harmonike SIWA&figli

Sve o različitim markama i modelima harmonika, o proizvodjačima i fabrikama, opšte karakteristike instrumenata.
Pravila foruma
Molimo držite se teme. Prilikom odgovaranja na temu pišite o harmonici (modelu) koja je predmet teme. Sve ostale poruke biće obrisane ili premeštene.
Odgovori
mirche36
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: harmonike SIWA&figli

Post od mirche36 »

Pozdrav svima.Nikad nisam imao prilike da sviram SIWU ali koliko sam mogao videti da lepo izgleda i da je neka priblizna kopija od guerrini.Mogu reci koliko sam je cuo da i tonski meni izgleda dobro.A kolika je njena prava cena ne znam ali pre jedno pola godine taj neki majstor Dragi iz Kavadaci prodavao jednu Siwu ne secam se dali je bila super quatro ili cobra.Harmonika je bila skoz nova i za nju trazio 4000 evrice.Doneo je iz italije ,koliko je platio tamo ne znam ali znam da i on mora da zaradi nesto.Sto znaci da je to daleko od 7600.
A tu je nas kolega Petar sponemuo zero sette.Takvu harmoniku svira Slavko Mitrovic.Imao sam priliku da porazgovaram sa njim i pitam ga kakva je to harmonika a on meni kaze da je bolja od guerrinija i da je jako zavovoljan od nje.
petarbg77
48 basova
48 basova
Postovi: 60
Pridružio se: 29 Nov 2011, 23:55

Re: harmonike SIWA&figli

Post od petarbg77 »

Nisam probao Siwu. ali mislim da je 7600 e previše...Ko svira narodnjake, a misli da kupi novu harmoniku, po meni, je najbolja Ballone Burini. Košta nova 5500 e, ima zvaničnog zastupnika u Srbiji i te koje se isporučuju u Srbiji, baš su radjene za tu vrstu muzike, evo link da čujete i uporedite sami.
Imao sam priliku da pričam sa zastupnikom, to je ovaj dečko što svira - i sad da ne dužim, njihova zamisao je bila da postave odredjene uslove proizvodjaču za harmonike, koje se isporučuju ovde...dogovorili su se i mislim da su uradili odlične harmonike, tonski najbliže starim vrhunskim harmonikama...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JQAr1Jdd8n8[/youtube]

Naravno, sve je stvar ukusa...
Ionika
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 28 Maj 2012, 02:34

Re: harmonike SIWA&figli

Post od Ionika »

Petar 3 Petar je napisao:
EMAN, ne znam gdje živiš, ali ako hočeš siwu možeš je probati i kupiti u Hrvatskoj. Prodaje ih se više preko novina. Jednu prodaje i jedan od vrhunskih svirača ovdje kod nas. Ovo mu je već druga koju je zamjenio u zadnjih nekoliko mjeseci. Traži Guerrinija.


Iz usta cijenjenog Prof Petrovica u Bozije usi !!!
He-he dragi moj Motif, izgleda da se ipak traze ( i jos dugo ce ) one stare, kako ti rece "razlohane" harmonike.
Drago mi je, zbog mnogih...jer uzmimo realno, koliko President harmonika ima u Srbiji (mislim na one stare, ne na ORO) ?
Ne zna niko pouzdano, ali stotine su u pitanju, u najmanju ruku.
A na oglasima u Srbiji bude jedan ili nijedan. O-la-la !
Pogledajte deklo od SIWA, cista kopija dizajna President-a, tj Artist VI. Zasto ?
Dallape se ugasio (prodan), Guerrini fakticki ne radi, dakle sto je napravljeno nekada, nema vise dopune.
Prave se i danas vrhunske harmonike, ali ne kostaju sigurno 4-5000€. Npr. Beltuna Leader kosta 4-glasni top-model u Svicarskoj (zvao sam telefonom, jer me interesovalo da nabavim jednu novu) blizu 12.000€, plus troskovi slanja ili gorivo, plus (vjerovatno) carina itd - ne znam kakav popust da Vam daju, necete proci jeftino, a za te pare kupim 2 stara Presidenta (ako bude na prodaju) i uzivam.
Danas ima prilican broj SIWA harmonika na oglasima, vec su u ponudi kao polovne, skoro sam se dopisivao sa momkom iz Splita, kaze gluva mu je ta SIWA.
Sa Dallape ista stvar - one sa cirkonima u onoj mrezastoj dekli, ove nove, vec idu na bubanj. Guerrini ORO, osim par izuzetaka, uglavnom ista stvar.
U cemu je poenta ? Za razliku od nekih na ovom forumu, koji tvrde da je u pitanju balkanska zatucanost (glupost), ja ipak mislim da je poenta jednostavno u - kvaliteti !!! Ja preslusam Ljubisu Pavkovica i orkestar RTS-a, sve one silne instrumentale - i kazem sebi - ako je Pavketu bio dobar Guerrini da snimi sve one virtuozne stvari, sta se ja imam praviti pametan (ili blesav ?). Da zivim tri zivota, mislim da ga ne bi stigao, kao i mnogi drugi. I tu nema mjesta marketingu, jer se ono sto je on odsvirao ne moze svirati na prosjecnoj harmonici, pa da mu das 10 komada dzabe da ih svira i reklamira, ne bi ih on svirao i patio se 30 godina sa takvim instrumentima. Koliko sam vidio na nekim snimcima, i Zoltan Orosh ima Superior 3 iz 70-ih godina. Kad su se te trojke ili dvojke dijelile kako kazete iz marketinskih razloga (trikova), vjerujem da je Orosh bio dijete, dakle kupio je nekada mnogo kasnije sam sebi - vjerujem da je imao dovoljno novaca da izabere i nesto drugo. Doduse, i on je Balkanac, Madjar, mozda ni on ne zna sta je dobro...rekao bi opet neko.
Svakom svacije.
Najbolje je da svako sebi kupi ono sto misli da je najbolje za njega (ako ima novaca). Znam pouzdano da su se mnogi pokajali poslije.
Zivjeli ! :svirac:
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: harmonike SIWA&figli

Post od cupavac »

Ionika napisao:Petar 3 Petar je napisao:
EMAN, ne znam gdje živiš, ali ako hočeš siwu možeš je probati i kupiti u Hrvatskoj. Prodaje ih se više preko novina. Jednu prodaje i jedan od vrhunskih svirača ovdje kod nas. Ovo mu je već druga koju je zamjenio u zadnjih nekoliko mjeseci. Traži Guerrinija.


Iz usta cijenjenog Prof Petrovica u Bozije usi !!!
He-he dragi moj Motif, izgleda da se ipak traze ( i jos dugo ce ) one stare, kako ti rece "razlohane" harmonike.
Drago mi je, zbog mnogih...jer uzmimo realno, koliko President harmonika ima u Srbiji (mislim na one stare, ne na ORO) ?
Ne zna niko pouzdano, ali stotine su u pitanju, u najmanju ruku.
A na oglasima u Srbiji bude jedan ili nijedan. O-la-la !
Pogledajte deklo od SIWA, cista kopija dizajna President-a, tj Artist VI. Zasto ?
Dallape se ugasio (prodan), Guerrini fakticki ne radi, dakle sto je napravljeno nekada, nema vise dopune.
Prave se i danas vrhunske harmonike, ali ne kostaju sigurno 4-5000€. Npr. Beltuna Leader kosta 4-glasni top-model u Svicarskoj (zvao sam telefonom, jer me interesovalo da nabavim jednu novu) blizu 12.000€, plus troskovi slanja ili gorivo, plus (vjerovatno) carina itd - ne znam kakav popust da Vam daju, necete proci jeftino, a za te pare kupim 2 stara Presidenta (ako bude na prodaju) i uzivam.
Danas ima prilican broj SIWA harmonika na oglasima, vec su u ponudi kao polovne, skoro sam se dopisivao sa momkom iz Splita, kaze gluva mu je ta SIWA.
Sa Dallape ista stvar - one sa cirkonima u onoj mrezastoj dekli, ove nove, vec idu na bubanj. Guerrini ORO, osim par izuzetaka, uglavnom ista stvar.
U cemu je poenta ? Za razliku od nekih na ovom forumu, koji tvrde da je u pitanju balkanska zatucanost (glupost), ja ipak mislim da je poenta jednostavno u - kvaliteti !!! Ja preslusam Ljubisu Pavkovica i orkestar RTS-a, sve one silne instrumentale - i kazem sebi - ako je Pavketu bio dobar Guerrini da snimi sve one virtuozne stvari, sta se ja imam praviti pametan (ili blesav ?). Da zivim tri zivota, mislim da ga ne bi stigao, kao i mnogi drugi. I tu nema mjesta marketingu, jer se ono sto je on odsvirao ne moze svirati na prosjecnoj harmonici, pa da mu das 10 komada dzabe da ih svira i reklamira, ne bi ih on svirao i patio se 30 godina sa takvim instrumentima. Koliko sam vidio na nekim snimcima, i Zoltan Orosh ima Superior 3 iz 70-ih godina. Kad su se te trojke ili dvojke dijelile kako kazete iz marketinskih razloga (trikova), vjerujem da je Orosh bio dijete, dakle kupio je nekada mnogo kasnije sam sebi - vjerujem da je imao dovoljno novaca da izabere i nesto drugo. Doduse, i on je Balkanac, Madjar, mozda ni on ne zna sta je dobro...rekao bi opet neko.
Svakom svacije.
Najbolje je da svako sebi kupi ono sto misli da je najbolje za njega (ako ima novaca). Znam pouzdano da su se mnogi pokajali poslije.
Zivjeli ! :svirac:
Kolega, ti ili ne možeš zbrojiti 2 i 2, ili nas malo zaje..... , pa namjerno izvrćeš nečije riječi ;) . Nitko nikada nije rekao da stari Presidenti nisu vrhunske harmonike,
no da su najbolje, neozbiljno je reći za bilo koju harmoniku. Gospodin Pavković je veliki umjetnik, kakav se rijetko rađa, i on je svojim radom obilježio jedno vremensko razdoblje, i to vremensko razdoblje je obilježilo njega, tako i taj President, koji je, siguran sam, napravljen posebno za njega i od najkvalitetnijih mogućih tada dostupnih materijala. Ima danas harmonikaša koji vituoznije sviraju od Gospodina Pavkovića, ali to ne zvuči ni približno lijepo, ipak je harmonika jedan plemenit instrument, a ne puškomitraljez, pa je samo bitna brzina rafalne paljbe :) Taj momak iz Splita kojemu je Siwa gluva, trebao ti je reći dojmove sa prezentacije Siwe u Splitu, tj. kolika je razlika u tonu izloženih primjeraka u odnosu na Siwu koju je donio Gospodin Edo Krilić.
Da Gospodin Pavković ne bi mogao odsvirati neke virtuozne dionice na nekoj "prosječnoj" harmonici, djelomično je točno, no i prije je bilo a i danas ima harmonika koje su bolje od Presidenta, samo je pitanje da li je čovjek dovoljno objektivan da to sam sebi i prizna. Drago mi je da si spomenuo Beltunu, čijih sam nekoliko modela probao, i mogu reći samo najbolje o njima. Prijatelj mi ima starog Presidenta, svojevremeno mu ga je nabavio Gospodin Petrović, i to je uistinu vrhunska harmonika, lagana i glasna, ali se po užitku sviranja može sakriti iza novih Beltuna. Tko ne vjeruje, neka proba :)
Superior 3 od Gospodina Zoltana Orosza sam svirao kod Gospodina Petrovića prije dvije godine, i ta harmonika nije ništa posebno, uostalom, Gospodin Orosz je, koliko znam, promijenio do sada više harmonika, i sa svakom zvuči vrhunski, zna se zašto :D
Što se tiče cijene od cca 12000 € za Leadera, to je previše, kataloške cijene bitno idu dolje kada se donese lova. Za cca 7500-8000 € gotovine će svaki ozbiljniji proizvođač u Castelfidardu napraviti mašinu koja pojede starog Presidenta ;)
I na kraju, slažem se sa tobom, neka svatko kupi ono što mu najviše odgovara, ali neka prije proba što više harmonika različitih proizvođača, upravo iz razloga koji si naveo: DA SE KASNIJE NE BI POKAJAO! :svirac:
Ionika
16 basova
16 basova
Postovi: 22
Pridružio se: 28 Maj 2012, 02:34

Re: harmonike SIWA&figli

Post od Ionika »

Gdin Cupavac
Ja sam ozbiljan covjek i nikoga ne z....vam, pogotovo ne ovdje. 2 +2 su 4, ali kad trgovci zbrajaju, moze to biti i 5 i 6, pa i 9 - ako hocete, zavisi sta kome i kad odgovara. Ja trgovac nisam. Pavkovic nije jedini koji ima ekstra kvalitetnu Guerrini, vecina ih su, kad su top modeli u pitanju bile vrhunske, u suprotnom se ne bi svirale nakon 30 i vise godina, cak stavise bile bi u rashodovanom stanju poslije 5000 svadbi - ali nisu. Vi se srdite - ne znam zasto, jer ne vidim cije sam rijeci izvrtao. Koliko sam upucen, Vi ste nedavno prodali Superior 2, a zadrzali Petromaestro - dalje ne bih o tome, Vasa je stvar na cemu cete svirati. Samo, SIWA, cak i najbolja, nije Guerrini i jos dugo nece biti, jer treba proci 30 godina pa da vidimo sta ce od jedne Kobre ostati. A za Beltunu sam rekao pozitivno, jer znam iz prve ruke, a i cijene su mi oficijelno prvo saopstene telefonom (zabune nema, jer govorim njemacki perfektno), a zatim sam to dobio i napismeno. Ako ce je dati 4000€ ispod te cijene, onda cemu i katalog i sajt itd...doduse, bilo bi bolje za nas sve - ali Evropa nije balkanska pijaca, bar ne u toj mjeri.
Ja sam samo citirao post gdina Petrovica, da je poznati(ji) harmonikas iz Hrvatske prodao obje SIWE i kupuje (trazi) Guerrini. Mozda nije mjerilo, ali je meni zanimljivo, jer su SIWE iz te plejade novih harmonika, pa bi trebale biti dobre bar priblizno kao Beltuna ili Bugari GOLD.
Vi kazete da treba zbrojiti 2+2 - evo zbrojit cu. U tehnickom smislu, najbolji harmonikasi svijeta po meni dolaze iz istocne Evrope (dio Rusije, Rumunija, Srbija, Bugarska). Rusi sviraju Bayan - dugmetare. Rumuni i Bugari uglavnom klavirne Weltmeister ili rjedje Guerrini, Scandalli. Srbija - bilo dugmetara ili klavirna - uglavnom Guerrini ili Dallape, plus naravno Artist VI ili Scandalli super 6. Ja sviram klavirku, dakle zbrajam 2+2= Guerrini ili Dallape. Ja nemam novaca za bacanje za ispitivanje SIWE ili slicnih novih za 4-5-6-7000€, mada vjerujem da bi svakome danas u Italiji za nekih 10.000€ napravili mrak dobru novu harmoniku. Ali za te novce opet radije Artist VI - ili Scandalli super 6 za 7500€.
Neka svako svira ono sto misli da je za njega najbolje i ono sto sebi prije svega moze priustiti. Ja sam danas imao ponudu da prodam moju staru Guerrini za prilicno velike novce, mogao bih za te pare kupiti bilo koju SIWA i jos bi mi ostalo - ali ne zelim to da prodam. Mozda sam ja u zabludi sto mislim da ona vrijedi toliko (nije na prodaju, nije reklama, svejedno mi je), ali ako u tri mjeseca dodje 5 ljudi koji hoce to da kupe, pitanje je da li su i oni svi u zabludi.
Ja sam prilicno siguran u jedno, da ce zbog ovih novih Dallape (one sa cirkonima od 2008/9 itd), novih SIWA ili ako hocete i novih Guerrini ORO - ovim starim harmonikama vremenom cijena lagano ali kontinuirano rasti. Tu prije svega mislim na Artist VI iz 60-ih, Scandalli super 6 iz 60-ih, Dallape iz 60-ih i Guerrini iz 70-ih.
Zivi bili, pa vidjeli !

Sve sto sam napisao je moj licni stav i nije usmjeren protiv nekoga, jos manje protiv necijeg instrumenta ili umijeca sviranja.
Lijep pozdrav !
:ijuju:
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: harmonike SIWA&figli

Post od Bata Kanda 73 »

Ionica,slazem se s tobom i donekle sa Cupavcem.Mnogo je puta bilo reci o poredjenju starih i novih harmonika.I isto toliko puta (od puno kompetetnih ljudi) je receno dosta toga.Kao i svi dansnji proizvodi na svetu, koji se ne mogu meriti sa starim, tako isto i harm.Sve sto se pravi,pravi se da bude "lagarija",prvo sto je to i cilj potrosackog drustva,drugo:sto je sve manje pravih majstora.trece: sve je manje kvalitetnog materijala.E sad tu i tamo se moze napraviti nesto"kao nekad" za masnu lovu ali to je privilegija samo onih sa dubokim dzepovima,a ranije su kvalitene stvari bile dostupnije i onima (nama :) ) sa plicim depcicima.
A sto se tice starog prezidenta.....ne pokusavajte da uporedjujete bil koju NOVU harmoniku (bilo kog proizvodjaca) sa njom!
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: harmonike SIWA&figli

Post od cupavac »

Ionika napisao:Gdin Cupavac
Ja sam ozbiljan covjek i nikoga ne z....vam, pogotovo ne ovdje. 2 +2 su 4, ali kad trgovci zbrajaju, moze to biti i 5 i 6, pa i 9 - ako hocete, zavisi sta kome i kad odgovara. Ja trgovac nisam. Pavkovic nije jedini koji ima ekstra kvalitetnu Guerrini, vecina ih su, kad su top modeli u pitanju bile vrhunske, u suprotnom se ne bi svirale nakon 30 i vise godina, cak stavise bile bi u rashodovanom stanju poslije 5000 svadbi - ali nisu. Vi se srdite - ne znam zasto, jer ne vidim cije sam rijeci izvrtao. Koliko sam upucen, Vi ste nedavno prodali Superior 2, a zadrzali Petromaestro - dalje ne bih o tome, Vasa je stvar na cemu cete svirati. Samo, SIWA, cak i najbolja, nije Guerrini i jos dugo nece biti, jer treba proci 30 godina pa da vidimo sta ce od jedne Kobre ostati. A za Beltunu sam rekao pozitivno, jer znam iz prve ruke, a i cijene su mi oficijelno prvo saopstene telefonom (zabune nema, jer govorim njemacki perfektno), a zatim sam to dobio i napismeno. Ako ce je dati 4000€ ispod te cijene, onda cemu i katalog i sajt itd...doduse, bilo bi bolje za nas sve - ali Evropa nije balkanska pijaca, bar ne u toj mjeri.
Ja sam samo citirao post gdina Petrovica, da je poznati(ji) harmonikas iz Hrvatske prodao obje SIWE i kupuje (trazi) Guerrini. Mozda nije mjerilo, ali je meni zanimljivo, jer su SIWE iz te plejade novih harmonika, pa bi trebale biti dobre bar priblizno kao Beltuna ili Bugari GOLD.
Vi kazete da treba zbrojiti 2+2 - evo zbrojit cu. U tehnickom smislu, najbolji harmonikasi svijeta po meni dolaze iz istocne Evrope (dio Rusije, Rumunija, Srbija, Bugarska). Rusi sviraju Bayan - dugmetare. Rumuni i Bugari uglavnom klavirne Weltmeister ili rjedje Guerrini, Scandalli. Srbija - bilo dugmetara ili klavirna - uglavnom Guerrini ili Dallape, plus naravno Artist VI ili Scandalli super 6. Ja sviram klavirku, dakle zbrajam 2+2= Guerrini ili Dallape. Ja nemam novaca za bacanje za ispitivanje SIWE ili slicnih novih za 4-5-6-7000€, mada vjerujem da bi svakome danas u Italiji za nekih 10.000€ napravili mrak dobru novu harmoniku. Ali za te novce opet radije Artist VI - ili Scandalli super 6 za 7500€.
Neka svako svira ono sto misli da je za njega najbolje i ono sto sebi prije svega moze priustiti. Ja sam danas imao ponudu da prodam moju staru Guerrini za prilicno velike novce, mogao bih za te pare kupiti bilo koju SIWA i jos bi mi ostalo - ali ne zelim to da prodam. Mozda sam ja u zabludi sto mislim da ona vrijedi toliko (nije na prodaju, nije reklama, svejedno mi je), ali ako u tri mjeseca dodje 5 ljudi koji hoce to da kupe, pitanje je da li su i oni svi u zabludi.
Ja sam prilicno siguran u jedno, da ce zbog ovih novih Dallape (one sa cirkonima od 2008/9 itd), novih SIWA ili ako hocete i novih Guerrini ORO - ovim starim harmonikama vremenom cijena lagano ali kontinuirano rasti. Tu prije svega mislim na Artist VI iz 60-ih, Scandalli super 6 iz 60-ih, Dallape iz 60-ih i Guerrini iz 70-ih.
Zivi bili, pa vidjeli !

Sve sto sam napisao je moj licni stav i nije usmjeren protiv nekoga, jos manje protiv necijeg instrumenta ili umijeca sviranja.
Lijep pozdrav !
:ijuju:
Kolega, ne znam zašto misliš da se ljutim, zašto bi se ljutio na bilo koga nepoznatoga? Svako dobro! :svirac:
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: harmonike SIWA&figli

Post od Dallape 1960 »

Pozdrav drugari posle duzeg odsustva :-) Vidim puno stavova u vezi harmonika, pa evo da i ja iznesem svoj.. Nisam svirao siwa harmonike, ali na osnovu svega sto sam cuo na snimcima, pa i ovog na temi- u odnosu na moju dallape iz 60-e godine zvuci iu primu i u basu skolski, i neozbiljno, lepsa je, a predpostavljam i tehnicki bolja ova siva od dalape, jer se danas dosta vodi racuna o tome..uporedjivao sam Guerini sampion 72 god sa 4 oro harmonike koja je duplo skuplja od sampionke, znaci tonski NEBO i ZEMLJA mozes dusu da joj vadis, ama sta god na suvo nece da zvuci kao stari model sampionke ili dalape i tacka.. A i ozvucenje ista prica.. Poslusajte uzivo Pavketa, Novicu Negovanovica, Djokica sa Sonolom, i uporedite sa Misom Mijatovicem, koji svira na novijoj harmonici, a misa nije pocetnik.. pa da cujem misljenja, hajde da ne robujemo markama, nego da malo koristimo uvo :-)
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: harmonike SIWA&figli

Post od zex »

Evo i ja da se ukljucim u diskusiju :) Apsolutno se slazem sa Bata Kandom i Dallape1960, i samo bih zeleo da dodam, koliko sam ja upoznat da je Pavkovic vecinu ako ne i skoro sve kompozicije snimao svojom Settimio Soprani harmonikom, a i taj President, koji je dobio kako bi reklamirao firmu Guerrini, je vracao vise puta u Italiju na prepravke dok nije dobio instrument na kome vredi svirati i pristao da ga uzme. Jos da dodam, da je svaka tvrdnja kako bi bilo koja nova harmonika od 12 000e pojela bilo koju staru harmoniku, neozbiljna. Nisu dzabe stare hamronike na dobrom glasu, a razlog sigurno nije cena, vec kvalitet.
Pozdrav :)
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: harmonike SIWA&figli

Post od petar3petar »

.
Poslednja izmena od petar3petar u 06 Sep 2012, 22:52, izmenjeno 1 put ukupno.
Odgovori