Dallape harmonika

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Zaključana tema
Adonis_Vernalis
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Dallape, za sva vremena!

Post od Adonis_Vernalis »

Radionicu za izradu harmonika "DALLAPE & FIGLIO" osnovao je Mariano Dallapé 1876. godine u Stradeli (blizu Pavije, Italija).

Mariano je rođen u mestu Brusino di Cavedine, u to doba deo austrijske pokrajine Južni Tirol. Sa svojih 20 godina, napustio je svoje rodne planine i došao u Italiju da potraži svoju sreću, kao što su tih godina mnogi činili. Dobio je posao u Đenovi, kao miner na radovima vezanim za proširenju luke, i radio taj posao sve dok ga preuranjena eksplozija nije fizički onesposobila.

Proglašen je nesposobnim da radi i bio primoran da se vrati kući. Na svu sreću, sobom je poneo svoju staru, jednostavnu austrijsku harmoniku, koju je vrlo vešto svirao, što mu je omogućilo da zaradi nešto novca i nađe prenoćište svirajući u krčmama i dvorištima farmi na svom povratku kući.

Kada je došao do Stradele, neki unutrašnji metalni delovi njegove harmonike su se pokvarili, a harmonika je postala neupotrebljiva. Mariana to nije obeshrabrilo, već je pokušao da je popravi. To je učinio toliko dobro, da je rezultat njegove intervencije postala sasvim nova harmonika, mnogo precizniji instrument sa jasnijim zvukom. Međutim, nije bio sasvim zadovoljan, pa je odlučio da sprovede u delo neke ideje koje su mu njegovi muzički i mehaničarski talenti nalagali. Odlučio je da napravi sasvim novi instrument sa daleko bogatijim zvukom od stare austrijske harmonike, koja nije bila ništa više od jednostavnog, pratećeg instrumenta. Rezultat je bio senzacionalan, a njegovo dostignuće opšte prihvaćeno.

Sledi citat iz italijanske Muzičke enciklopedije, pod odrednicom "Harmonika": "...ključna ličnost kojoj je, kroz seriju briljantnih inovacija, pošlo za rukom da pretvori arhaičnu harmoniku u savremenu i kompleksnu dijatonsku harmoniku, rođena je u Trentinu i živela u Stradeli. To je bio MARIANO DALLAPE'".

Firma je oduvek pripadala porodici Dallapé. Mariana je nasledio njegov sin Onorato, koji je takođe bio talentovan, ali je umro iste godine kada i njegov otac (1928). Posao je preuzeo Giuseppe, Marianov bratanac, koji je uspeo da sačuva i uveća ugled ove porodične firme. Od 1969. godine, kompaniju vode njegovi sinovi Mariano, Amleto i Fabio.

"Personalizovane" harmonike su polako "izašle iz mode". Zamenili su ih, kao što je to slučaj sa mnogim drugim tradicionalno ručno rađenim proizvodima, industrijski instrumenti, koji su dobrog kvaliteta, ali se ne mogu meriti sa svojim prethodnicima. Za ljude u "Dallapeu", vreme je stalo - što je bila njihova svesna odluka.

Proizvodnja "personalizovanih" harmonika je ponos ljudi koji rade u DALLAPE & SON ACCORDION FACTORY. Verni starom porodičnom motou po kojem je "jedini dobar publicitet onaj koji proističe iz kvaliteta", oduprli su se iskušenju da "poguraju" svoju kompaniju izvan granica uslovljenih starim, ali još uvek neprevaziđenim metodama proizvodnje.

Umesto toga, opredelili su se za niskoprofilnu, pojedinačnu proizvodnju, što im omogućuje da održe visok profesionalni kvalitet, stvarajući od svojih instrumenata prava mala umetnička dela. Jedinstveni "tembr" Dallape harmonike, njen jedinstven i melodičan zvuk, u isto vreme i nežan i snažan, stvaraju ručno rađeni faseni koje proizvode njihovi najbolji majstori, a koji su svoje iskustvo sticali godinama provedenim u radionici ove firme.

Ovi ljudi danas proizvode čitav niz instrumenata, od klavirskih harmonika do hromatskih harmonika svih vrsta, sa tradicionalnim ili bariton-basovima u konvertor ili bajan-sistemu, prilagođenih potrebama vrhunskih muzičara koji stvaraju u svim žanrovima, od popularne muzike do džeza, od rok do narodne muzike, od mizeta do klasične muzike.

Udovoljavaju pojedinačnim željama i potrebama svojih mušterija: zahvaljujući ručnoj proizvodnji, moguće je tražiti sve vrste tehničkih modifikacija (dokle god one ne zadiru u osnovni tip instrumenta), kao i načina dekoracije. Što se osnovne dekoracije tiče, ona je i dalje svedena, ali elegantna. "Dallape" je i dalje lepa harmonika, bez obzira na to da li je reč o klavirskoj harmonici ili dugmetari.

Odavno više nemaju predstavništva ni u Srbiji, ni u zemljama Balkana. Mislim da ih više nigde nemaju, jer su ih prilično potisnuli drugi proizvođači. No, umesto toga, praktikuju "direktni kontakt" sa svojim potencijalnim kupcima. Odgovaraju u roku od par dana na svaki e-mail, što smatram vrlo ljubaznim i učtivim gestom, bez obzira na to da li se "samo raspitujete", ili imate ozbiljne namere. Šalju e-kataloge (u obliku pdf fajlova), a često i predlažu nešto čega se, recimo, niste setili...

Cene su im dosta "jake", ali ne onoliko koliko biste očekivali za ovakav instrument... Mislim da cenu, barem delimično, formiraju i na osnovu toga odakle im se javljate (što bi naši stari rekli: prema svecu i tropar...). Zato i ne iznosim njihovu ponudu. U cenu ulaze remenovi, meka obloga na leđnom delu harmonike, kofer (sa točkovima, triput ura za inovaciju!) i transport do mesta gde živite. Barem su meni tako rekli, a imali su neki "letnji popust", koji dostiže i 20 %. Carine, poreze, prireze, razreze, namete i razmete - plaćate sami, u zemlji u kojoj živite, saglasno njenim zakonima.

Na taj način, ja sam prošlog leta, posle višegodišnje štednje, najzad došao do harmonike koju sam oduvek želeo: Supermaestro IV, klavirka.

http://www.dallape-accordions.com/
Adonis_Vernalis
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Dallape, za sva vremena! (2)

Post od Adonis_Vernalis »

Evo, kako se neguje tradicija:


http://www.youtube.com/watch?v=MFloJ3jwOgo

A, evo i intervjua sa Amletom Dalapeom, koji je snimio harmonikaš Zoran Rakočević:

Adonis_Vernalis
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dallape harmonika

Post od Adonis_Vernalis »

Inspirisan privatnom porukom jednog korisnika ovog foruma, postujem "kostur" onog što sam mu napisao kao odgovor, naravno, malo prerađeno, tako da se tiče ne pojedinačnog člana, već svakog od nas koji smo prošli kroz priču o kupovini nove harmonike, ili onoga koji sve to tek poželi.

Harmonikom koju sam kupio, izuzetno sam zadovoljan. Verovatno da postoje i sofisticiraniji instrumenti, ali ja volim zvuk prave "Dallape" harmonike, pa sam kupio šta sam želeo, i dobio ono što sam tražio. Moja "Dallape" je robusna, snažna, ali ipak pitoma i ljupka. Kako god svirate, uvek će vas poslušati. Šta god da joj uradite, neće vas "mrzeti". Gde god da svirate, neće vas izneveriti. Pritome, uživaćete u jedinstvenom osećaju vibracije ove plemenite harmonike na grudima. Evo jedne analogije: postoje i lepša, i brža i udobnija kola od "Mercedesa". Ali, "mečka" je "mečka". Ko voli, neka je ima i neka uživa u njoj.

Što se kupovine tiče, ja sam išao komplikovanim putem. U početku, bilo je jednostavno: preko sajta sam se obratio fabrici, i oni su mi u roku od 2 dana odgovorili šaljući mi cenovnike, ponude i dodatni propagandni materijal, na e-mail adresu koju sam im ostavio. Ja sam se opredelio za harmoniku koju sam odavno "pikirao", a ona je koštala oko 5.800 EUR (fabrička cena, uz letnji popust, kaiševi, kofer i obloga uračunati, plus transport do mesta odredišta). Mali savet: izgleda da im tokom leta opadne prodaja, pa su spremni da naprave neki ustupak više.

Sad dolazi komplikovani deo. Ja nisam profesionalni muzičar. Harmoniku sam "uvezao" preko drugara koji ima radnju za prodaju muzičkih instrumenata (formalno, on je kupio harmoniku za mene, a ja sam platio). Za proviziju od 15% u odnosu na fabričku cenu, drugar je pristao da mi uveze harmoniku.

Što se tiče plaćanja, ja sam našao "modalitet" koji meni lično odgovara. Banka je odradila sve što je trebalo, a ja sam se potpisao na nalog. Treba imati "dobar kontakt" sa bankom. Ozbiljne banke imaju savetnike, čije savete vredi poslušati.

Italijani su poslali harmoniku u roku od nekoliko dana (dobio sam potvrdu od drugara da su je poslali, kao i potvrdu da su im pare "legle" na račun). Harmonika je stigla u carinarnicu u roku od ne više od 14 dana od poslednjeg mejla. Stigla je u originalnoj ambalaži, sa svom carinskom dokumentacijom, a otvorio ju je carinik u prisustvu predstavnika firme koja mi je uvezla harmoniku. Moj drugar je "odradio" celokupnu carinsko-poresku-PDV priču, a ja sam mu platio sve što sam mu bio dužan, kako za uslugu, tako i državi.

Kad se podvuče crta, moguće je da sam mogao i jeftinije da prođem. Moguće je da me je drugar "ošišao", moguće je da nisam morao da platim baš svaku dažbinu koju sam platio, moguće je trista čuda. Zato i nisam javno pisao koliko me je ovaj sport koštao. Može biti da neko drugi ovu harmoniku ume da nabavi i za manje. Meni je, igrom slučaja, "finansijski život" malo krenuo, pa sam mogao i da se malo bahatim i izigravam "probirljivu mušteriju", poštujući svoje nerve i svoje vreme. Novac ionako služi za to da bi se potrošio. Da nisam ovde, spiskao bih ga drugde.

Sa fabrikom nema nikakvih problema; oni su predusretljivi i vrlo profesionalni. U skladu sa svojom poslovnom politikom, bore se za svakog kupca, ali nisu nametljivi i goropadni. Dobićete, ako ostvarite dobar poslovni kontakt sa njima, odličnu harmoniku, vrednu svakog dinara koji ste u nju uložili.

Problem su propisi države u kojoj živite (živimo); ne pravim nikakvu suštinsku razliku...
Korisnikov avatar
kamikazars
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dallape harmonika

Post od kamikazars »

Adonis_Vernalis napisao:
Harmonikom koju sam kupio, izuzetno sam zadovoljan. Verovatno da postoje i sofisticiraniji instrumenti, ali ja volim zvuk prave "Dallape" harmonike, pa sam kupio šta sam želeo, i dobio ono što sam tražio. Moja "Dallape" je robusna, snažna, ali ipak pitoma i ljupka. Kako god svirate, uvek će vas poslušati. Šta god da joj uradite, neće vas "mrzeti". Gde god da svirate, neće vas izneveriti. Pritome, uživaćete u jedinstvenom osećaju vibracije ove plemenite harmonike na grudima. Evo jedne analogije: postoje i lepša, i brža i udobnija kola od "Mercedesa". Ali, "mečka" je "mečka". Ko voli, neka je ima i neka uživa u njoj.

.
E ovo se zove ljubav prema instrumentu....Pozdravljam!
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dallape harmonika

Post od Bata Kanda 73 »

Svaka cast adonis v.Drago mi je da si ostvario svoj san! :) Sve najbolje i da se ti i ona (dallape) sto vise druzite i razumete! Neka ti je sa srecom!Veliki pozdrav!
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dallape harmonika

Post od harmonistak »

eee narode evo i mene nazad posle kratke pauze. imam jedno gorece pitanje za ove majstore sto se razumiju u harmonike i sto nas amatere nesebicno poducavaju :-)

Da li ovaj model Dalape ima kabinu i da li je 3 ili 4 glasna? Izgleda da se registri ponavljaju to jest dupli su, jedan isti gore i dole. Ne znam da li su ove crne male tipke takodje registri?

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Poslednja izmena od harmonistak u 18 Mar 2011, 19:56, izmenjeno 1 put ukupno.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dallape harmonika

Post od guerini »

Da li ima kabinu i da li je troglasna ili cetvoroglasna najbolje moze da se vidi kada se otvori harmonika i pogleda se unutra koliko fasena ima.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Dallape harmonika

Post od micha56 »

guerini napisao:Da li ima kabinu i da li je troglasna ili cetvoroglasna najbolje moze da se vidi kada se otvori harmonika i pogleda se unutra koliko fasena ima.
A odmah, kad se otvori, moze da se vide i ovi registri - sta je pravo, a sta je imitacija.

Ali o svemu ovome najbolje moze da ti kaze Bata Kanda 73 - samo dok vidi tvoj post. Sad ce on ...

Pozzz.
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dallape harmonika

Post od harmonistak »

hehehe braco moja problem je sto je ta harmonika u USA i onaj ko je ima nema blage veze o fasenima a ne bih bas da je neki amater veci od mene otvara. u svakom slucaju ja sam vidio da se radi o modelu organtone. slazem se sa vama da ce bata kanda da je provali odmah :-)
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dallape harmonika

Post od harmonistak »

bata kanda ubih se cekajuci da nesto kazes o ovoj harmonici. ajde ti si ekspert znas sigurno vise nego vecina ovde
Zaključana tema