HOHNER

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: HOHNER

Post od Tomina »

šokac napisao:Ma to je nebitno,te 5 glasne harmonike su samo da je što više nafilana nepotrebnim radi visoke cjene kad se kupuje nova.
Isto ko i basovi,kolko ih svira na onaj šesti red-dimove?
Kolko ih isto tako svira i na onaj sedmi red osnovnih basova /ako je sa 140/?
Malo tko i sasvim bi bile dovoljne harmonike sa 100 basova,kao neki ruski modeli.
Sve drugo je za profesionalce a njih je jako malo kad se gleda kolko harmonika ima i šta se na njima upotrebljava.
Ko bi tu pretešku Morino nosio i s njom pravio štimung?
Teško se smijuckati i veselo svirati kad ramena otpadaju.
Svi bježe od takih teških harmonika i hoće što lakšu,zato i traže da ima duplu kabinu jer je tanja i radi toga lakša.
ne brini, ima oni koji samo sviraju prva 3 reda i eventualno molski.

96 basova i dupla kabina bi bilo idealno.
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: HOHNER

Post od šokac »

Ima i taka al i s 80 basova a četveroglasna,vidio ja!
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: HOHNER

Post od petar3petar »

Pozdrav!
Ne bih se složio sa nekim konstatacijama koje su pojedinci istaknuli u svojim diskusijama na ovu temu.
Zašto?
Prvenstveno zato što gotovo kompletan zapad za svoj muzički izražaj koristi jak trmolo. Francuzi, talijani, nijemci i da dalje ne nabrajam , a sve su to područja gdje se harmonika svira više nego u našim prostorima, uglavnom koriste izrazit tremolo tako da im harmonike ponekada djeluju razštimano.
Takav bogat tremolo ne može se dobiti samo sa dva glasa već tri i to tako da jedna "drži" osnovni ton dok od preostala dva jedan titra iznad osnovng tona a drugi ispod. Nije jednako kao kad sviraju samo dva npr. visoki i niski. Kada sa doda treći glas koji titra osnovnim tonom, harmonika sasvim drugačije zvuči.
Neko je u ovoj diskusiji rekao da je Hohner više za klasičnu glazbu!
To uopće ne stoji.
Za klasičnu glazbu je svakako primjereniji Guerrini naštiman za naša područja budući da takav štim ima vrlo malo tremola a klasika uopće ne trpi tremolo.
Pogledajte, odnosno poslušajte, Pigini ili bilo koju drugu harmoniku primjerenu za muzičke škole. Sve su, ako dobro štimaju, bez imalo tremola. Ravne kako bismo to jednostavnije rekli.
Uz napomenu da se svakoj harmonici dade frekvencija pera može ugoditi prma volji odnosno potrebi izvođača.
Peteroglasna harmonika u suštini može dati sve što se od harmonike može očekivati s time da mora biti večih gabarita.
No ni to u praksi nije uvjek tako. Postoje 5. glasne harmonike koje su manje i lakše od nekih 4. glasnih harmonika.
Npr. Guerrini Superior 2 iz 70-tih godina je veča i teđa od npr. Hohner Morino M modela ili od npr. 5. glasnih Beltuna koje sa rade danas.
Što se tiće basova, mislim da je praksa kroz vrijeme pokazala potrebe a s time su se utvrdili određeni standardi.
Nekome je puno toga previše a drugi traže nove modele, sa sve složenijim kombinacijama, da bi što bolje zvučilo i lakše se izvelo ono što su zamislili.
Pozdrav još jednom.

.
Poslednja izmena od petar3petar u 07 Sep 2012, 21:37, izmenjeno 1 put ukupno.
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: HOHNER

Post od The Accordeon Player »

petar3petar napisao:
Tomina napisao:
šokac napisao:Ma to je nebitno,te 5 glasne harmonike su samo da je što više nafilana nepotrebnim radi visoke cjene kad se kupuje nova.
Isto ko i basovi,kolko ih svira na onaj šesti red-dimove?
Kolko ih isto tako svira i na onaj sedmi red osnovnih basova /ako je sa 140/?
Malo tko i sasvim bi bile dovoljne harmonike sa 100 basova,kao neki ruski modeli.
Sve drugo je za profesionalce a njih je jako malo kad se gleda kolko harmonika ima i šta se na njima upotrebljava.
Ko bi tu pretešku Morino nosio i s njom pravio štimung?
Teško se smijuckati i veselo svirati kad ramena otpadaju.
Svi bježe od takih teških harmonika i hoće što lakšu,zato i traže da ima duplu kabinu jer je tanja i radi toga lakša.
ne brini, ima oni koji samo sviraju prva 3 reda i eventualno molski.

96 basova i dupla kabina bi bilo idealno.
Pozdrav!
Ne bih se složio sa nekim konstatacijama koje su pojedinci istaknuli u svojim diskusijama na ovu temu.
Zašto?
Prvenstveno zato što gotovo kompletan zapad za svoj muzički izražaj koristi jak trmolo. Francuzi, talijani, nijemci i da dalje ne nabrajam , a sve su to područja gdje se harmonika svira više nego u našim prostorima, uglavnom koriste izrazit tremolo tako da im harmonike ponekada djeluju razštimano.
Takav bogat tremolo ne može se dobiti samo sa dva glasa već tri i to tako da jedna "drži" osnovni ton dok od preostala dva jedan titra iznad osnovng tona a drugi ispod. Nije jednako kao kad sviraju samo dva npr. visoki i niski. Kada sa doda treći glas koji titra osnovnim tonom, harmonika sasvim drugačije zvuči.
Neko je u ovoj diskusiji rekao da je Hohner više za klasičnu glazbu!
To uopće ne stoji.
Za klasičnu glazbu je svakako primjereniji Guerrini naštiman za naša područja budući da takav štim ima vrlo malo tremola a klasika uopće ne trpi tremolo.
Pogledajte, odnosno poslušajte, Pigini ili bilo koju drugu harmoniku primjerenu za muzičke škole. Sve su, ako dobro štimaju, bez imalo tremola. Ravne kako bismo to jednostavnije rekli.
Uz napomenu da se svakoj harmonici dade frekvencija pera može ugoditi prma volji odnosno potrebi izvođača.
Peteroglasna harmonika u suštini može dati sve što se od harmonike može očekivati s time da mora biti večih gabarita.
No ni to u praksi nije uvjek tako. Postoje 5. glasne harmonike koje su manje i lakše od nekih 4. glasnih harmonika.
Npr. Guerrini Superior 2 iz 70-tih godina je veča i teđa od npr. Hohner Morino M modela ili od npr. 5. glasnih Beltuna koje sa rade danas.
Što se tiće basova, mislim da je praksa kroz vrijeme pokazala potrebe a s time su se utvrdili određeni standardi.
Nekome je puno toga previše a drugi traže nove modele, sa sve složenijim kombinacijama, da bi što bolje zvučilo i lakše se izvelo ono što su zamislili.
Pozdrav još jednom.

nemoj da se ljutiš kolega pogrešio sam , to ću odmah da ispravim. hvala ti što si me ispravio
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: HOHNER

Post od petar3petar »

Ne znam zbog ćega bi se bilo tko od nas morao ljuiti!
Svatko je istaknuo samo svoje mišljenje pa i ja svoje.
Poslednja izmena od petar3petar u 07 Sep 2012, 21:36, izmenjeno 1 put ukupno.
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: HOHNER

Post od The Accordeon Player »

nije to zbog toga što će se neko naljutiti, nego to mi je navika
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: HOHNER

Post od petar3petar »

Ok!
Nije loša navika.
Bolje takova navika nego izbaciti neku psovku.
Korisnikov avatar
svucinic
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: HOHNER

Post od svucinic »

Slika :asdfnjo:
jeste kada vidjeli ovakvu harmoniku, izgleda zanimljivo zar ne? Ja je vidio na you tubu, i baš me zainteresirala. to je Hohnerov Fun line... :jdishddf:
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Re: HOHNER

Post od salele »

Ranije davno sam na fejsu video da neki lik farba i crta po harmonikama uglavnom cini mise po Honerima i to na onim dijatonskima, ma umetnost prava. Nemogu da pronadjem sad da vam pokazem ali to je nesto na ovu foru kao ove slike:
Slika
Slika
Slika
Slika
Korisnikov avatar
svucinic
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Post od svucinic »

Meni je baš zanimljiva... :svirac:
Odgovori