SCANDALLI

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: SCANDALLI

Post od petar3petar »

BataKanda!
Upravo jedna takva kakvu si spomenuo je kod mene.
Instrument kakav više nitko neće napraviti.
Umjetničko djelo!

eki!
U italiji svi ustanu kada kažeš Paolo Soprani bez obzira tko šta mislo o tim harmonikama, a kada kažeš Scandalli ustanu svugdje u svijetu svi koji nešto znaju o harmonikama.
Harmonike Scandalli Super VI i Settimio Soprani ArtistVI su umjetnička djela koje su napravili majstori kakvi se više neće roditi.
(To je moje mišljenje zasnovano na iskustvu od preko 1000 vlastitih harmonika + .... servisiranih)
Poslednja izmena od petar3petar u 07 Sep 2012, 21:57, izmenjeno 1 put ukupno.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: SCANDALLI

Post od Tomina »

gosp. Petar, koliko su realne cijene takvih scandalli i artist harmonika, ako su u dobrom stanju i očuvane?

Daje malo detalja, kako diše ta harmonika na otvorenom, da li je dosta glasna, kako mjeh troši, čemu služi taj preklopnik na basovima? Ovo za preklopnik sam čitao, ali nikad shvatio. ;)

Znam da je šteta takvu pilu na otvorenom rastezati, ali zanimaju me vaša iskustva.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: SCANDALLI

Post od petar3petar »

Cijenu ne određujem ja već tržište.
Koliko je cijena realna vidi se po tome da li je tržišt po njoj akceptira.

Ono ćega na tržištu nema ili ga ima vrlo malo a tražena je roba ima visoku cijenu, pogotovo ako je u korektnom stanju.

Ako takva harmonika i nije puno svirala moguće je da troši zrak ako joj je mjeh "otišao"(to ne znaći da je potrgan odnosno fizički uništen).

Kada se takva harmonika razvuče pored nje se ne ćuju ni dva Presidenta zajedno niti bilo koji 5. glasni Hohner ( provjereno u živo!).
Na osnovi ovih informacija zaključi kako diše na otvorenom!

Što se tiće preklopnika sa strane to je nekada netko od vrhunskih artista na harmonici zahtijevao pa mu je bilo udovoljeno a potom su dalje po istom modelu nastavljene raditi te harmonike. Ako te zanima kako to funkcionira imam šemu kod kuće pa dođi da je kopiraš pa možda dođeš do zaključka zašto je to tako. Ja si time nisam razbijao glavu!

Postoje takve, legendarne, harmonike i sa konvertorom, koje su urađene istom tehnikom i sa identičnim materijalim te imaju istu kvalitetu zvuka što se tiće i snage i "bogatstva" tona. Izuzetno su rijetke jer su bile rađene po narudžbi od vrhunskih harmonikaša toga vremena.
Poslednja izmena od petar3petar u 07 Sep 2012, 21:55, izmenjeno 1 put ukupno.
kocha
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 06 Sep 2011, 13:08

Re: SCANDALLI

Post od kocha »

Koja je razlika izmedju Scandalli super 6 sa slike ( znaci ne one legendarne) i recimo Guerrini superior 2? Da li je stvarno Guerinka toliko bolja ako je njena cena za oko 1000 - 1500e visa? Molio bih komentar od Petar3Petar koji je vidim mnogo upoznat, a isto tako i od drugih clanova foruma koji imaju iskustva.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: SCANDALLI

Post od Bata Kanda 73 »

Pa gsp.petar3petar je vec dosta toga reko.E sad moralo bi da se naznaci iz koje godine Guerrini sup.2-ako je iz prvih serija (po mom misljenju)...jeste bolja toliko.Jer Guerrinke iz tog perioda su dosta toga preuzele ili ukrale od starog scandallija.A ova scandalli jedino sto ima od stare je unutrasnjost (sto je njoj jedini ali i veliki plus) ali sve ostalo ni prici onome kako je tih godina pravio Guerrini.
kocha
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 06 Sep 2011, 13:08

Re: SCANDALLI

Post od kocha »

Upravu si Bata Kanda mislio sam na Guerrinke iz 70-ih, kazes unutasnjost ove kako je neki zovu plasticne Scandalli s6 je kao kod legendarki a da li si mislio i na tonove ili na korpus samo? Koji su tonovi u toj " plasticnoj" i u kom periodu se proizvodila? Da samo podsetim prvi put sam postavio ovo pitanje cinimi se 06.09.2011. pa posto dugo nisam dobio odgovor evo sad sa ukljucujem kad sam video diskusije o ovoj harmonici i bas mi je drago sto cu saznati nesto o njoj. Opet sa druge strane znam da rec Guerrini iz 70-ih je jako sirok pojam i zavisi u kakvom su stanju tonovi i kozice i kako je servisirana i koliko pazljivo je sve to podesavano a mislim na zazor kod perca i na unutrasnje kozice koji zajedno mogu da prave gusenje ili cak klaparanje kozica. Pa ako dodas jos i dihtovanje i stajanje bez svirke eto ti stanja da se ton teze javlja pa mislis ovo je druga klasa. I onda ni takva Guerrini nije ono sto svi ocekujemo. Ali ok mislio si na sredjenu Guerini shvatio sam. Malo sak se rasplinuo u prici a sustina je koji su tonovi u njoj a koji u legendarki?
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: SCANDALLI

Post od Tomina »

(Link više nije aktivan)

jel to ta "plastična" scandalli?
kocha
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 06 Sep 2011, 13:08

Re: SCANDALLI

Post od kocha »

To je ta ciju je sliku poslao Webmaestro 08.02.12 na strani br.4 valjda nju zovu plasticna.
cantus4
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 26 Mar 2012, 01:32

Re: SCANDALLI

Post od cantus4 »

postovane kolege.ja sam inace bio nekada ucenik bobana spasojevica i obzirom da sam imao prilike da se uverim u kvalitet scandalli harmonike reci cu ovo to je bog svih harmonika lagana nesto ispod 13kg.o zvuku je svaki komentar suvisan dok je ne probate ne mozete ni da zamislite o cemu se radi.savrsenstvo savrsenstva.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: SCANDALLI

Post od Ukika »

i meni je profesor Boban pricao o toj harmonici, oci mu se sijaju kad prica o njoj :D strasna harmonika..
Odgovori