guerrini :perica jacimovic

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

guerrini :perica jacimovic

Post od steela »

muci me jedna stvar,a to je harmonika koju svira perica jacimovic,1.harmonika srbije..
ima harmoniku guerrini,ali neznam koja je nema sanse,ako netko zna,bio bih mu zahvalann
petarbg77
48 basova
48 basova
Postovi: 60
Pridružio se: 29 Nov 2011, 23:55

Re: guerrini :perica jacimovic

Post od petarbg77 »

steela napisao:muci me jedna stvar,a to je harmonika koju svira perica jacimovic,1.harmonika srbije..
ima harmoniku guerrini,ali neznam koja je nema sanse,ako netko zna,bio bih mu zahvalann
Ako mislite na P Jacimovica, trenutno sef orkestra RTRS, iz B Luke, trenutno svira Guerrini superior 2, iz 1970 g. Pre toga je svirao "trojku" sa deklom kao u Prezidenta.
Ono što je tipično za njegovu harmoniku, a nije uobčajeno na dvojkama, je natpis "superior", na bas registru , gde inače kod kasnijih modela piše "master"
Ali to je tako, za to godište, takodjer na znaku - ma deklu, gde inače stoji natpis Guerrini, ima natpis Superior, što je takodjer tipično za to godište - sve do 73/74 godine.
I još jedna razlika od uobičajeni dvojki je natips "cassoto", na bas strani u gornjem uglu, stavljan je u glavnom za skandinavsko tržište, mada nije sto posto pravilo
Inače njegova harmonika ima "binci " ton, drvenu kabinu, i bas fasen, koji nije u "G" rasporedu. Dimenzija je kao kod starih dvojki, a i težina, oko 13,5 kg

Mislim da je dovoljno.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: guerrini :perica jacimovic

Post od steela »

a vidi,evo je ista po tvom opisu...

Slika

samo nema natpis cassoto,i na pericinoj mislim da nema ovog grba od guerrinja,aa ista preslikana..

odakle je on??
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: guerrini :perica jacimovic

Post od petar3petar »

Pozdrav!
Ta dvojka nema orginalnu masku.
Na maski su sitniji otvori što za guerrini nije tipično.
Budući da je harmonika kupljena u švedskoj a Guerrini je za to tržište radio harmonike iste konstrukcije ali sa drugačijom maskom, mislim da se radi o Ramjes harmonici istih performansi kao i Guarrini Superior 2. Na takvim je harmonikama dodatno pisalo Cassotto u gornjem dijelu na basovnoj strani.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: guerrini :perica jacimovic

Post od steela »

ima jedna se prodaje,academy 1 cassoto,slici na ovu dvojku samo sto je 3 glasna,dakle 2 +1..
petarbg77
48 basova
48 basova
Postovi: 60
Pridružio se: 29 Nov 2011, 23:55

Re: guerrini :perica jacimovic

Post od petarbg77 »

steela napisao:a vidi,evo je ista po tvom opisu...

Slika

samo nema natpis cassoto,i na pericinoj mislim da nema ovog grba od guerrinja,aa ista preslikana..

odakle je on??

Sad se bez veze bavim detaljima.....ali pošto Pericu poznajem, i gledao sam tu harmonik, da kažem, njegova harmonika nema grb i pletenicu, jer ih je privremeno skinuo, zbog kačenja daljinca.
Perica je rodjen u Austriji, živeo je u Beogradu, u mladosti, gdje je učio harmoniiku kod čuvenog Vasketa, s tim što je po meni izgradio i neki svoj vlastiti stil, u kojem ima više mekoće u sviranju, nego što je tipično za učenike profesora Vasovica....Preselio se u B Luku, gde sad živi i šef je orkestra RTRS-a


Štp se tiče ove druge harmonike, znam njenog prehodnog vlasnika, sigurno je original i Guerrini i kupljena ja kao nova u Beogradu. Vidi se da je sadašnji vlasnik skinuo pletenicu i postavio "čičak trake" za kačenje mikrofona. Htio sam je od prehodnog vlasnika kupiti, ali je prodao dok sam ja skupio pare.
Razlika izmedju ove i Peričine je samo u tome što je Peričina iz 70 godine, a ova dve - tri mladja. Peričina ima malo žuće basove, ali to je takodjer tipično za
70-tu godinu i koju ranije.

Što se maske tiče, vrlo nerado ulazim u rasprave sa bilo kim...a posebno ne želim, da demantujem poznavaoca kakv je gosp. Petrovic, medjutim, bez ljutnje,
moram da kažem da je ova maska originalna i da postoji razlika u ovoj vrsti maski do 74 godine i kasnijih godina . Do 73-74 ona je takva baš kakva je na ovoj harmonici, što se može videti, ako na pr, pogledate stare snimke poznatog harmonikaša LJUBE KEŠELJA, gde se baš vidi superior 2 sa takvom maskom
žutim basovima i td, mada nije jedini... Harmonike iza 74 imaju te drugačije otvore, kako kaže goidp Petrovic i na master registru piše - "Master"

Što se tiče firme Ramjes, radi se zapravo u uvozničkoj firmi iz Svedske, koja nikad nije pravila harmonike, nego uvozila Guerrini harmonike pod svojim imenom.
Navodno, tako je imala neke povlastice kod uvoza, što nije ni bitno, ali je bitno da to nije fabrika harmonika, nego jednostavno, trgovačka kuće. I to su 100 posto Guerrini harmonike.
Ova za koju pitate, je bas takav slučaj, video sam je na oglasima, prodaje se u u Subotici, čini mi se, kod Kosa, ona je identična kao Guerrrini Superior 1, dakle, 1 fasen u kabini i dva vani. Troglasna, ali je korpus veličine kao kod dvojke . POstoji i varijanta, sa dva fasena u kabini jedan vani, aona ima oznaku,
Guerrini 11-
Kad je Guerrini počeo saradnju sa Ramjesom, bilo je tu raznih faza...i označavanja...
Na pr...u početku je na harmonikama pisalo Guerrini i dodatno , SAMO,"cassoto", ostalo isto, naravno "cassoto" samo za harmonike sa kabinom.
Pa onda je na pr, Superior 2 , nosio naziv Superior 12, pa onda je bilo sasvim drugačije maske, naziv Ramjes i model, kao napr. ta - academi 1.
I da sad da se ne upetljavam dalje znam još mnogo primera, ali ono što je najvažnije u oba slučaja je proizvodjač Guerrini.

Ono što recimo je mene začudilo kad sam video da je Guerrini na pr isporučio pod svojim imenom i druigačijim oznakama svoje harmonike
sa tom Ramjes maskom za Američko-Canadsko tržište. Kad su harmonike u pitanju, stvarno je teško tvrditi nešto sto pšosto, ako ne znate put nekog primerka od početka do kraja...
Ali najvažnije je da je harmonika original. Ostalo nije bitno
Znam da tu činjenicu zloupotrebljavaju razni ljudi koji neke sklepane harmonike prikazuju baš kao "posebno radjne", "posebno naručene " i td, ali to se lako
utvrdi.
http://www.youtube.com/watch?v=1xUNGjzF ... re=related

Evo ti jedan link, jedne Guerrini harmonike, sa maskom kao u Ramjes-a-. Ova je petoglasna, a na e bay-u sam video istu četveroglasnu samo crni registri, i ima ih 11.
Imao bih još primera, ali da ne dužim, u glavnom, sa harmonikama je kao i sa ženama, nikad ne možete biti sigurni sto posto i sve su bar malo različite....









Što se maske tiče
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: guerrini :perica jacimovic

Post od steela »

sto se tice dekle/maske,ovaj deklo nije toliko dekorativan,ali je najbolji..
zvuk prolazi bolje,i ova zavjesa u unutrasnjosti,malo pigusi ton,i cini ga ljepsim..
a i ja sam iz banja luke,volio bih ga nekada sresti..
Odgovori