Saveti za kupovinu instrumenta

Ukoliko vam treba pomoć pri kupovini ili prodaji harmonike ovo je pravo mesto da postavite pitanje. Procene vrednosti, stanja, karakteristika, godišta i originalnosti instrumenta.
waxi
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 29 Jul 2012, 18:11

Re: Saveti za kupovinu instrumenta

Post od waxi »

Webmaestro napisao: 13. Najvažniji detalj - željeni tip glasova za ugradnju u instrument. Proizvodjači u Italiji glasove klasifikuju u tri kategorije MAKINA (mašinski) TIPO AMANO (mašinski sa ručnom doradom) i AMANO (ručno radjeni glasovi).Svaka od ovih kategorija ima po nekoliko podkategorija, klasa prva, drug, treća... dok u kategoriji AMANO glasova ima samo dve klase. Postoje i ultra klase glasova nezavisnih starih majstora tipa Severini, Mazzieri, Morlaki, Sabatini otac, ali se obzirom na ograničenu proizvodnju jako teško dobijaju. Razlika u cenama izmedju klasa je drastična.O tome treba jako voditi računa, glasovi se ne vide.
Koje dve klase su u A MANO kategoriji? :pudc8: "Bolji" i "lošiji"?
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Saveti za kupovinu instrumenta

Post od petar3petar »

A MANO bombirani i nebombirani a postoje i dvostruko nitani.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Saveti za kupovinu instrumenta

Post od dugmetarac78 »

Bombato sistem je mnogima nepoznanica, čak sam čuo od pijedinaca da je to marka tj. proizvođač tonova. :pudc8:
waxi
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 29 Jul 2012, 18:11

Re: Saveti za kupovinu instrumenta

Post od waxi »

Znači terato? Su terato glasovi isto tako zaobljeni na rubovima kao bombato? :pudc8:

Kakva je razlika recimo između A MANO glasovima od Voci Armoniche ili Artigiana i Sabbatini, Severini? :hmmm: U kvaliteti materiala? Kvaliteti izradnje? Ali samo cjeni...
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Saveti za kupovinu instrumenta

Post od petar3petar »

Sabatini ne proizvodi materijal. Vjerojatno niti Severini.
Trenutačno materijal proizvode Voci Armoniche (asocijacija Salpa i Antonelli), Artigiana voci, Binci i Cagnoni.
Sabatini uzima materijal od Artigiane i dovršava tonove. Navodno da Artigiana jedina hoće prodati materijal drugima koji ga onda dovršavaju.
Dakle materijal je isti samo Sabatini očigledno preciznije dovršava tonove i s njima je lakše odraditi harmoniku a to ima svoju cijenu.

Od kakvog čelika koji radi, da li imaju isti ili različit čelik i aluminij, kako ih termički obrađuju to znaju samo oni.
waxi
16 basova
16 basova
Postovi: 31
Pridružio se: 29 Jul 2012, 18:11

Re: Saveti za kupovinu instrumenta

Post od waxi »

petar3petar napisao:Sabatini ne proizvodi materijal. Vjerojatno niti Severini.
Trenutačno materijal proizvode Voci Armoniche (asocijacija Salpa i Antonelli), Artigiana voci, Binci i Cagnoni.
Sabatini uzima materijal od Artigiane i dovršava tonove. Navodno da Artigiana jedina hoće prodati materijal drugima koji ga onda dovršavaju.
Dakle materijal je isti samo Sabatini očigledno preciznije dovršava tonove i s njima je lakše odraditi harmoniku a to ima svoju cijenu.

Od kakvog čelika koji radi, da li imaju isti ili različit čelik i aluminij, kako ih termički obrađuju to znaju samo oni.
Ivan, puno hvala! :depkvk:
Korisnikov avatar
surbatovic.a
96 basova
96 basova
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Avg 2012, 21:39

Re: Saveti za kupovinu instrumenta

Post od surbatovic.a »

Poslije toliko vremena, covjek se zapita da ima 3/4 hiljadarke, sta bi da uzme, za novu nema ni govora za te pare, a polovnu, tj. koriscenu stvarno treba da ima lude srece da naidje na dobar instrument, ipak sam misljenja da sam u mogucnosti da kupujem instrument, prvo bih se povezao sa dobrim majstorom za harmonike, koji bi mi pruzio sigurnost ulaganja u tako nesto, a trziste je stvarno preplavljeno raznoraznim modelima da ni cijena ne igra presudnu ulogu u odredjivanju originala. :svirac:
nikoladavid
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 10 Jan 2014, 14:23

Re: Saveti za kupovinu instrumenta

Post od nikoladavid »

pozdrav svima,
novi sam na forumu. trebam pomoc.
hteo bih da kupim novu dugmetaru i jako bih vam bio zahvalan na savetima u odabiru.
pocetkom avgusta idem i Castelfidardo pa bih obisao koju fabriku da vidim i probam sta da kupim.
nasao sam sledece koji prave sestoredne : borsini, settimo soprani, scandalli, ballone burini i bugari.
posto idem da kupim 5 rednu bugari za sina da vec provam i sestorednu kad sam tu pa me interesuje dali ste informisanu o ovim harmonikama.
stvarno bih vam bio zahvalan jer taj instrument kupujem sinu i ne bih volio da pogresim.
unapred hvala svima na savjetima.
pozdra
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Saveti za kupovinu instrumenta

Post od Koca »

Nikoladavid, tvoje ime mi zvuci poznato i poslao sam ti privatni mejl preko Muzika harmonike ali ne vezan sa tvojom problematikom, pogledaj pa odgovori isto na privatni, pozzz.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Saveti za kupovinu instrumenta

Post od petar3petar »

Ne treba zobići Beltunu!
Odgovori