Harmonike od karbona

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Harmonike od karbona

Post od Dallape 1960 »

Postovane kolege slucajno sam naisao na netu na tekst o ovoj harmonici pa me zanima da li je imao neko prilike da proba ovu harmoniku i jeste li culi nesto o ovom projektu? ono sto bi trebalo da bude glavna prednost ovih harmonika je tezina od par kilograma, ali je pitanje kakav ce biti ton? sto se tice karbona citao sam da je izuzetno otporan na habanje, i izuzetne cvrstine. Znam da je pokretac te proizvodnje nas covek Srdjan Dobrnjac i da je naziv harmonike Karboneon. Bilo bi pravo zadovoljstvo svirati harmoniku od 3 kg koja zvuci autenticno kao dobra stara dallape ili guerrini. :-)
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Haemonike od karbona

Post od cupavac »

Srđan Vukašinović...., je li imaš kakvu fotografiju te harmonike, ne mogu naći na internetu. Navodno u Švicarskoj radi....
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Harmonike od karbona

Post od Dallape 1960 »

Nemam kolega mada bih voleo da zaimam jednu takvu harmoniku ako se budu radile sestoredne za nase trziste..
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Harmonike od karbona

Post od cupavac »

Da, i mene zanima..., njuškajući po internetu naišao sam na firmu Strasser koja radi frajtonerice od karbona, ali ne piše težina,
barem je ja nisam uspio pronaći. U svakom slučaju, korisna informacija..., hvala ti. :pozdrav: :svirac:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Harmonike od karbona

Post od petar3petar »

Da će harmonika težiti samo 3 kg to nije moguće, pa i karbon ima masu.
Pa onda bi više od pola te mase pripadalo na tonove jer tonovi sigurno neće biti od karbona.
Vagnuti ću jednu garnituru tonova za 4. glasnu harmoniku sa 5. glasnim basom baš da se uvjerim.
trofazni
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 27 Dec 2017, 10:00

Re: Harmonike od karbona

Post od trofazni »

Moguce je, razlika ce vjerojatno biti u volumenu utrosenog materijala. Za istu cvrstocu potrebno je puno manje karbona nego drveta, iako treba uzet u obzir da je gustoća drveta cca 0.5kg/cm3, a carbon fiber-a 2.267kg/cm3. pa se da zakljucit da bi stijenke karbonske harmonike mogle biti tanke nekoliko milimetara, sto na kraju krajeva postavlja pitanje kako ce uopce zvucat takva harmonika, mozda neka elektronska i bude...

Iako nebi bilo lose da se karbon pocne koristit za izradu klavijature, dekla, i tako nekih sitnica, pa bi se mozda nakupilo nekih 0.5-1kg manje...


LP
Jaric_T_Zivadin

Re: Harmonike od karbona

Post od Jaric_T_Zivadin »

@trofazni
Nisam toliko kompetentan u vezi materijala ali slazem se s tobom da bi verovatno bilo dobro iskoristiti ga svuda gde je to moguce kako bi se smanjila tezina instrumenta.

Naravno, treba ga barem radi eksperimenta probati u polukorpusima kao osnovu, ali mislim da nema sanse u odnosu na drvo. Drvo "svira", a za karbon licno sumnjam.
Odgovori