Hohner-u koji rang spada?

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Hohner-u koji rang spada?

Post od Ukika »

hahha lepo receno ;)
dragisapa
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Hohner-u koji rang spada?

Post od dragisapa »

Hohner Gola je pravljena sa idejom da to bude harmonika za dzez. Znam za jednu dugmeteru. Ona je petoredna, cetvoroglasna, 2+2, u primu, petoglasna u basu. Cini mi se da ima klavijaturu sa nekih 55 ili 56 tonova. Tonski je odlicna. Stimovana je ravno, znaci bez vibracije.
Sta drugo reci za instrument koji je kupljen pre 35-40 godina, a placen u to vreme preko 20 000 ondasnjih DM.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Hohner-u koji rang spada?

Post od Dallape 1960 »

Dragisapa ti posedujes tu harmoniku? nisam bas razuneo.. :)
dragisapa
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Hohner-u koji rang spada?

Post od dragisapa »

Ne, ja imam radnju za popravku harmonika. Tacnije ja sam vlasnik porodicne radnje za popravku harmonika, koju je osnovao moj deda. To je bilo davne 1927god. Tako da poznajem dosta instrumenata u kraju gde zivim i radim.
Tog Hohnera je kupio prijatelj mog dede, koji je ziveo u Nemackoj. On je bio zaljubljen u harmoniku
tako da je odvojio novac i kupio je.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Hohner-u koji rang spada?

Post od alibaba40 »

Samo i ja cu malo da se umijesam u debatu oko ove Harmonike Hohner.tipicno za svabe: kao i kod auta prvo placas marku i to debelo pa tek onda auto a tako je isto i sa instrumentima.Posto pratim dosta aukcije na e-bayu nabili su cijene i to uhuhu za Hohner,evo neki dan sam otisao kod njihovog majstora koji popravlja i prodaje Harmonike i dok smo pricali o kvalitetu Harmonika i sam je priznao ne samo za Hohner nego i drge Njemacke harmonike da su mulj. :pudc8:
edo harmonikas
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 04 Okt 2011, 02:24
Lokacija: St. Louis, MO USA

Re: Hohner-u koji rang spada?

Post od edo harmonikas »

E kad smo vec zapoceli ovako ozbiljnu temu, moram da se bar malo umjesam. Kao prvo Harmonike Hohner Gola su vrhunske harmonike koje se rade samo po specijalnoj narudzbini. Dakle nema ih u prodavnici kupiti, nego odes u Trossingen (Hohner tvornica) i tamo im kazes kakvu harmoniku hoces.
Oni ti uzmu mjeru i onda pocnu raditi po tvojim uputama. Dakle (Custom Built-po porudzbini) i sve je rucni rad. To traje godinu do dvije godine i tek onda imas harmoniku. Veoma mali broj ljudi (specijalaca) radi na toj harmonici- dvojica majstora za harmonike u Hohneru rade exkluzivno samo na tim harmonikama i veoma cesto provedu i po nekoliko sati samo na stimanju jednog tona
(fino stimanje). Svi vanjski metalni dijelovi su pozlaceni.
Kao drugo covjek koji je napravio taj model je Giovanni Gola talijan koji je radio dugo za Dallape.
G. Gola(od 1952 -1972 radio za Hohner) i V. Marino ( isto talijan) su bili majstori koji su zajedno napravili najbolje Hohner modele koji takodje nose njihova imena. Obadvije vrste su vrhunske harmonike, a ostali modeli su pretezno namijenjeni za sire narodne mase.
Poslusajte na you tube Goran Kovacevic svira na Hohner Gola harmoniku, a isto tako ne zaboravite da Petar Ralchev ubija na Weltmeisteru.
Dakle - Znate li onu u rukama Mandusica Vuka svaka puska....... Dakle sjesti i vjezbati, vjezbati, vjezbati pa opet vjezbati, vjezbati.... itd. uhh previse sam pisao. Pozdrav svim harmonikasima.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Hohner-u koji rang spada?

Post od alibaba40 »

U pravu si ti prijatelju, ali to je kazemo Hohner Gola ili sto si rekao:Petar Ralcew sto svira onu Weltmeisterku ali po narudzbi.To ne mozemo racunati naruzba je nesto drugo u odnosu na serijsku proizvodnju.Sta mislis kad bi narucio novu guerinni ? Ne trebam ni pomisljati koliko bi kostala.Ja nemam
nista protiv kvalitete ni jedne harmonike,ali me muci prenabudzenost cijena u odnosu na kvalitet.
silvanca
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 18 Nov 2011, 12:46

Re: Hohner-u koji rang spada?

Post od silvanca »

Cao, ja sam dobila na poklon Amica IV HOHNER,KAKVA J TO HARMONIKA? :) MENI JE LIJEPA :))) AA SVIRAT NEZNAM. JA SAM IZ LJUBLJANE I MORAM PRONAČ NEKOG , KO BI ME UČIO SVIRATI (BEZ NOTA) , DA ČIM BRŽE POČNEM JER BI SVIRALA SAMO ZA SEBE... AKO NEKO POZNAJE KOG MOZE PREPORUČITI,HVALA
Korisnikov avatar
TBjole
16 basova
16 basova
Postovi: 19
Pridružio se: 08 Dec 2011, 15:25
Lokacija: Trossingen Njemacka

Re: Hohner-u koji rang spada?

Post od TBjole »

Dallape 1960 napisao:Negde sam procitao da hohner gola moze da kosta i do 15000 eura :asdfnjo: pa to kao 2 S. Soprani.. ko 3-4 prezidenta :asdfnjo: pa kakva je to harmonika brate dragi? SAMA SVIRA?

Nije da sama svira vec ta Harmonika je kompletni rucni rad od A do Z sta se Harmonike tice, mislim sa time da je svaki dugmic svaka Tipka Meh i ostale stvari od te Harmonike rucni rad, sta se proizvodnje tice take harmonike od prilike 6-8 mjeseci trebaju dok se ne nenaprave i svi profesijnalni sviraci takve Harmonike sebi uzimaju dali za Tonsko snimanje u Studijama ili za sviranja.Dok kazimo skoro sve obicne Harmonike tonski imaju normalne plocice imas kod skupljih Modela ne samo Hohner ali si pito od Hohnera specijalno dve vrste plocica A Mano i A Mano I serije koje se nalaze u skupima Modelima Harmonikama,nemora znaciti ako je neka Kabinka da mora imati najbolje plocice.Dok se normalne Plocice svaka Manualno obraduje znace da su masinom prestimovane do tona i tek kada su u Harmonici stimovanje se finalski zavrsava. Stimovanje se sa iglicom od celika jer svaka Harmonika nema isti stim do kraja dok je u Harmonici tako da se ponekada dok se Harmonika ne proda ili zavrsi zavisi od modela po 2-3 puta jos prestima da na kraju ostane taj stim. Hohner Gola se i u time od svake druge Harmonike razlikuje posto kod tih Harmonika svaka se iz bazne grupe tonova c-c1 kompletni Instrument dijamatskoj fajlom svaki ton stima i po tim tonovima cela Harmonika u Diskantu i Basu stimuje. Sceloskupno radno vreme na tim Harmonikama iznosi skoro 6 mjeseci dok se nazvrsi takva Harmonika. Sta se i u cijeni iznosi. Dok jedna Morino Deluxe V koje vec imaju veliki standard oko 10.000 Eura krecu, mozes racunati da jedna Gola od 17.500 sve zavisi od Ekstra sta joj vise stavis do 40.000 Eura krecu to jeste da cena od toga zavisi sta hoces sve da imas u toj Harmonici.Svaka Hohner Gola ima Kabinu i najvrednije djelove koje se u danasje vremena mozeju upotrebiti i prozvesti. Naprimer drvo u Stimstokovima sto se u potrebi,dok Italijanske Harmonike Dallapa bivsa ili Guerrini, Sopranke itd. sve manje vise gledaju optiku Drveta da lijepo ocima izgleda Gola naprimer ima Mahagoni drvo sto upotrebljava,to nijedna druga Harmonika nema takvo drvo sta je izuzetno skupo.Zato se moze reci da je taj instrumenat najskuplji ali i naj bolje saradjeni.Cak polovne harmonike tih modela svejdno koje godine se proizvedu skoro nimalo vrednost negube od kupljene i prodajne Cene.Kazimo ako danas kupise jednu Hohner Gola u vrednosti od 20.000 Eura mozes je za 10 ili vise Godine za najmanje 17.500 ili najmanje 15.000 jos prodati sve zavisi koliko je ta Harmonika ocuvana i u kome je je stanju.Ja uvek kazem sporedi Golfa,Audija, Mercedesa i Bugatti Veyron jedno sadrugim i stavi jedno pored drugoga pa pogledaj malo sta je kako napravljeno onda znas zasto je Mercedes skuplji od Golfa ili Audija a Bugatti Veyron nemozes sa njima ni sporediti.Nadam se da sam ti mogo pomoci sta se tvoga pitanje tice.
Korisnikov avatar
TBjole
16 basova
16 basova
Postovi: 19
Pridružio se: 08 Dec 2011, 15:25
Lokacija: Trossingen Njemacka

Re: Hohner-u koji rang spada?

Post od TBjole »

TBjole napisao:
Dallape 1960 napisao:Negde sam procitao da hohner gola moze da kosta i do 15000 eura :asdfnjo: pa to kao 2 S. Soprani.. ko 3-4 prezidenta :asdfnjo: pa kakva je to harmonika brate dragi? SAMA SVIRA?

I sada jos nesto dobacim sto me duze smeta na nekima forumima da se neki modela Harmonika tako opisu ko da su bog i batina svi kuvaju istom vodom do dan danas evo naprimer sada jednog Kolceta koji po mome misljenju nije losije odsviran nego sa jednome Harmonikom iz Italije. Od skoro svake Harmonike moze nesto da se napravi sve je pitanje Novca i sta ulazes u neki Instrument.Tonovi svake Harmonike mozeju da se promene da mislite da imate dve razlicite Harmonike.Dok normalne plocice ili vecina Plocica koje su ugrade u neki Instrument trebaju manje vise snage (zraka) da se odirgra ili ton proizvede imate naprimer u Hohner Goli plocice koje bez da su ugradjene mozete sa zrakom ispod nosa da dadnu ton,a velika je i razlika koji se Materijal stavi na plocice naprimer dok Italijanski Modeli stavljaju lederventile puno Modela imaju koji imaju plasticne ventile na sebi. Zasto neuzimaju svi jednake Ventile dok Italijanske Harmonike hoceju namerno mekse tonove sa lederventililma da uspevaju Firma Hohner vec godinama stavlja plasticne Ventile zato sto jednostavno duze se sa njima svira i generalne intervale produzavju, i ako je za neke taj ton ne Balkanski stim sta nije istina Hohner isto tako moze Harmonike da stimuje od 438 do cak 445 Hz samo sto je za Firmu Hohner nase podrucje premaleno da bi se za njih isplatilo Serijska proizvodnja Harmonika. To su preuzeli Italijani zato sto su jednostavno blizi nasem podrucju i njima se to proizvodilo zato sto su sve Firme koje su tamo nastojne dali Dallape ili Guerrini svi zajedno producirali za nase podrucje kazimo Guerrini je drvo nabavljo za Harmonike Dallape su plocice proizvodili treci je servisiro cetvrti je pravijo ekstra na poklopcima ko neki Specijalni Modeli sto su proizvedeni itd... Firmi Hohner je bilo u interesu da jedno sto vece svetsko podrucje proizvodi kao Francuska sa Musette Stimom sto imaju ili Slovenija za Avsenika sto proizvode Harmonike od Modela Morino sto do dan danas ima.Potime nemogu neke price koje do danas kruze da shvatim jer ima i kod nas na Balkanu dosta tih Harmonika iako su mozda u normalnim ko sto svi kazu Klasicnom smeru napravljene, ja sam isto tako drzo i isprobavo Harmonike koje su za Balkansko podrucje proizvodene i tamo u Studijima upotrebljene a to se moze i dokazati, samo mnogi koji vide da jedan Pavkovic je na Televiziji i nosi neki Model neke Harmonike za kojom je placen da je nosi nemora u istiniti da znaci da kada on svira za sebe sa tom Harmonikom i tamo svira.

http://www.youtube.com/watch?v=TweL8QhsiRM Kemis na Hohner Morino Artiste

a evo i jedan zamene najboljom Harmonikom koja se proizvodi jos do dan danas
sa jednim jako ljepom pjesmicom

http://www.youtube.com/watch?v=0wXiJgCRH4Y Rokko Granata Hohner Gola
Poslednja izmena od TBjole u 08 Dec 2011, 19:30, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori