za male pare,verceri racunaju poluispravne puno vise nego po oglasima.
To su moja iskustva kad sam par put bio tamo a ti probaj.
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Opća pitanja o harmonici

Post od darkec551 »

A je li se netko mozda raspitivao moze li se polovna dobra harmonika nabaviti u Austriji ili Njemackoj, posto se tamo i proizvode, a znamo da se kod njih zbog veceg standarda, i i ispravne stvari bacaju? A i otkako je Hrvatska usla u EU, carina vise nema...
Naravno, skuplji je put do tamo, ali ako imas nekoga od rodbine gore, mozda bi se nesto dalo srediti...
Odgovori