FARFISA

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

FARFISA

Post od steela »

moze li neko da mi kaze nesto vise o harmonici FARFISA..kake su to harmonike..?hvala unapred.pozdrav
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: FARFISA

Post od Guerrini master »

Mislim da su oni nekad radili Scandalli ili su bili u suradnji s njima. Nesto poslije su se pojavili sa elektricnim harmonikama, koliko sam ja zapazio.
Nekad na Scandalli super 6 iz ranih 50tih mozes vidjeti na plocici farfisino ime. Dosta sam puta cuo od nasih ljudi da ako je super 6 i farfisa je radila da bijeze od te harmonike, neki kazu da to nije istina i da je farfisa radila sve te harmonike. Ja bas i nisam siguran da li je to istina ili ne.
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: FARFISA

Post od Guerrini master »

Mozes kupiti knjigu od Scandallija direktno. Tamo imas cijelu istoriju Scandallija, ali na talijanskom jeziku. Mislim da ces razumijeti dosta toga, a mozes koristiti i google translate.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: FARFISA

Post od petar3petar »

Spomenuta knjiga postoji knjiga i na engleskom jeziku.

Kao što sam nedavno u nekom kontekstu napisao, sve Super VI i Artist VI, uključujući i T modele i Artist VII, radila je Farfisa a S. Soprani, S. Scandalli i N. Frontalini su bili vlasnici spomenute firme.
Spomenuta firma bila je doista velika, radila je svašta a 80. tih godina otišla je u stečaj.
Jedan od razloga je i nagli razvoj elektronike te pojava sintisajzer na svjetskom tržištu a time i znatno manji interes za harmonikom.

Negdje u dokumentaciji imam i račun za harmoniku S. Soprani Artist VI izdat od firme Farfisa sa njihovim žigom
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: FARFISA

Post od steela »

ja znam da vi imate artista 6,kad ste je kupili?
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: FARFISA

Post od Guerrini master »

Spomenutu knjigu mozete kupiti samo na Talijansom na zalost. Licno sam im kontaktirao da mi posalju primjerak na engleskom, ali su mi rekli da nemaju na engleskom jeziku. Mozda su nekada imali, ali vise ne. Moj prijatelj je kupio jedan primjerak prije neki dan, ali na talijansom, pa ga muke hvataju dok prevede neke recenice. Ako tko zna gdje ima kupiti ta knjiga na engleskom jeziku, neka mi se javi.
Pozdrav
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: FARFISA

Post od petar3petar »

Moguće!
Ja imam na engleskom.
Kada je knjiga izašla, unazad 5-6-7 godina, bilo ih je i na engleskom.
Odgovori