Koliko je zapravo bitna marka instrumenta?

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Koliko je zapravo bitna marka instrumenta?

Post od accordionist »

Pogledajte ovaj video
https://www.youtube.com/watch?v=ApGXujZVWf4
Covek je svirao jednu istu stvar na razlicitim klavirima cije su cene od 600 dolara pa sve do najskupljeg od 363 000 dolara! Bilo bi interesantno da neko ko je u mogucnosti da snimi jednu istu stvar u istoj prostoriji na harmonikama razlicitih marki i cena, recimo da krene od neke kabinske od oko 1.500 eura pa da zavrsi do onih najskupljih od bezobraznih preko 10.000 evra. To bi znaci vazilo samo za kabinske harmonike.
I na kraju, kakvo je vase misljenje u vezi snimka koji sam postavio na pocetku posta? Meni vec drugi klavir u testu zvuci skoro priblizno kao zadnji najskuplji, a razlika u ceni je..... :affraid:
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Koliko je zapravo bitna marka instrumenta?

Post od Koca »

E pa to da neko svira i snimi na razlicitim harmonikama ne znam i da platis da li bi neko uradio. Ali veruj na rec da ima razlika narocito to oseca onaj koji svira i sa kojom lakocom svira a isto i onaj koji slusa, pa da nema ne bi postojale tolike razlike u ceni. Ja sam moju harmoniku x puta stelovao na razne nacine pa i sama ona bi razlicito zvucala da sam sve to snimao. Ono sto se ne da snimiti je kvalitet klavijature.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Koliko je zapravo bitna marka instrumenta?

Post od sampionce »

Tako je Koco!
Kvalitet klavijature je MOZDA i presudan za sviraca.
Tonski se vecina njih (iz iste kategorije) moze doterivati do odredjene mere (doduse i mehanika), ali za sviraca i njegovu virtuoznost (ali ne i muzikalnost!) mehanika je presudna!

Dzaba Ferari ako u njega sipas dizel i vozis po makadamu!
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Koliko je zapravo bitna marka instrumenta?

Post od Koca »

:lol: :pozdrav:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Koliko je zapravo bitna marka instrumenta?

Post od petar3petar »

Radio sam svakakve eksperimente te vrste i prije niz godina i nedavno, prije manje od mjesec dana. Budući da kod mene ima svega u svim klasama i mojih i tuđih, vrlo često navrate ekipe da to probaju.
Činjenica je da, da bi dobili korektan dojam, treba harmoniku i slušati kada je svira netko drugi a isto tako je treba čuti i osjetiti osobno, dakle da je staviš na sebe i probaš.
Rezultati su svakakvi.
Jedan pos.re ono što većina drugih preferira i to po čudnim osnovama.
Kod nas je još uvijek izuzetno bitna činjenica što na harmonici piše, tako da bi trebalo to sve napraviti vezanih očiju. Tada bi rezultati bili sasvim drugačiji.
Ne govorim to napamet. Radio sam prije nešto više od deset godina i takav eksperiment, dakle vezanih očiju.

Još jedna napomena!

Negdje tamo gdje ne postoje samo dalape i guerrinke, cijene harmonikama se ne određuju prema slovima koje na njima pišu već prema materijalima i finoći izrada.
U Trstu je za dobrih starih vremena Dallape Supermaestro bila skuplja od Guerrini President.
Niz takvih komparacija bi se dalo navesti no mislim da spomenuti primjer to najbolje doćarava.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Koliko je zapravo bitna marka instrumenta?

Post od accordionist »

Ok naravno da ima razlike, pa kad uzmes dve razlicite kasike nemas isti osecaj u ruci al sa obe moze da se jede :D Ali da li je realno da u slucaju klavira ta razlika kosta 300 000 dolara, a kad su harmonike u pitanju obicno sama ta razlika nas kosta negde oko 7 000 evra, ipak smo bolje prosli nego ovi sto sviraju klavir :D I uzgred da dodam, imao sam iskustva da mi harmonika od 1.500 eura vise odgovara za sviranje nego druga od 8.500 eura. Ali kod ljudi mozda deluje i ta neka autosugestija pa kad samo pomisli kako instrument koji drzi u rukama kosta 9 000 evra podsvesno umisli da je to savrsena harmonika :D
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Koliko je zapravo bitna marka instrumenta?

Post od sampionce »

Pa, ova tema je nekako blisko povezana sa onom koja je trenutno aktuelna - o preradama...

Bitan je ITEKAKO psihicki aspekt, kao i estetski, u svakom pogledu. Da li se bolje osecate u Jugu ili Mercedesu najnovije (nemam pojma koje!) klase, iako i sa jednim i drugim imate (npr. u gradu) isto ogranicenje brzine?!

Nema tu mnogo dileme... vrhunski muzicari sviraju vrhunske instrumente, a oni manje vrhunski (kojima, nije blam da kazem - i sam pripadam) pokusavaju da dodju do sto boljih instrumenata MISLECI da ce i njihovo muziciranje biti bolje. I jos nesto - svakako da ima razlike, jer psiha je cudo! A o mehanici smo vec govorili...

Ja kad nosim harmoniku (nije bitno koju!) kod majstora na sredjivanje OBAVEZNO mu kazem - sredi je tako da jedino sebe mogu da krivim za greske u sviranju/zvuku.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Koliko je zapravo bitna marka instrumenta?

Post od MladenIsakovic »

Ni cene danas nisu realne. Odličnu Dallape možeš da kupiš za 2000 evra, a dobru guerrini teško bez 5000. Ja lično više volim Dallape, al ima ih koji više vole Guerrini. Ali koja god da je vama bolja, razlika u ceni ni pod tačkom razno ne predstavlja razliku u kvalitetu, već je stvar toga što danas svi hoće Guerrini, stvar tržišta i potražnje. Tako da razumem gore kolegu koji reče da mu nekad više odgovara harmonika od 1500 nego od 8000 evra.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Koliko je zapravo bitna marka instrumenta?

Post od petar3petar »

MladenIsakovic napisao: 04 Sep 2018, 01:10 Ni cene danas nisu realne. Odličnu Dallape možeš da kupiš za 2000 evra, a dobru guerrini teško bez 5000. Ja lično više volim Dallape, al ima ih koji više vole Guerrini. Ali koja god da je vama bolja, razlika u ceni ni pod tačkom razno ne predstavlja razliku u kvalitetu, već je stvar toga što danas svi hoće Guerrini, stvar tržišta i potražnje. Tako da razumem gore kolegu koji reče da mu nekad više odgovara harmonika od 1500 nego od 8000 evra.
U potpunosti se slažem!
Odgovori