PETROMAESTRO harmonike

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Pavlisha
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 06 Jul 2011, 21:13

PETROMAESTRO harmonike

Post od Pavlisha »

Ko je svirao? kako Vam se cini kvalitet, zavrsna obrada, zvuk..? iskustva?
Ja licno nisam svirao, ali gledajuci ove snimke na tjubu, dobro mi zvuce, narocito onaj beli inteligent IV :ijuju: . mada nije jeftina i ne znam da li bi izdvojio toliki novac za tu harmoniku. :svirac:
vidim niko ne otvara temu, pa rekoh ajd ja cu :D . A mislim da su interesantne harmonike. Mada je trenutno povelika kriza za kupovinu nove harmonike.
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: PETROMAESTRO harmonike

Post od cupavac »

Pavlisha napisao:Ko je svirao? kako Vam se cini kvalitet, zavrsna obrada, zvuk..? iskustva?
Ja licno nisam svirao, ali gledajuci ove snimke na tjubu, dobro mi zvuce, narocito onaj beli inteligent IV :ijuju: . mada nije jeftina i ne znam da li bi izdvojio toliki novac za tu harmoniku. :svirac:
vidim niko ne otvara temu, pa rekoh ajd ja cu :D . A mislim da su interesantne harmonike. Mada je trenutno povelika kriza za kupovinu nove harmonike.
Imam Petromaestro harmoniku skoro dvije godine, kupio sam je polovnu kod G. Petrovića, i koristim je za svirke u zaista svakakvim uvjetima, i harmonika se pokazala odličnom. Kad sam je probao oduševilo me kako je tonski vrhunska, lagana i izrazito glasna, pogotovo na basu, zvukom najsličnija Scandalliju.
Po mom mišljenju odličan omjer uloženo/dobiveno, pogotovo model Classic. Ako budeš imao priliku, svakako probaj, pa prosudi sam :-)
Ionika
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 28 Maj 2012, 02:34

Re: PETROMAESTRO harmonike

Post od Ionika »

Dat cu odgovor, jer sam probao model Petromaestro 2+2 120 basova, cijena 2600€.
Za te novce se u okruzenju ne moze kupiti bolja nova harmonika, polovna (po meni) moze.
Dakle, Petromaestro koje pravi i prodaje gdin Petrovic Ivan iz Zagreba nisu u rangu italijanskih (starih) harmonika tipa Dallape supermaestro ili Guerrini superior 2 ili 3 i slicno, ali su sigurno bolja investicija nego "rucni radovi" iz Srbije (Vekic i slicno). Danas se kod Petrovica takve harmonike krecu od 2600-3000€ zavisno od dizajna, a kopije (uglavnom iz Srbije, mada se prave i na drugim mjestima, CRO , BiH) kostaju u prosjeku 200€ vise (danas 2800-3200€). Po mom misljenju, jer sam probao nekoliko harmonika koje pravi Petrovic, a i dobar broj kopija (uglavnom su to kopije Guerrini superior 2), tonski su tu negdje u istom rangu, jer ni kopije nisu katastrofalne tonski u odnosu na original, mada se cuje bitna razlika. Ali, apsolutnu prednost bih dao Petromaestro kada je u pitanju mehanika, odnosno kvalitet tastature, jer je zaista brza i lagana za svirati, dok je na plagijatima uglavnom groblje vec u startu ili poslije godinu dana upotrebe. Basovi su opet nekako podjednako losi u poredjenu sa Guerrini superior originalima npr (neizrazajni i tihi, velika razlika u korist navedenih starih modela).
E sad, ukoliko neko hoce da dobije ekstra dobru harmoniku, onda se za te modele Petromaestro treba obratiti covjeku po imenu Petar Moger (Balaton, Madjarska), koji je inace kolega od Petrovica. Gdin Moger radi skuplje modele, bio je na prezentaciji jedan bijeli model, pokusat cu sad napisati "Bianco perloid inteligent IV" ili tako nesto, to meni super zvuci na YOUTUBE, ali vjerujem da je cijena oko 6000€. Petrovic se opredijelio za ove jeftinije modele zbog ekonomske situacije, odnosno slabe kupovne moci u Hrvatskoj i okolini, a vjerijem da zna sklopiti i harmoniku od 10.000€, samo u tom slucaju vjerovatno morate uplatiti avans.
Dakle, investicija u harmonike gdina Petrovica od 2600€ za novu 2+2 nije uopste pogresna, samo morate biti nacisto da se to poslije jako tesko moze prodati kao polovna harmonika za one novce koje ce ona (i tada) realno da vrijedi, jer nije poznata dovoljno i jer imidz i predrasude cine svoje.
Odluka je Vasa.
Pozdrav :svirac:
Korisnikov avatar
k3ra
48 basova
48 basova
Postovi: 58
Pridružio se: 14 Sep 2011, 19:35

Re: PETROMAESTRO harmonike

Post od k3ra »

Pozdrav! Svi znamo da gosp. Petrovic nevoli da hvali svoje harmonike, ali moje misljenje je, a nadam se i drugih forumasa da bi gosp. Petrovic trebao da napise par recenica o svom instrumentu, kad je vec ova tema otvorena!
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: PETROMAESTRO harmonike

Post od petar3petar »

.
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: PETROMAESTRO harmonike

Post od sqartist »

Pozdrav svima, a specijalni pozdrav "Čupavcu" i "Petru3petru"! :ijuju:

Pošto me Admin zamolio da ovdje napišem svoje dojmove harmonike Petromaestro napisat ću, a ne u temi Weltmeister Cantus gdje sam ostavio slike svoje harmonike, a Admina je zainteresirala moja profilna slika.

Naime na mojoj profilnoj je harmonika mog "kolege po instrumentu" iz okolice Zagreba, a rađena je kod Mogera u Mađarskoj. Ja ću se ovdje osvrnuti na harmonike koje radi g. Petrović jer njega poznajem osobno i jako često komuniciramo te me često savjetuje i učim od njega o svemu vezanom za harmonike pošto me zanima izvođenje popravaka.

Probao sam jednu njegovu harmoniku koja je došla na servis i bila je stara negdje godinu dana. To je bio model 13+4 registra, 2+2, dupla kabina. Tada me se prvi put dojmila jer je bila glasna, jasna u svim bojama, lagana, i tehnički dobra. Nove harmonike u tom rangu materijala i tonskih osobina nemoguće je dobiti po toj cijeni (2500-3000€). Kabinski glasovi su bili duboki i masni, a direktni glasovi opet jaki i prodorni. Harmonika je u srednje jakom razvlačenju u masteru na obje strane zatresla prozore na sobi. Kad ju je g Petrović otvorio, vidio sam neke razlike od "ostalih" harmonika koje sam vidio i shvatio zašto ima takve tonske osobine, što je i sam Ivan potvrdio, no nebi o tim detaljima. Tipka mi je također odgovarala, a i radi se kao i sve drugo po želji kupca, što je najbitnije. Ostale Petromaestro sam čuo što na kvalitetnim snimkama, što uživo na daljincu. Također, gledao sam osobno i nedovršene primjerke u dijelovima i mogu reći da je Petrovićev rad na jako visokoj razini preciznosti i za mene je on iskustvom i vještinama ravan talijanima, s kojima dugo godina surađuje i oni mu pružaju povjerenje. Negdje sam pročitao na forumu da Moger radi skupe modele, a Petrović jeftinije, zbog kupovne moći. Pa prema statistikama i podacima, Mađarska je "u banani" kao i Hrvatska, ako ne i u većoj. To bi također značilo da se onda u Mađarskoj dobro prodaju skupe harmonike??? Ne bih rekao. Opet, neki bi mogli implicirati da Petrović ne može ili ne zna napraviti takvu "skupu" harmoniku. Prema svemu što znam o njegovom radu, posebno i prijašnjem, znam da bi mogao napraviti i "legendarnu" samo je on takva osoba da radi djelima, a ne riječima i zato ga i cijenim.


No, moj osobni ukus štimanja harmonike je drukčiji, kao i estetika zato me isključivo balkanski štimane harmonike ne impresioniraju toliko. Kao što sam rekao Adminu na temi "WELT-CANT" nadam se kroz neko vrijeme postati vlasnik jedne Petromaestro po mom ukusu. Sada imam Cantus 4 i ne planiram je prodavati jer ima predobar zvuk bassona koji ima malokoja talijanka koju sam svirao i čuo, iako ostale boje nisu nešto baš glasne i jake, tako da mi u sevdahu kida dušu :P . Također potrebno joj je uštimavanje. No ovakve tržišne cijene te harmonike su tragične i nitko mi ne može platiti ono što meni vrijedi, a doduše ima i sentimentalnu vrijednost. Inače se ne palim na brendove jer čim postoji idealiziranje i generaliziranje vezano za neki brend, tu se javlja i temelj za "život na staroj slavi" i manipulacije. Također, meni je u prednosti nova harmonika kada ju radim za sebe i po svom ukusu, no naravno da bih u kolekciji želio imati neke od starijih modela....

Eto, ovo je moj osobni pogled na "problematiku" i držim da svatko treba prvo probati i iskusiti nešto pa tek onda ocijeniti i okarakterizirati jer tako je načisto s tim da je u pravu, zar ne :)

Pozdrav svima i živjeli!
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: PETROMAESTRO harmonike

Post od Webmaestro »

Hvala sto si podelio sa nama svoje iskustvo.
Korisnikov avatar
sqartist
96 basova
96 basova
Postovi: 107
Pridružio se: 28 Mar 2011, 11:31
Lokacija: HR
Kontakt:

Re: PETROMAESTRO harmonike

Post od sqartist »

...sad sam skužio da je korisnik Ionika napisao u vezi bijelog perloid modela. To je ovaj na mojoj slici i cijena nije 6000€. Drugi bijeli model (5-glasni) je otišao za New York, kako kaže g. Moger
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: PETROMAESTRO harmonike

Post od steela »

ne mora g PETROVIC ALI CU JA MJESTO NJEGA (LICNO MI JE ON OVO REKAO) :petromaestro,jesu glasne,ali nemaju bogat ton!!!LAGANE,PRODORNE,LIJEPE,I ON IH IZRADJUJE PO NAARUDZBI,A CIJENU NECU DA GOVORIM IZ NJEGOVIH RAZLOGA!
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: PETROMAESTRO harmonike

Post od dugmetarac78 »

Nisam nigde video, a baš bih voleo znati, dali ima i dugmetarska verzija Petromaestro? I ako nema, dal ima šanse da će biti na tržištu? Voleo bih probati tu harmoniku.
Odgovori