Pomoc oko originalnosti

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pomoc oko originalnosti

Post od dugmetarac78 »

Dallape je imala dosta modela sa belom podlogom i crnim basovima, al dosta ljudi je menjalo tj. Stavljalo sedef basove i crnu podlogu iz estetskih razloga. Ovo je po svemu sudeci originalna harmonika, i ako nisu menjani tonovi, opako bi trebala da zvuci.
zilot
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 28 Sep 2016, 09:49

Re: Pomoc oko originalnosti

Post od zilot »

Da, na tu podlogu sam mislio

hvala vam na pojasnjenju i javljanju, o dallapama bas ne znam puno pa mi vasa pomoc znaci,videcu da odem i oslusnem, mozda snimim i unutrasnjost
zilot
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 28 Sep 2016, 09:49

Re: Pomoc oko originalnosti

Post od zilot »

posto ste mi pomogli oko dileme da vam javim utisak posle uzivog posmatranja

u pravu ste oko zvuka, ima lep zvuk, nije bas onako jako ostar, malo je blazi, taman lep. Medjutim ima jedna stvar koju ja bas ne mogu da shvatim o cemu se tacno radi, to jest sta nije u redu. Kad ukljucim kabinu gornji tonovi se opste ne javljaju, samo od sredine pa na dole. Registar mehanizam ne radi nesto dobro, tasteri ne ulaze svaki isto kad se pritisne, i kao da nisu definisani registi, nekad je jedna boja nekad druga u istom registru. Vlasnik kaze da je ciscena i stimovana harmonika, a nije mi onda jasno kako je taj sto je radio dopustio da se ovo desava prvo sa tonovima u kabini a onda i sa registar mehaniznom. Da li po vama ovo sa tonovima u kabini moze da bude posledica loseg registar mehanizma, kad se ti tonovi stiskaju cuje se vazduh da prolazi a nema zvuka, ili nesto tek jedva da se cuje...ili ima veze sa samim tonovima da nisu kako treba uradjeni ili da su ipak prljavi...
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Pomoc oko originalnosti

Post od kompozitor »

zilot napisao:kad se ti tonovi stiskaju cuje se vazduh da prolazi a nema zvuka, ili nesto tek jedva da se cuje...ili ima veze sa samim tonovima da nisu kako treba uradjeni ili da su ipak prljavi...
Moze biti da su tonovi otpali, ili pukli, tako je bilo na mojoj harmonici. Ja ne bih uzimao tako nesto, sudeci po tome sto ste napisali, bez obzira sta pisalo harmoinici, ili koliko bila lepa dekla.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pomoc oko originalnosti

Post od dugmetarac78 »

Ovako, sto se tice tonova, jako puno mogu da uticu registri, tj. mehanizam registara, na zvuk same harmonike. Najbolje bi bilo da je pogleda neko ko se razume, i naravno zavisi od cene harmonike, jer moguce je da je sitnica, a moguce je i da zahteva veci servis. Ipak majstora da povedete da pogleda, napamet da se nagadja nezahvalno je.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Pomoc oko originalnosti

Post od Koca »

" nekad je jedna boja nekad druga u istom registru..."

Ovo je posledica rastelovanog mehanizma registra i desava se prilikom razlicitog (zustrog ili blagog) ukljucivanja registara. Bilo bi dobro da se raspitas oko cene stelovanja reg. meh. obzirom da je unutrasnji, pa ako je tonski sredjena kao sto kaze onda i to treba proveriti ali ne znam kako jer nemas jasan zvuk pa i nemozes znati stanje tonova osim na njegovu rec. Jedino na meh stolu kod majstora ali opet to nije to kao kad probas da sviras. To bi on morao prvo srediti pa onda da je prodaje po meni, neznam kako ce se neko odluciti da je kupi. Pokusaj u tom pravcu da vodis razgovor. Ta harmonika moze imati snazan ton a nizu cenu od nekih harmonika u toj klasi tako da je i cena bitna.
zilot
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 28 Sep 2016, 09:49

Re: Pomoc oko originalnosti

Post od zilot »

Da, to je sad kockanje...mada mislim da za tu cenu sto on trazi mora da bude 100% kako treba, mada ne znam kak je onda stimovana i ciscena kad prakticno nije za svirku ovakva kakva je sad. Kao kad bi majstor radio generalno na kolima, a ona nece da krenu iz prve brzine ili nece da rade u nekoj brzini, koji bi to majstor sebi dopustio, malo mi ta prica ne drzi, valjda se proba instrument kad se sredjuje, pa se zavrsi sa popravkom. Meni to lici da nije svirano jako dugo, i moze biti da nije uopste ni sredjivano generalno nego nesto povrsno odradjeno.

hvala na analizi i pomoci
kompozitor
96 basova
96 basova
Postovi: 101
Pridružio se: 11 Jun 2016, 18:58

Re: Pomoc oko originalnosti

Post od kompozitor »

zilot napisao:Da, to je sad kockanje... Meni to lici da nije svirano jako dugo, i moze biti da nije uopste ni sredjivano generalno nego nesto povrsno odradjeno.
A moze biti i da je slagao. I to se dogadja. :D
zilot
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 28 Sep 2016, 09:49

Re: Pomoc oko originalnosti

Post od zilot »

Imam jos jedno pitanje, da li postoje klavirne sumermaestro (originali) sa 140 basova? Uglavnom sam vidjao sa 120b
Romac
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 23 Okt 2016, 19:31

Re: Pomoc oko originalnosti

Post od Romac »

Pozdrav zanima me vase misljenje oko ove harmonike jeli original i vasa dodatna iskustva...unaprijed hvalahttp://m.kalaydo.de/kleinanzeigen/akkordeons/guerrini-superior-2-akkordeon/a/99131442/
Odgovori