Odabir idealne harmonike

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
frane998
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 26 Maj 2013, 10:19

Odabir idealne harmonike

Post od frane998 »

Lijepi pozdrav svima!

Ovako, imam par pitanja u vezi harmonike koju tražim i koja bi me u potpunosti zadovoljila.
Prvo želim reći da sam apsolutni amater i kao takav sam sam "naučio" svirati.

Trenutno posjedujem Weltmeister caprice sa 120 basova, eto došlo je vrijeme da prijeđem na viši nivo.

imam budžet od 800 do 1000 eura.

Stil muzike koju sviram su francuske "musette" i takav stil me zanima, narodnjaci me ne zanimaju, više mi paše topli zvuk, nešto tipa:https://www.youtube.com/watch?v=zSQTt9rnjII

Što želim:
1. Da ima topli zvuk i plitke tipke
2. da ima 96 ili 120 basova
3. volio bi da nije toliko teška (Da je lakša od ove moje weltmeisterke)


PS: mislim svirati za svoju dušu i za užu ekipu, svadbe, krstitke, itd. me ne zanimaju (Bar zasada :D )

Hvala svima koji su voljni pomoći.
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Odabir idealne harmonike

Post od cupavac »

Idealnu ti ne može preporučiti nitko, tj. idealna je ona koja ti najbolje legne nakon što ih probaš nekoliko. Za iznos koji si spreman platiti može se naći jako dobra talijanska bezkabinska harmonika sa duplim tremolom, pošto ti narodnjaci nisu bitni. Detaljno češljaj oglasnike, naoružaj se strpljenjem, i sigurno ćeš relativno brzo naići na dobar instrument.
frane998
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 26 Maj 2013, 10:19

Re: Odabir idealne harmonike

Post od frane998 »

Zaboravio sam napomenuti da me cisto zanima sta bi trebao traziti da dobijem ovakav zvuk koji zelim, koje tehnicke karakteristike gledat. Naravno da je harmonika stvar osobnog izbora i ukusa, isto kao i sve ostale stvari.
Ova moja weltmeisterkq mi je cisto ok, ali mi ne pase sta ima duboke tipke i dosta mi je teska.
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: Odabir idealne harmonike

Post od srks69 »

Mislim da ti neće biti teško za taj novac pronaći harmoniku koju želiš. Te musette malo ljudi svira pa im je i cena nešto povoljnija.
Traži da je italijanska i da nije rasturena. Imaš ih nekoliko po oglasima ,jedna je BRANDONI, druga cruccianeli (valjda sam dobro napisao), da ne reklamiram prodavca.
Pozdrav :pozdrav:
frane998
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 26 Maj 2013, 10:19

Re: Odabir idealne harmonike

Post od frane998 »

Molio bi nekoga tko se razumije da mi objasni na što trebam obratiti pozornost kako bi znao kako dobiti taj specificni musette topli zvuk.
Kakve to veze ima sa registrima/kabinama i koliko utjece dali je troglasna, cetveroglasna itd.
Dosta sam neuk i zelio bi nesto nauciti, pa ako tko ima volje neka objasni.

znaci ovo mi je referenca: https://www.youtube.com/watch?v=zSQTt9rnjII

Hvala puno ;)
harmoniko_moja
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 02 Okt 2014, 23:14

Re: Odabir idealne harmonike

Post od harmoniko_moja »

Upiši u njuškalo Titano pa vidi , ima i video jedino je cijena preko 1000 eura.
Piše po dogovoru ,još ako je blizu da se ode i pogleda jer ona baš i nije za narodnjake jer piše u nazivu polka ..
iako se može sve svirat na nju normalno kao i na sve .. Pozz svima
frane998
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 26 Maj 2013, 10:19

Re: Odabir idealne harmonike

Post od frane998 »

U planu mi je prodat/mijenjat ovu moju i nadoplatit određeni iznos da uzmem novu (rabljenu), nisam bas u nekoj lovi tako da mi je 1000 eura gornji limit i ne mogu dati ni centa više, nažalost, tako da ću se morat zadovoljiti sa nekom jeftinijom.
Kako je netko već napisao, nemam puno prohtjeva, bitno mi je da je harmonika tehnicki ispravna i ovo sto sam predhodno naveo.
Ne trazim da bude neka razvikana marka, da ima xy kabina, da je pozlacena i da ju cuju susjedi iz sedme zgrade u nizu dok sviram.
Može biti roza i na njoj pisati Barbie (dobro ne baš ali karikiram) :D

Eto, hvala svima koji su pomogli :pozdrav:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Odabir idealne harmonike

Post od petar3petar »

Promatrajući diskusije uočavam da se uglavnom svi osvrču na talijanske harmonike, nitko ne spominje npr. Hohner.
Harmonika Hohner Atlantic IV je harmonika koja je proizvedena u največem broju primjeraka od svih harmonika. Na neki način to je "VW-buba" među harmonikama.
Spomenuta harmonika proizvodnej 60. i 70. godina (M modeli) tonski, svojom glasnočom, "pojede" sve talijanske harmonike u toj klasi a i dobar broj mlađih harmonika, N model, je sličnih karakteristika. Cijene su im dvostruko niže.
Sada će svi reći da imaju duboku tastatuiru i da su pre kričave.
Taststura se vrlo lako regulira, a ta "kričavost" se regulira štimom. Tremolo se smanji na pristojnu razinu i dobije se solidna harmonika kvalitetnog tona za znatno manje novaca nego talijanska harmonika.
frane998
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 26 Maj 2013, 10:19

Re: Odabir idealne harmonike

Post od frane998 »

petar3petar napisao:Promatrajući diskusije uočavam da se uglavnom svi osvrču na talijanske harmonike, nitko ne spominje npr. Hohner.
Harmonika Hohner Atlantic IV je harmonika koja je proizvedena u največem broju primjeraka od svih harmonika. Na neki način to je "VW-buba" među harmonikama.
Spomenuta harmonika proizvodnej 60. i 70. godina (M modeli) tonski, svojom glasnočom, "pojede" sve talijanske harmonike u toj klasi a i dobar broj mlađih harmonika, N model, je sličnih karakteristika. Cijene su im dvostruko niže.
Sada će svi reći da imaju duboku tastatuiru i da su pre kričave.
Taststura se vrlo lako regulira, a ta "kričavost" se regulira štimom. Tremolo se smanji na pristojnu razinu i dobije se solidna harmonika kvalitetnog tona za znatno manje novaca nego talijanska harmonika.
Sada ću postaviti par možda glupih pitanja.
Po čemu je bolja ta hohnerica od ove moje weltmeisterke? (cijena/kvaliteta)
Koji su zahvati potrebni za reguliranje tastature (visine tipki) i rješavanje kričavosti tj. dobivanje onog toplog ugodnog zvuka (musette)?
Zanima me još koliko bi koštali ti zahvati?
Ako Vam možda nije praksa govoriti cijene javno, slobodno pošaljite PP ili na mail: [email protected]

Hvala puno :pozdrav:
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: Odabir idealne harmonike

Post od magicyzy »

Pozdrav Frane!

Ja bih se nadovezao na gospodina Petrovica i nesto rekao o Hohner Atlantic.
Ova koju ja posjedujem je jako stara (nemam pojma koliko) i nosi naziv Atlantic IV de Luxe. Nema kabinu, ali ima tkz. Artist Stimmplette i zvuci super. Tremolo (Musette) uopce nije kricav i po mome osobnom misljenju je taman odmjeren.
u mom orkestru skoro svi sviraju na Hohner Morino V, koje su zaista jaaako glasne harmonike i imaju izrazito jak tremolo, ali Atlantic se super nosi s njima.

Ovdje u njemackoj se cijena dobrog Atlantic-a krece oko 1000 eur, ali ponekad ako se prate oglasi, naleti i pokoji za 500 Eur.
Sto se tice dubine tipki, to sam ja sam sebi rijesio, i materijal za to me je kostao punih 5 Eur :cool:

evo ti link od mog oglasa, koji jos nisam izbrisao pa sam prosudi (ili netko od forumasa) da li je tipka preduboka ili nije.

http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s ... ref=search

Mali savjet: Ako se odlucis za Atlantic, onda gledaj crne sa crnim registrima, odnosno harmonike bijele ili crvene boje koje imaju zlatne registre.
One su starije, ali imaju zaluzinu i puno kvalitetnije tonove.

eto toliko od mene

lijep pozdrav i sretno s trazenjem :ijuju:
Odgovori