Pomoć oko originalnosti

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Odgovori
Korisnikov avatar
mc1706
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 15 Jun 2014, 20:46

Pomoć oko originalnosti

Post od mc1706 »

Dragi forumaši, pročitao sam cijeli forum i zaključio da je ovo jedino mjesto gdje se može jako puno naučit o harmonici igdje je jako puno stručnih ljudi koji žele pomoć. Naišao sam na dva oglasa s povoljnom cjenom pa me zanima vaše mišljenje o njihovoj originalnosti. Na nijednom nije navedeno da su talijanke, posebno me zanima vaš komentar na guerrinku jer nisam čuo da ima model organtone, samo za superorgantone, srdačan pozdrav...
Korisnikov avatar
mc1706
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 15 Jun 2014, 20:46

Re: Pomoć oko originalnosti

Post od mc1706 »

mc1706 napisao:Dragi forumaši, pročitao sam cijeli forum i zaključio da je ovo jedino mjesto gdje se može jako puno naučit o harmonici igdje je jako puno stručnih ljudi koji žele pomoć. Naišao sam na dva oglasa s povoljnom cjenom pa me zanima vaše mišljenje o njihovoj originalnosti. Na nijednom nije navedeno da su talijanke, posebno me zanima vaš komentar na guerrinku jer nisam čuo da ima model organtone, samo za superorgantone, srdačan pozdrav...
Eh zaboravi stavit linkove, dakle:
http://www.njuskalo.hr/harmonike/guerri ... s-11156382
http://www.njuskalo.hr/harmonike/dallap ... s-11872810
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pomoć oko originalnosti

Post od dugmetarac78 »

Imate PP. Pozdrav :svirac:
Korisnikov avatar
mc1706
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 15 Jun 2014, 20:46

Re: Pomoć oko originalnosti

Post od mc1706 »

hvala dugmetarac, a cijena je kakva je... Zanima me još samo da li sam dobro shvatio razliku između četveroglasne i troglasne harmonike 2+1 ili 3+1. Je li jedina razlika u tome šta troglasna nema sopran glasove. Ako sam dobro shvatio sopran i klarinet su isti samo što se po želji malo raštimaju da se dobije tremolo. Ako je to tako onda bi četveroglasna harmonika s jednom kabinom, klarinetom i sopranom na istoj frekvenciji, znači bez tremola trebala isto zvučati kao troglasna. Jedino ako je razlika u kvaliteti izrade, pa ako se u četveroglasne stavljaju tonovi prve klase, a u troglasne strojno rađeni?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pomoć oko originalnosti

Post od dugmetarac78 »

2+1 je pikolo + sopran + velika kabina iliti bason, a 3+1 je pikolo + "vanjski klarinet" + sopran + velika kabina. Znači u kombinaciji 3+1 su 3glasa vani, pikolo i dva da tako kažem soprana, stim da se taj kojeg nazivamo klarinet registar, štima u istom štimu kao i pikolo i basson, a ovaj drugi se podiže frekvencija i on nema svoj zaseban registar, nego služi samo u kombinacijama sa ostalim glasovima, a podiže se zato da bi dobili takozvani tremolo. (lepši violin npr.) Ali bez obzira na štim 3glasna i 4glasna nisu isto zbog toga što 4glasna pruža veći izbor kombinacija registara, Npr. 3glasna nema violin,accordion, musette i što je na 4glasnoj harmonium, to je na 3glasnoj master registar.
PS. ako se radi o 3+1 harmonikama, onda se neštima ravni štim, znači stavlja se makar malo tremola, po ukusu. :svirac: :svirac: :pozdrav:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pomoć oko originalnosti

Post od dugmetarac78 »

Ispravka, dobro ste napisali da 2+1 nema "sopran" al stvar je samo kako ga zovemo, obično ga nazivamo sopran, iako se deklariše kao "vanjski klarinet" u slučaju kao što ste naveli. Znači manje više to je to, samo je stvar u nazivu, i švebungu.
Korisnikov avatar
mc1706
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 15 Jun 2014, 20:46

Re: Pomoć oko originalnosti

Post od mc1706 »

Na oglasu piše da je mehanika od championa, Šta se pod tim misli? Neznam zašto bi to netko mjenjao kad je dallapina mehanika isto izvrsna. Jel to dobra ili loša stvar?

http://www.njuskalo.hr/harmonike/dallape-oglas-12301173
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pomoć oko originalnosti

Post od dugmetarac78 »

To je Dallape stredella, a prodavač je verovatno mislio da je sistem mehanike, znači tastatura itd kao kod championa, znači po meni je čisto uporedio sa championkom.
Korisnikov avatar
mc1706
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 15 Jun 2014, 20:46

Re: Pomoć oko originalnosti

Post od mc1706 »

U čemu je onda razlika ako piše dallape stradella ili samo dallape. Pa šta nisu sve originalne dallape harmonike rađene u stradelli? Mislio sam da znam dosta, ali ipak mi nešto uvjek promakne, heh... Da li je onda bolje da je dallape stradella ili samo dallape? Malo sam dosadan, ali htio bi nešto naučit, a ovdje na ovom forumu hvala bogu imam od koga, hvala unaprijed...
Korisnikov avatar
mc1706
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 15 Jun 2014, 20:46

Re: Pomoć oko originalnosti

Post od mc1706 »

Zamolio bi jos jednom nekog ko se razumije ako moze da mi odgovori na pitanje iz prethodnog posta, stalno pregledavam pa nitko nista. Bio bi jako zahvalan...
Odgovori