settimo soprani

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Odgovori
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: settimo soprani

Post od mladen-marija1 »

probao sam weltmeister supitu iz 70-ih,fantazija od harmonike,igrom slucaja posto cesto navracam kod mog prijatelja,servisera harmonika u novom sadu,servis harmonija,i sta vidim,na stolu mu nova novcijata supita,dosla na servis iz muzicke skole,ta nova supita i danas je u njemackoj 6K eura ako ne i vise,kad sam je isprobao,potpuno razocarenje,ni blizu one "stare" supite,zajednicki im je samo naziv,nista vise,zvuci kao i sve ostale bezkabinske skolske harmonike,strasno,ja je ne bih kupio ni da mi je neko daje za 2K eura,moj prijatelj vlada mi kaze da su nove hohnerice sto stizu iz kine strahota,ne znam mogu li se uopste nazvati muz.instrumentom,dok stare hohnerice iz 50-60 god proslog veka imaju ton,razbijaju,ovo kazem samo zbog poredjenja "staro" vs "novo",da li danas talijani znaju napraviti novu,dobru harmoniku,pa naravno da znaju,na izvoru se pije voda,samo po kojoj cijeni,to je vec drugo pitanje,i dan danas u austriji i italiji postoje kuce gde se suse fosne od raznih vrsta drveta,pa se kace po tavanima i suse po 20-30 god,u principu plodove tog rada uvijek uziva naredna generacija,otac ostavlja sinu itd,sve to kosta,i ko hoce pravu harmoniku,ko hoce "ton",mora da plati,neupitno,uvijek je prava harmonika bila brdo para,i velikoj vecini nedostizna,najvaznije je da svako nadje ono sto zeli,a meni je najbitniji ton koji izlazi iz harmonike,da li ce takova harmonika kostati vise ili manje,to je sporedno,slusao sam nove settimio soprani samo preko you tuba,lijepo zvuce,mada pravi dozivljaj nastaje tek kad se uzivo proba,zelim srecu kolegi paponji,on ce najbolje sam znati,cim ode po nju,stavi je na koljena i rastegne je,ona ce mu sama sve reci :svirac:
Korisnikov avatar
stoper
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: settimo soprani

Post od stoper »

Pozdrav forumašima - harmonikašima.
Do sada nisam pisao niti na jednu temu. Evo vidim da je ova friška pa sam odlučio da se malo uključim.
U aprilu prošle godine sam kupio novu harmoniku. Spremio se, otišao u Castelfidardo, probao i kupio. Kupio sam Siwa&Figli Super Quattro Artist, bila je pripremljena za Musikmesse u Frankfurtu koji se za par dana trebao održati. Prije toga sam često čitao po forumima svakojake komentare na temu stara vs nova harmonika. Meni je jednostavno bio merak kupiti novu harmoniku - to mi je bio san još od prvih tonova koje sam odsvirao na školskoj harmonici.
Jednu stvar sam primijetio kod svih komentatora, a to je da se uglavnom priča o nekim imaginarnim instrumentima tipa "dobro očuvana Guerrini..." (ove tri tačke označavaju cijenu); i da me se pogrešno ne shvati, rođak je imao Guerrini President Oro 140 basova, kupljena 1979. godine u Muzičkoj nakladi u Sarajevu - fantastična harmonika uz koju sam na određeni način odrastao, čuvao ju je kao malo ko.
Također mnogi forumaši - harmonikaši daju sebi za pravo da opisuju kako koja harmonika zvuči. S namjerom ili bez, takvi forumaši - harmonikaši, zapravo samo stvaraju konfuziju kod onih koji iskreno žele kupiti instrument koji bi trebao da bude medij na kojem bi izrazili svoju kreativnost.
S druge strane, izbor harmonike zavisi u mnogome od onoga ko svira harmoniku, na koji način je svira, da li svira čisto ili mrljavi, da li je školovan muzičar ili samouk, koliko je kreativan i nadaren, kakvu tehniku ima, koju vrstu muzike svira.... još mnogo, mnogo toga.
Zašto sam ovo napisao? Pa, prije svega zbog činjenice da je opipljivo ili "najopipljivije" to kako je koja harmonika napravljena, koji su materijali korišteni, način na koji su tehnički izvedene određene funkcionalnosti, dakle uglavnom tehničke karakteristike. Priča o tonovima je opet neki drugi nivo, to je onaj začin koji svako jelo čini na neki svoj način posebnim. Neki registri jedne iste harmonike daju mnogo ljepše boje u odnosu na neke druge. Uglavnom, srećnom kupcu želim dosta lijepe muzike na novom instrumentu i ako je u Bosni, možda da se neki put sastanemo i probamo obje harmonike - čisto onako ćeifa radi.
Korisnikov avatar
paponja
48 basova
48 basova
Postovi: 79
Pridružio se: 17 Dec 2015, 17:16

Re: settimo soprani

Post od paponja »

Hvala
sto napisa u komentaru inad "merak mi kupit novu" e taj isti merak sam i ja imo!
Price o super guerini... i slicno kod mene ne piju vode,prvenstveno iz razloga sto nisu realne i sto ih pricaju oni koji u tome vide korist!
Imao sam Weltmeister supitu iz 80 godine sa tonovima prve klase bugari i zvucala je ko grom mnoge guerrini joj tonski nisu ni do koljena,a trzisna cjena joj 1500€ sad javno pitam zasto taj instrument na balkanu ima tako nisku cjenu ako je ton presudan?
Koliko je tih supita prekrsteno u Guerrini i prodato po cjeni od 3000€ i vise?U tim slucajevima se prica "joj kako guerrini jeca" a mora se i pricat kad pise Guerrini,a u biti ta harmonika nema nikakve veze sa firmom Guerrini.Zanimljivo da 8 slova kosta 1500€!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: settimo soprani

Post od Koca »

Bas tako je, ljudi navikli i nemozes nikog razuveriti. Malo cu se nasaliti ... svi su culi oni izreku :" Volim plavuse pa makar bile ofarbane". Jako mnogo harmonikasi imaju predrasude o godistu, natpisu, sarenim fasenama... ali pravilo je da nema pravila.
Paponja! Ako kupujes novu trebao bi se dogovoriti i ici na probe ako ces po zelji naruciti. Narocito je klaviijatura vezana za licnost i moze se podesavati po zelji.
Korisnikov avatar
paponja
48 basova
48 basova
Postovi: 79
Pridružio se: 17 Dec 2015, 17:16

Re: settimo soprani

Post od paponja »

Koca napisao:Bas tako je, ljudi navikli i nemozes nikog razuveriti. Malo cu se nasaliti ... svi su culi oni izreku :" Volim plavuse pa makar bile ofarbane". Jako mnogo harmonikasi imaju predrasude o godistu, natpisu, sarenim fasenama... ali pravilo je da nema pravila.
Paponja! Ako kupujes novu trebao bi se dogovoriti i ici na probe ako ces po zelji naruciti. Narocito je klaviijatura vezana za licnost i moze se podesavati po zelji.
Sto ljudi sto cudi,svaki cigo svoga konja fali,al hajde neka,ja sam odluku donio i tu je kraj price nova harmonika je porucena i za 10ak dana putujem u Castelfidardo da se proba i preuzme instrument,dali cu bit zadovoljan i koliko znacemo svi nakon sto je preuzmem,ako ne ispuni moja ocekivanja put do Castelfidardo i nazad mogu halalit!
Vise puta sam nave sta me je natjeralo na ovakvu odluku,a to je prenapuhana cijena starudija na kojima je bitan natpis,a sve drugo igra manje bitnu ulogu!
^Svi ovi sto to pisu,da imaju opciju dobit artista VI za 2500€ pa preprodat za 6000€ pisali bi da je to najbolji instrument na trzistu i da je napravljena od najboljeg drveta,sareni faseni,tonovi potpisani itd.,al posto nije tako oni moraju hvalit ono na cemu se moze dobro zaradit,a to je natpis tipa Guerrini!
Sve vise tih harmonika u zadnje vrjeme stize na balkan iz daleke Swedske,Norveske,Njemacke gdje im je realna cijena 2500€,a kod nas 6000€+,dolazim jednostavno do zakljucka da su Swedjani i drugi "budale" kad tako dobar instrument daju za te novce,ili ce me mozda neko razuvjerit pa mi rec da oni ne znaju sta je harmonika?
Zna svako sta je dobro i sta koliko vrjedi,a ja znam da ni jedan Guerrini ne vrjedi 10000€,pa tamam da sam svira!
Ja sam ne davno prodo svoju supitu ovdje u Austriji za pola sata sto je stojala u oglasniku otisla je za 2100€,a moglo se izvuc jos par stoja (2600€) da sam ceko i zatezo cijenu.Ta ista harmonika u Bosni,Srbiji,Hrvatskoj se nadje od 1200€ do 1600€,ovo poredim samo da se vidi realnost trzisne vrjednosti nekog instrumenta,a realnost na balkanu je ravna nuli i tacka!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: settimo soprani

Post od Koca »

Kako si se dogovorio za koju cenu, koje dirke, koji tonovi, da li si imao mogucnost da biras kao sto sam cuo? Ako Supita moze imti extra tonove (nastelovana komplet) polovna, morala bi imati i S.Soprani nova, a zasto neke ne ispadaju dovoljno dobre to bi oni morali preispitati sami sebe. Ja ne bih dao pare dok mi ne odrade po mojoj volji i tvrdim da mogu ali da potrose vise vremena na fine tuning. Ne padaj na price to ce vremenom da legne i dobice na jacini i slicno, sto bi neko ko izdvoji tolike pare gledao u pasulj da li ce vremenom da legne i da li je to za 3,5 ili10 godina, ona mora da je legla pre nego sto ti dodjes. Neka oni sviraju u slobodno vreme i neka im legne to nije tvoj problem. Ja sam dosta novih (ocuvanih i slabo koriscenih) harmonika doterao da budu kao stare razradjene prema tome mogu i oni, e ali hoce na brzaka, a harmonika nemoze na brzaka da se radi. Ako treba neka skidaju klavijaturu ili steluju perca ponovo. Znaci siguran sam da mozes dobiti ono sto zelis ali treba vremena i zivaca. Aj srecno!
Korisnikov avatar
paponja
48 basova
48 basova
Postovi: 79
Pridružio se: 17 Dec 2015, 17:16

Re: settimo soprani

Post od paponja »

Koca napisao:Kako si se dogovorio za koju cenu, koje dirke, koji tonovi, da li si imao mogucnost da biras kao sto sam cuo? Ako Supita moze imti extra tonove (nastelovana komplet) polovna, morala bi imati i S.Soprani nova, a zasto neke ne ispadaju dovoljno dobre to bi oni morali preispitati sami sebe. Ja ne bih dao pare dok mi ne odrade po mojoj volji i tvrdim da mogu ali da potrose vise vremena na fine tuning. Ne padaj na price to ce vremenom da legne i dobice na jacini i slicno, sto bi neko ko izdvoji tolike pare gledao u pasulj da li ce vremenom da legne i da li je to za 3,5 ili10 godina, ona mora da je legla pre nego sto ti dodjes. Neka oni sviraju u slobodno vreme i neka im legne to nije tvoj problem. Ja sam dosta novih (ocuvanih i slabo koriscenih) harmonika doterao da budu kao stare razradjene prema tome mogu i oni, e ali hoce na brzaka, a harmonika nemoze na brzaka da se radi. Ako treba neka skidaju klavijaturu ili steluju perca ponovo. Znaci siguran sam da mozes dobiti ono sto zelis ali treba vremena i zivaca. Aj srecno!
Ovako ja sam vec pisao sta sam porucio ali evo ponovo:
Artist VI standardno crne boje,standard mjeh crne boje,klavijaturu sam po mojoj zelji izmjenio u "sedef",a bas dugmice isto tako.Harmonika se standardno radi sa onim tipkama malo zuckaste boje sto se meni licno ne svidja,ali to je stvar ukusa,takodje standardno se radi sa Artigiana voci bombate,a ja sam trazio BINCI prima klase!
Tastatura i bas dugmad po mojoj zelji se rade,a ne mjenjaju cjenu znaci sve jedno koju tipku da uzmete cijena ostaje ista,dok sam za tonove moro doplatit razliku.
Inace tonovi bilo kojeg proizvodjace se mogu dobit naravno za svaki komplet je drugacija cjena.
U cijenu harmonike koju sam porucio dobivam profesionalne kozne kaise+jastuce+luxuzni kofer,racun i pet godina garancije (tonovi,bas mehanika,klavijatura) cijenu cu vam poslat u privatnoj poruci
harmoniko_moja
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 02 Okt 2014, 23:14

Re: settimo soprani

Post od harmoniko_moja »

i meni cijena ako nije problem poslati . hvala i sretno s novom harmonikom .
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: settimo soprani

Post od Koca »

Dobio sam poruku, hvala.
Korisnikov avatar
stoper
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: settimo soprani

Post od stoper »

Pozdrav... Nije mi baš jasno zbog čega se krije cijena?
Ja sam platio svoju harmoniku 5500€, nisam pregovarao oko cijene. Pitao koliko košta, dobio odgovor. Htio sam da odem na lice mjesta i vidim gdje i kako se prave harmonike. Ljudi su me lijepo dočekali, sve mi pokazali, na moja pitanja uljudno odgovorili - iskreno jedno lijepo iskustvo. Harmoniku nisam previše isprobavao. Obzirom da sam i sam inžinjer i obraćam pažnju na detalje postoje neke stvari koje bih ja malo doradio. Sa harmonikom se evo družim nešto više od pola godine, u zadnje vrijeme malo intenzivnije i zadovoljan sam. Napravio sam jednu dugu pauzu i pomalo vraćam tehniku i usviravam neke nove stvari. Kad budem zadovoljan izvedbom određenih melodija, možda ih i snimim i postavim na youtube.. Onda će se čuti i vidjeti i harmonika.
Nadam se da će nas i uskoro ponosni vlasnik novog Artista VI počastiti pokojim snimkom.
Odgovori