U cemu je razlika izmedju Superior 2 i President-a?

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

U cemu je razlika izmedju Superior 2 i President-a?

Post od boki80 »

Eto kao sto sam naslov poruke kaze, voleo bih da znam u cemu je razlika izmedju ova dva modela harmonike? Takodje me interesuje i koliko se krece cena i jedne i druge (mislim na originale naravno i na modele krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih godina)? Pozdrav!
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: U cemu je razlika izmedju Superior 2 i President-a?

Post od boki80 »

Nema odgovora. :cry:
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: U cemu je razlika izmedju Superior 2 i President-a?

Post od boki80 »

Evo posle nekog vremena i pretrage, nekih diskusija dosao sam i sam do nekog odgovora, nesto slicno sam vec pisao na drugom forumu pa deo tog teksta postavljam i ovde a tice se ove tematike, razlike izmedju Guerrini Superior2 i President-a. Po meni a nadam se da ne gresim iskoristicu izraz koji se dosta koristi u automobilskoj industriji i veoma je rasprostranjen kao marketinski potez, President je samo restilizovana verzija dvojke. Dvojka je bila top model u ponudi Guerrini-ja (ne racunajuci trojku koja je nekako bila u posebnoj klasi zbog 140 basova), tako da su modeli dvojki do pojave President-a identicni ako ne i bolji u zavisnosti od primerka. Jer sto se tice razlike, u cemu se ona ogleda, vizuelno drugacija je dekla, slova, registri nisu cetvrtasti vec "paciji kljun", sam mehanizam za registre je identican i na dvojci i na Prezidentu, dirke su malo zaobljenije na dvojci i mozda su tu neki detalj sto se same klavijature tice doterali i to je to. Sto se tice tonova i to je vrlo diskutabilno, opet bih se vratio na ono sto sam malopre rekao, ako je do pojave President-a Guerrini-ju dvojka bila top model u ponudi pa nije valjda na njih stavljao tonove 2. klase a da samo na President stavlja tonove 1. klase?! A i tonovi su kao sto rekoh za diskusiju jer nije ni svaka harmonika ista makar napravljena i iste godine... Svaki instrument je prica za sebe. Takodje i prica koju sam negde procitao da su na President-u duze suseni faseni nego na dvojci takodje mi "ne pije vodu" jer poznato je da su tih 80-tih godina Prezidenti isli "kao ludi" pogotovo za prostore bivse SFRJ. Cim je potraznja velika to je i vreme za neku vrstu proizvodnog procesa skraceno i to uslovno. U sustini ovo sto sam napisao vazi za period pre samog pocetka proizvodnje President-a, posle toga moguce je da su hteli da ipak naprave razliku izmedju dvojke i njega pa su mozda na dvojke stavljali tonove 2. klase, ali pre toga, nikako ne mogu da poverujem u to. Da rezimiram, dvojke do pojave President-a su ili identicne sa njim ili mozda cak i bolje, u zavisnosti od primerka. U harmonikaskim krugovima President mu malo dodje pitanje i prestiza, ne moze da se kaze da nije tako, ipak je to instrument na glasu. Tako da dobra dvojka iz recimo perioda pred 80-te i neku godinu posle mislim da moze da stane naspram Presidenta i da se poredi a o ovim novim plasticnim da i ne govorim jer one i ne mogu da se porede jer su mnogo losije. Interesuje me jos neko misljenje. Pozdrav!
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: U cemu je razlika izmedju Superior 2 i President-a?

Post od bpodnar »

Kao što si i sam konstatirao niti jedna harmonika nije ista jer to je ipak akustični instrument čiji ton ovisi o vrsti materijala koji su unutar instrumenta i još mnogočemu. Razlike između Prezidenta i obične "dvojke" je skoro nikakva, možda samo estetske prirode, a kakva je tonski ovisi o ovome što sam prvo rekao što znači da jedna može biti bolja od druge i obratno. Moram još reći da su talijani napravili dobar potez dajući besplatno harmonike poznatim muzičarima sa balkana jer tako su sebi napravili strašno dobru reklamu (tu prednjače Guerrini i Dallape) i zato danas većina ljudi na našim prostorima ne vidi dalje od te dvije marke, a zašto? Zato jer Guerrini svira Pavković, Kemiš i društvo, Dallape svira masa drugih poznatih muzičara. Još ako uzmemo u obzir jednu dezinformaciju koju je netko jednom pustio u javnost, a to je da su najbolje Guerrini harmonike modeli Prezident iz '79. onda je sve jasno. Da pitate nekoga u Guerriniju kad su počeli praviti Prezident nitko od njih tamo koliko ih ima (a ima ih jako malo u firmi-danas skoro pa i ne rade) neće vam znati reći jer to njima ne znači ništa niti se s tim opterećuju. Njima je bilo bitno probiti se na tržište i stvoriti brand i zaraditi novac u čemu su uspjeli, a dalje je sve prepušteno stereotipima i predrasudama i raznim manipulatorima i kvazi-majstorima koji su prepravljali svakakve krševe od harmonika i stavljali na njih natpise Guerrini i Dallape, a ljudi su to pušili i puše još i danas (pogledajte oglasnike) pa kad se utvrdi da nemaju originalnu harmoniku nego nekakvu prepravljenu Deliciju ili slično, onda je bude kuku lele, ajme meni za čega sam dao 3-4-5000€. Jasno je kao dan da je Guerrini i Dallape preferirana marka na Balkanu, ali to je samo posljedica našeg mentaliteta, jer što imaju drugi to moram imati i ja jer valjda je to najbolje kad drugi kupuju. Jedini lijek za rješavanje nedoumice "koja je bolja" ili "u čemu je razlika" je taj da se instrument isproba pa usporede dojmovi. Generalizirati se nikako ne može. Malo odoh u širinu, al šta ću kad jedno drugo veže.
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: U cemu je razlika izmedju Superior 2 i President-a?

Post od boki80 »

Drago mi je da se jos neko oglasio u ovoj temi te nisam ostao sam sa svojim misljenjem. ;) Svaka cast na poruci, sve se slazem sa tobom!
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: U cemu je razlika izmedju Superior 2 i President-a?

Post od bpodnar »

Jel ti možda namjeravaš uzeti jednu od te dvije harmonike čim pitaš za razliku ili te to onako iz radoznalosti interesira?
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: U cemu je razlika izmedju Superior 2 i President-a?

Post od boki80 »

Ja vec imam Guerrini Superior 2 '79 godiste u perfektnom stanju a tonski je ekstra. Slika je u mom avataru. Cisto sam se eto interesovao i trazio podatke u cemu se ogleda ta razlika izmedju "dvojke" i "Prezidenta".
Korisnikov avatar
bpodnar
96 basova
96 basova
Postovi: 96
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: U cemu je razlika izmedju Superior 2 i President-a?

Post od bpodnar »

He,he, vjerojatno ti si imao plan ili priliku da uzmeš prezidenta pa nisi znao u čem je kvaka, jel je bolji od ove tvoje ili ne.
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: U cemu je razlika izmedju Superior 2 i President-a?

Post od boki80 »

Ma ne, stvarno me iz cisto radoznalosti interesovalo u cemu se ogleda ta razlika. Posto vidim da svi poznatiji harmonikasi sviraju iskljucivo na Prezidentima. Sto se mene tice posto je moja dvojka stvarno izuzetan primerak veoma je veliki znak pitanja da li bi je uopste i menjao za President. Jer primerci pomenutog modela koji bi eventualno bili interesantni za razmatranje su verovatno vec u posedu ljudi koji ih nikada ne bi prodavali. Sve ostalo je ko zna u kakvom stanju, kako je svirano, sta je radjeno, stelovano...
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: U cemu je razlika izmedju Superior 2 i President-a?

Post od micha56 »

@boki80
Ne cackaj mecku po ...
Harmonika ti je predobra i ne trazi hleba preko pogace.
Ja tu nista me bi menjao ...

Pozzz.
Odgovori