GUERRINI

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
Fado
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 27 Avg 2011, 21:46
Kontakt:

Re: GUERRINI

Post od Fado »

zvrk555 napisao:pa to je kod harmonike jednostavno, samo je okreneš naopačke i odma postane harmonika za ljevaka :-)
Ja sam ozbiljno pitao a ti se zezas.
Nije to tako jarane - probao sam ja tako i nije to to - verovatno ce profesor micha reci nesto pravo - mozda ima neko ko moze rucno da napravi i gde?
Po mom ubedjenju je to moguce - da se napravi harmonika da izgleda k'o ova uobicajena u ogledalu - to bi bilo pravo, a ne okrenuti naopacke sto izgleda smesno :(
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: GUERRINI

Post od micha56 »

Pa ovako na brzinu mogu da ti kazem da sam video ljude koji sviraju i na lice i "napopacke" (samo je okrenu) harmoniku, ali znam i da se pravi harmonika za "levake", ali su dosta retke. Malo cu da procunjam po net-u, pa se javljam.
U medjuvremenu, o ovome Bata Kanda 73 i Webmaestro sigurno znaju vise od mene. Sad ce i oni.

Pozzz.

EDIT:

Pogledajte sta radi covek sa harmonikom:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aUvt0eptXSI[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wb5m4jA1Elw[/youtube]
Korisnikov avatar
Fado
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 27 Avg 2011, 21:46
Kontakt:

Re: GUERRINI

Post od Fado »

Pretpostavio sam da je ovo pravo mesto gde ce me dobri ljudi uputiti na pravi put do moje prve harmonike - moje najvece ljubavi od kako sam zaznao za sebe i pre toga i da cu poceti da ucim.
I do sada sam pokusavao i malo naucio desnom da sviram na klavirki - zikino kolo i devojacko.I ne ide sa desnom, a tako bih voleo da mogu k'o sto to zelim. Hvala @micha care sto si ti svatio ovo za ozbiljno i zelim ti puno uspeha u svakom tvom poslu jer mi se cini, odnosno sam siguran da sve sto radis, radis od srca :)
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: GUERRINI

Post od zvrk555 »

Fado napisao:
zvrk555 napisao:pa to je kod harmonike jednostavno, samo je okreneš naopačke i odma postane harmonika za ljevaka :-)
Ja sam ozbiljno pitao a ti se zezas.
Nije to tako jarane - probao sam ja tako i nije to to - verovatno ce profesor micha reci nesto pravo - mozda ima neko ko moze rucno da napravi i gde?
Po mom ubedjenju je to moguce - da se napravi harmonika da izgleda k'o ova uobicajena u ogledalu - to bi bilo pravo, a ne okrenuti naopacke sto izgleda smesno :(
nisam se zezao govorio sam ti za ozbiljno, kod nas u HR otac onog pjevača Alena Vitasovića svira naopako harmoniku, jednostavno čovjek kad je počeo svirati niko mu nije rekao koja strana ide gdje i naučio je naopačke i svira ko neki dešnjak koji ima normalno postavljenu harmoniku. Tako da sve je to stvar navike i vježbe, ali pretpostavljasm da je moguće napraviti i takvu harmniku samo cijena bi joj bila vjerojatno veoma visoka :depkvk:
Korisnikov avatar
Fado
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 27 Avg 2011, 21:46
Kontakt:

Re: GUERRINI

Post od Fado »

@zvrk555
moze to - vidis i u mom postu gore, ali nije to to kao sto rekoh - pravo je k'o u ogledalu i svestan sam da bi to kostalo vise ali ne drasticno jer unutrasnjicu harmonike nije po mom misljenju tesko prilagoditi za levake samo je vanjski oblik potrebno zaista prilagoditi i trazi posla. Sada doduse postoje CNC masine za laku preobrazbu - levo-desno, i raditi prototip-unikat kosta. Ali zelja je jedno sto bi trebalo i to da pobedi, a ja ne odustajem iako nisam u red uspesnih kako ima @micha posle svojih postova pratecu recenicu :)
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: GUERRINI

Post od Dallape 1960 »

Druze nisam citao sve postove redom..a evo javljam se sa zeljom da pomognem..jesi li ti pokusavao da sviras ovu klasicnu harmoniku (namenjenu desnjacima) ne vidim zasto bi ti to predstavljalo problem jer i ja sam levak..gitara je nesto drugo..ja sam ubedjen da ces uspeti ako dovoljno vezbas..ako si probao i napredak je mali ne ocekuj da ce ti ako nabavis harmoniku za levoruke biti puno lakse..da bi se sa uspehom svirala harmonika potrebno je puuuunooo vezbe!!!! puno uspeha ti zelim.. :svirac:
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: GUERRINI

Post od Ukika »

Dallape sviras je naopako ili ovako kao i mi desnjaci?

sve je to stvar treninga, okreni je kako oces samo treba vremena i zivaca da vezbas i da budes uporan.... harmonika se svira sa OBE ruke, i basovi, samo sto vecina nas svira bas kontru eventualno neke sare, a posusaj cika Jovicu Petkovica, e to je pravo sviranje :D
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: GUERRINI

Post od zvrk555 »

Ukika napisao:Dallape sviras je naopako ili ovako kao i mi desnjaci?

sve je to stvar treninga, okreni je kako oces samo treba vremena i zivaca da vezbas i da budes uporan.... harmonika se svira sa OBE ruke, i basovi, samo sto vecina nas svira bas kontru eventualno neke sare, a posusaj cika Jovicu Petkovica, e to je pravo sviranje :D
svaka čast ukika potpisujem navedeno, bit svega je mukotrpna vježba. :svirac:
Korisnikov avatar
Fado
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 27 Avg 2011, 21:46
Kontakt:

Re: GUERRINI

Post od Fado »

Dallape 1960 napisao:Druze nisam citao sve postove redom..a evo javljam se sa zeljom da pomognem..jesi li ti pokusavao da sviras ovu klasicnu harmoniku (namenjenu desnjacima) ne vidim zasto bi ti to predstavljalo problem jer i ja sam levak..gitara je nesto drugo..ja sam ubedjen da ces uspeti ako dovoljno vezbas..ako si probao i napredak je mali ne ocekuj da ce ti ako nabavis harmoniku za levoruke biti puno lakse..da bi se sa uspehom svirala harmonika potrebno je puuuunooo vezbe!!!! puno uspeha ti zelim.. :svirac:
Da ja sam pokusavao svakako i vezbao koliko mi je dopustao drug desnjak i naucio malo ali ako sviram kao desnjak(ne okrecuci harmoniku naopacke) ne ide, odnosno ide ali nemam brzine prstiju u desnoj ruci kako bih zeleo.
Ako okrenem naopacke onda mi sve izgleda zaista naopacke i to jednostavno nemogu - eto u tome je moj problem.
Ko pravi rucno da mi "stese jednu za mene pa neka i duplo kosta - stedjet cu od usta ako zatreba da se usrecim i da naucim da sviram kako bih to zeleo.
Ovi saveti za trening cenim kao zaista dobronamernim samo verujte da desnom koliko god da vezbam nikada to sam siguran nebih mogao postici brzinu i preciznost, a da naopacke okrecem, klavirku ne ide - nisam pokusavao ni imao prilike sa dugmetarom mozda bi to islo bolje.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: GUERRINI

Post od Webmaestro »

Moj ti je savet da sviras harmoniku onako kako se uci u svim muzickim skolama, dakle desnom rukom klavijaturu a levom basove. Ne postoji niti jedna muzicka skola gde se uci obrnuto, a sigurno da skole pohadjaju i levoruki ucenici. Osim toga, imas harmonikase koji su levoruki i ne okrecu harmoniku naopacke, niti traze neku specijalnu da im se napravi. Ako ti u pocetku bude tesko da sviras, znaj da ni desnorukim pocetnicima uopste nije lako ;)
Odgovori