harmonika paolo soprani

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

harmonika paolo soprani

Post od mladen-marija1 »

pozdrav,kupio sam harmoniku paolo soprani,harmonika ima 120 basova,9 registara u primu i dva registra u basu,registri u primu su kockasti,bijele boje,a u bas strani su masivni aluminijski,u donjem dijelu harmonike ima natpis "borgna casarta udine" a u gornjem dijelu stoji natpis pisano "paolo soprani",srednji registar na prim strani(master) je crne boje,ostali su bijeli,oznake registara odozgora pa nadole su sledece:flauto,violonc,celeste,musette,master,saxofon,contralt,pa se opet ponavljaju flauto i violonc....harmonika je trenutno u zapustenom stanju,poispadalo joj je 14-ak tonova iz fasena pa trenutno ni ne znam kako zvuci...molio bih postovane clanove ovog foruma za misljenje o ovoj harmonici,i kakva je tonski ako se netko sretao s njom,isplati li se ulagati u nju,cudni su mi nazivi registara,laicko pitanje...ima li ova harmonika basoon i klarinet(to znam sta je) :roll: za harmoniku pretpostavljam da je iz 70-ih godina,lagana je,oko 10 kg,ima na prim strani 4 fasena...unaprijed zahvaljujem na odgovorima ako neko nesto zna,lijep pozdrav svima...mladen
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: harmonika paolo soprani

Post od petar3petar »

Potšovanje.
Iz napisanog se može zakljućiti da je harmonika 4. glasna bez pikola odnosno sa duplim tremolom.
Na nekim od registara trebala bi biti oznaka sa tri točkice u vodoravnom nizu.
Te harmonike su tehnički riješne dobro a i imale su lijep ton za onu vrstu muzike kojoj su namjenjene, a namjenjene su onim podnebljima koje vole visok tremolo. To su alpska područja, njemačka, francuska, italija, slovenija....
Ako je harmonika dugo stajala najvjerojatnije joj je potreban opsežniji servis i to prvenstveno na tonovima.
mladen-marija1
96 basova
96 basova
Postovi: 115
Pridružio se: 15 Jul 2012, 13:31

Re: harmonika paolo soprani

Post od mladen-marija1 »

hvala velika na pojasnjenju,slusao sam tu harmoniku na internetu i odusevila me boja tona,za tu muziku za koju je namenjena je fantazija i zaista sam bio rijesen da investiram u nju i da joj udahnem zivot,medjutim na moje uzasavanje kad sam otvorio harmoniku pored 12 tonova koji su ispali iz fasena i unutar nje "zveckali",polio me hladan tus kad sam izbrojao jos 16 tonova kojih "nema",i gde naci takove originalne tonove,teska srca sam je prepustio preprodavcu
Odgovori