GUERRINI

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

GUERRINI

Post od Webmaestro »

Slika


Navod iz knjige "L'organetto" od Franceska Gianatasija:


Za pocetak, vraticemo se u proslost. Istorija Guerrini Ariga i harmonike.

Rodio se 1897. godine u Kastelfidardu od oca Nazarena Guerrinija i majke Vitorie Sisti pa su zatim redom dosli na svet Guido, Marino i Nazarena...
Otac se bavio trgovinom platna, ali malog Ariga nije zanimala takva vrsta posla. Svo njegovo interesovanje bilo je usmereno ka ucenju izrade harmonika.

1904. sedmogodisnji decak je poceo da radi kod Paola Sopranija i kasnije kod Krucanelija do 1916-te.

1916. ostavlja zanat i polazi u rat sve do 1918-te.

1920. po povratku iz rata donosi odluku da otvori fabriku harmonika u centru Kastifildada, na danasnjem trgu Garibaldi, i da pocne da se bavi ovim poslom kao privatni zanatlija.

Pocinje sa zanatskom proizvodnjom organetta sa 2 basa, zatim sa 4 i 8 basova i proizvodnjom dugmetara i klavirskih harmonika.
U pocetku, potraznja prvih instrumenata dolazi iz Abruca, zatim posle emigracije tih stanovnika u Kanadu harmonika dolazi u Toronto.

1923. Arigo Guerrini prodaje svoje harmonike sa uspehom u citavoj Americi, gde Arigov zet, gospodin Petromili poseduje radnju muzickih instrumenata u Klivlendu.

Narudzbijne vec stizu iz cele Italije, od severa do juga, ali isto tako i iz Juzne Afrike, Venezuele, Argentine, Brazila. Stotine harmonika polaze iz Arigove fabrike u susret sviracima celog sveta.

1935. fabrika osnovana 1920. godine se prosiruje i menja ime u "Arrigo e Figli", a grad Kastelfidardo dobija naziv kojim ce biti poznat do danas - "kolevka harmonike".

1964. Arigov sin nasledjuje firmu koja ce se zvati "Guerrini e Figli".

1970. u Firmi Guerrini se proizvodi pored klasicne harmonike jedna nova vrsta instrumenta: elektricna harmonika, koja se razlikuje od one tradicionalne zbog mogucnosti izvodjenja orkestarskog zvuka zahvaljujuci elektricnom generatoru.

1979. Arigo umire u Kastelfidardu.

1990. firma koju je osnovao Arigo slavi 70 godina postojanja.

Kasnije, 2000. godine, s' obzirom na nove norme Evropske Unije, firma menja sediste u ulicu Rosini gde se i danas nalazi i dobija naziv zanatskog preduzeca, umetnickog, tradicionalnog i jedinstvenog kvaliteta u rucnoj izradi harmonika.
Poslednja izmena od Webmaestro u 18 Mar 2010, 21:05, izmenjeno 1 put ukupno.
Nekotamo
16 basova
16 basova
Postovi: 18
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: GUERRINI

Post od Nekotamo »

Evo malo nesto o nekim modelima Guerrini:


SUPERIOR 2 PRESIDENT ORO ELEGANT

Slika

Broj dirki: 41
Broj registara: 11+M+M
Broj glasova 4 (2+2)
Broj basova: 120 (5 glasova, 7 registara)

Model koji nudi veliko zadovoljstvo svim zaljubljenicima harmonike i onima koji imaju velike muzicke zahteve. Nastao je spajanjem tradicije u izradi instrumenata i novih savremenih stremljenja. Model sa Piccolo registrom ili model Musette. Tonovi ručno radjeni najboljeg kvaliteta.
GASA
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

AUUU

Post od GASA »

GUERRINI :lol: AUUU Svaka cast na slici
dejo
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: GUERRINI

Post od dejo »

isplati se kupiti guerrini srbijanku?????
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: GUERRINI

Post od Bata Kanda 73 »

ma jok.to ti je bacanje para!ima ih na tone i koja od koju gora.Jedino one starijeg datuma (tada su se redje pravile a i bile su kvalitetnije) ili eventualno da znas dobrog majstora pa ako hoce da ti iz temelja napravi harm.(tzv.rucni rad).onda da je kupujes.Dobro otvori oci i posavetuj se sa nekim ko poznaje "problematiku" a da ti je siguran! Veliki pozdrav
Korisnikov avatar
Keka
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: GUERRINI

Post od Keka »

CARSKA harmonika trenutno imam GUERRINI Superior 3 a pre sam imao cetvorku a pre te dvojku sve su extra harmonike meni najvise lezi trojka pa cetvorka a dvojka nije nesto al je ok...... :)
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: GUERRINI

Post od boki80 »

Keka napisao:CARSKA harmonika trenutno imam GUERRINI Superior 3 a pre sam imao cetvorku a pre te dvojku sve su extra harmonike meni najvise lezi trojka pa cetvorka a dvojka nije nesto al je ok...... :)
Da si probao moju dvojku, vrlo brzo bi promenio misljenje. Kakvi nije nesto, harmonika ubija koliko je dobra. Sve zavisi od primerka do primerka harmonike. ;)
Korisnikov avatar
Keka
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: GUERRINI

Post od Keka »

boki80 nekazem da su dvojke lose nego da je moja dvojka bila losa zato sam je i prodao probao sam dvojke koje su cak bolje i od prezidenta imao sam cetvorku imala je opasni tonovi al sam je prodao zbog tezine najbolje mi lezi trojka...pa jos vazi ona izreka svako ima svoj ukus ;)
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: GUERRINI

Post od boki80 »

Naravno, to stoji, u pravu si. Ako se ne varam, trojka ima 140 basova? Ja nisam imao priliku da je probam. Verujem da je odlicna.
Korisnikov avatar
Keka
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: GUERRINI

Post od Keka »

Da ima 140 basa super harmonika evo je na mom avataru to je moja trojka ;)
Odgovori