Koju harmoniku, vrhunskih tehnickih/zvucnih karakterisrika?

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
Odgovori
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Koju harmoniku, vrhunskih tehnickih/zvucnih karakterisrika?

Post od sampionce »

Pozdrav kolege.
Iako je mnogo vec bilo o ovome, i iako znam da je to stvar licnog afiniteta, molii bih za vase cenjeno misljenje.

Kao sto naziv kaze, trazim harmoniku, klavirku, vrhunskih tehnickih i zvucnih karakteristika.
Cilj je - brza (ekstra brza) klavijatura, i kabina. Za nasu narodnu muziku. Tezina instrumenta nije toliko bitna jer se radi o svirci za uski krug prijatelja, "na suvaka".
Cena nije od presudnog znacaja s obzirom da se radi o dugorocnom projektu.


Dakle, molim za misljenje koje modele da uzmem u obzir.
Hvala.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Koju harmoniku, vrhunskih tehnickih/zvucnih karakterisri

Post od Koca »

Pozdrav!
Vidi odmah da ti kazem ako trazis dobru klavijaturu ne treba da trazis iskljucivo odredjenu marku (npr. Guerrini), jer sam ih svirao i sa dobrim, srednjim i losim klavijaturama. Klavijatura je po meni najkompleksniji posao i trazi puno detaljisanja pa se i to moze odraditi i poboljsati. Proslog leta je dosao decko da kupi Guerrini trojku od mene s namerom da kasnije sredi klavijaturu jer je jednu probao i zakljucio da trojke nemaju dobru klavijaturu. Onda se iznenadio da mu ova odgovara i kupio je a ta ista klavijatura je bila teska ko top pre nego sto sam je servisirao. Slicno je i sa tonovima da ne detaljisem, ista marka i klasa u razlicitim harmonikama iste marke razlicito zvuci. Tako probaj razlicite marke pa ces naici na onu pravu koja se moze zvati svakako, a ako te interesuje Scandalli super VI sa odlicnom klavijaturom i tonovima javi se u privatnu postu. Poz.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Koju harmoniku, vrhunskih tehnickih/zvucnih karakterisri

Post od Dallape 1960 »

Upravo sam hteo da ti predlozim da pogledas Skandalli super 6 :-) ja bih je definitivno prvu gledao. pa klavijaturu sredjuj po meraku, po meni je tonski vrhunska, i vizuelno lepa, i kvalitetna, eno pa uporedi Sofronijeviceve snimke sa Guerrini, dallape, i Skandalli.. a i vec svi znamo pricu o tim harmonikama, naravno pricam o starom modelu legendarki ako vec imas novca..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Koju harmoniku, vrhunskih tehnickih/zvucnih karakterisri

Post od Koca »

Slazem se u vezi legendarki, ali sam mislio na model koji je imao Tomica Milic.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Koju harmoniku, vrhunskih tehnickih/zvucnih karakterisri

Post od sampionce »

Hvala na odgovorima. Svakako, Super VI bi bila prva opcija.
Ima li jos neki model (ne samo od Scandallija) koji bi trebalo razmotriti?
Guerrini? Dallape? Mengascini? Bugari?
mitkenislija
16 basova
16 basova
Postovi: 38
Pridružio se: 09 Avg 2017, 04:16

Re: Koju harmoniku, vrhunskih tehnickih/zvucnih karakterisri

Post od mitkenislija »

Guerrini je dobra ali je malo gluva izuzev superior 4 i guerrini pre 1972 a ako ti tezina nije bitna uzmi dallapu supermaximu tonski je najglasnija od svih a ima meku klavijaturu kao supermaestro
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Koju harmoniku, vrhunskih tehnickih/zvucnih karakterisri

Post od Koca »

Nemoj se strogo drzati tih "rodnih" godina za Guerrini jer ima svakakvih slucaja a zavise od jako mnogo faktora. Generalno jeste bolja Guerrini iz 70-ih od President oro elegeant cristal koja je samo lepa, ali bilo je tu svakakvih primeraka. Nema veruj mi jasne granice po godistima. Sto se tice superior 4 ona jeste najjaca ali taj ton nije prijatniji za uvo (pogotovo na mikrofonu) od sup2 i 3. Tako je i formirana cena na trzistu sup.4 pa za jednu cetvorku moze se kupiti 2 dvojke, a imale su istu prodajnu cenu kao nove. Ako je hrmonikas od 100 kg i svira na suvo njemu ta cetvorka stoji kao kravata i odlicno radi posao bez obzira na sve ovo sto sam napisao. Ja sam licno za sobno sviranje imao cetvorku i bio zdovoljan njome i nije mi smetala sirina niti koncept 3+1. Bila je iz 79.g. a posle sam imao trojku iz 79. koja je imala mnogo jaci sopran a isto godiste i Taborro tonove. Ta trojka je imala i nesto dublju klavijaturu za 1 mm. Cetvorka je bila nova a trojka je mnogo vise svirala itd, itd...
mitkenislija
16 basova
16 basova
Postovi: 38
Pridružio se: 09 Avg 2017, 04:16

Re: Koju harmoniku, vrhunskih tehnickih/zvucnih karakterisri

Post od mitkenislija »

koca ja imam trojku 1967 seirjski broj 003 treca proizvedena i ima zuvk bolji nego bilo koji prezident pricam i za seriju 79-83 a o novijima da ne pricamo jednostavno je glasnija od novijih trojka a nekako mirniji i ouniji ton od superior 4 naravno imam i supermaximu koja je najglasnija za uzivo svirku neprevazidjena
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Koju harmoniku, vrhunskih tehnickih/zvucnih karakterisri

Post od Koca »

Verujem u to, nisam rekao da nije tako samo da nisu u svakom slucaju samo godine presudne.
Odgovori