Traži se dobar savjet

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
echelon
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 10 Jun 2012, 14:18

Traži se dobar savjet

Post od echelon »

Poštovani ljubitelji i poznavaoci harmonike, zanima me jedna harmonika evo slika ako ovo radi

received_m_mid_1392327470606_ef736448b4c0c5a675_0.jpegreceived_m_mid_1392327470606_ef736448b4c0c5a675_0.jpeg

ili
Slika
Slika

Ja sam početnik i nestručan što se tiče harmonika, pa se ispričavam što ne znam sve stručne izraze.
Čim neko spomene kabinu gotov sam, izgubio sam se.
Dakle radi se o Scandalli 7+2, 96 basova, s "klapnama", sredina 80-ih, korištena i čuvana, dobro svirana, mislim da spada među lakše po težini.
Traže za nju 700 eura.
Ja sam početnik s nekim osnovnim teoretskim znanjem nota, iskustvom gitare i malo klavira početnički, zanima me jako da ubrzanim učenjem dođem do neke razine-do koje uopće mogu doći, zanimaju me šansone, kancone, sviranje za manja i veća društva, pratnja harmonikom samog sebe dok pjevam, a i narodna glazba, sevdah jako volim, i razne narodne pjesme, no znam da je za to potrebno i puno veće znanje i iskustvo.
Zanima me harmonika koju bih mogao svirati u kazališnoj predstavi o životu harmonikaša.
Financijske mogućnosti su mi gotovinski do 1000 eura u ovom trenutku (i to je nategnuto!), a na kartice bi mogao i više, na duže vrijeme.
E sad, koliko ima smisla da idem u takve investicije, imam 44 godina, i mogu koristiti neke stare harmonike (weltmeister dosta rasklapan).
Eto puno pitanja, ako ima neko da me uputi.
mamula
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 16 Jun 2011, 07:57

Re: Traži se dobar savjet

Post od mamula »

Odlična ti je ovo kolega harmonika za tvoje potrebe. Povedi nekoga ko se razumije u harmonike sa tobom i pazari ako je sve kako piše.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Traži se dobar savjet

Post od Koca »

Imao sam Scandalli troglasnu sa 96 basova sa klasicnom deklom. Jaka desna strana, basovi slabiji - nisu duboki, klavijatura za pocetnika odlicna. Ako imas 44 godine bolje uzmi puni format 41 dirke sa 120 basova bar da bude cetvoroglasna ako nema kabinu zbog toga da ne deluje kao decija kad se pojavis negde. Ja sam ovu kupio u osnovnoj skoli ali sam je prodao tek pre 5-6 godina iako sam imao vecu. :svirac:
rodjak
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 12 Feb 2014, 08:19

Re: Traži se dobar savjet

Post od rodjak »

ja sam isto razmisljao o scandaliju,medutim jednom sam cuo kako zvuci i nisam sad vise siguran da li bih je kupio,naime zvuci mi previse slovenski kao da je za polke,i navodno je teska e sad treba sve to provjeriti preciznije
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Traži se dobar savjet

Post od Koca »

Ne bih se slozio sa tobom generalno, ta sto si probao je sigurno rastimovana, Scandalli su odlicne harmonike.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Traži se dobar savjet

Post od petar3petar »

rodjak napisao:ja sam isto razmisljao o scandaliju,medutim jednom sam cuo kako zvuci i nisam sad vise siguran da li bih je kupio,naime zvuci mi previse slovenski kao da je za polke,i navodno je teska e sad treba sve to provjeriti preciznije
Koca napisao: Ne bih se slozio sa tobom generalno, ta sto si probao je sigurno rastimovana, Scandalli su odlicne harmonike.
Mislim da nije reazlog kvalitete zvuka u tome što je harmonika razštimana.
Postoje 4. glasne harmonike s pikolom koje su naštimane da zvuče razštimano, da imaju alpski ili francuski tremolo, a postoje i harmonike sa dvostrukim tremolom gdje je taj efekt još izražajniji.
Neko voli takav zvuk kao što mi volimo štim bez tremola ili s manje izraženim tremolom.
echelon
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 10 Jun 2012, 14:18

Re: Traži se dobar savjet

Post od echelon »

Hvala Vam na odgovorima, puno mi to znači, jer se slabo razumijem... Imam još niz pitanja, ako netko nađe vremena i volje da odgovori-super, ako ne, ništa.

Ako mi se ova harmonika nudi za 700 eura, zanima me što bih moga dobiti za 700-1200 eura?

Može li me netko uputiti gdje ovdje ima za početnike objašnjeno "s kabinom" i "bez kabine" za sviranje, koliko to utječe na kvalitetu i tip zvuka, na razliku između privatnog i profesionalnog sviranja? Kako se penje cijena o obzirom na kabinu?

Koje je značenje i svojstva klapni na harmonici, npr. na ovoj "Scandalli" na slici, što one rade, koju razliku, i koje su prednosti, a koje mane?
Da li one rade neku razliku koja nadoknađuje nedostatak kabine?

Ako početnik uči iz nekih video-vježbi, vidim da se ovdje komentira da neko ima loš način sviranja i da će se od njega loše naučiti, ima li neki video-predavač oko kojeg bi se svi suglasili da daje jako dobre osnove? Preporuka za učitelja harmonike za odrasle? Sve ovo za stil šansona-starogradske-sevdah-narodna!

Unaprijed hvala, dobra vam nedjelja!
Korisnikov avatar
Administrator
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 142
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Traži se dobar savjet

Post od Administrator »

Do 1200 eura možeš kupiti harmoniku od 120 basova pa makar bila i beskabinska, što je svakako mnogo bolji izbor nego harmonika od 96 basa. Kabina mnogo utiče na kvalitet zvuka, naročito kada se izvodi narodna muzika. Ove klapne na Skandali predstavljaju imitaciju kabine, kada se zatvore one prigušuju ton što u suštini radi i prava kabina, ali ipak - prava kabina je prava kabina, zato su kabinske harmonike i dosta skuplje. Ovde je objašnjena razlika u konstrukciji beskabinskih i kabinskih harmonika: Delovi harmonike
Što se tiče video škole, na ovom forumu nije dozvoljeno reklamiranje istih, a trenutno baš i nema neka video škola koja bi bila za preporuku.
rodjak
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 12 Feb 2014, 08:19

Re: Traži se dobar savjet

Post od rodjak »

Koca napisao:Ne bih se slozio sa tobom generalno, ta sto si probao je sigurno rastimovana, Scandalli su odlicne harmonike.
da je rastimana cuo bih to ,harmonika ne može bit rastimana na svim tonovima,vec na nekim,ponavljam da mi se nije svidala,a cak mi je bila zelja da ju kupim,a onda sam odustao jer mi je zvucala lose..
rodjak
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 12 Feb 2014, 08:19

Re: Traži se dobar savjet

Post od rodjak »

echelon napisao:Hvala Vam na odgovorima, puno mi to znači, jer se slabo razumijem... Imam još niz pitanja, ako netko nađe vremena i volje da odgovori-super, ako ne, ništa.

Ako mi se ova harmonika nudi za 700 eura, zanima me što bih moga dobiti za 700-1200 eura?

Može li me netko uputiti gdje ovdje ima za početnike objašnjeno "s kabinom" i "bez kabine" za sviranje, koliko to utječe na kvalitetu i tip zvuka, na razliku između privatnog i profesionalnog sviranja? Kako se penje cijena o obzirom na kabinu?

Koje je značenje i svojstva klapni na harmonici, npr. na ovoj "Scandalli" na slici, što one rade, koju razliku, i koje su prednosti, a koje mane?
Da li one rade neku razliku koja nadoknađuje nedostatak kabine?

Ako početnik uči iz nekih video-vježbi, vidim da se ovdje komentira da neko ima loš način sviranja i da će se od njega loše naučiti, ima li neki video-predavač oko kojeg bi se svi suglasili da daje jako dobre osnove? Preporuka za učitelja harmonike za odrasle? Sve ovo za stil šansona-starogradske-sevdah-narodna!

Unaprijed hvala, dobra vam nedjelja!
za 1200 eura možes razmisljati vec o kabinskoj harmonici i to tipa kantus,možda i supita neka i a cansona nije losa,jasno govorimo o weltmeisteru,prvo ti nauci dobro svirati a majstor na svakoj harmonici zvuci dobro :jdishddf:

Meni se zna desit, kad sviram da mi se prikrpa uvijek netko, koji bi pricao o harmonikama,pa slusam cijeli sat njegove besjede o vrsta harmonike o tome kako su nnjemu kruti prsti i kako nema kome svirati al ima udava uzas :jdishddf:
Odgovori